• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Razna pitanja oko samogradnje teleskopa (reflektora)

Started by Zika, February 17, 2009, 12:36:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zika

Ima li nekih novosti oko stakla?  :)  Ako nemate vremena da ga obradite, pokusacu sam to da uradim, nije problem.

mijat

Imam staklo F-1000mm f-7, neznam sta znaci... Pre oko 3 godine sam sa pokojnim ocem napravio teleskop, ali sam sve to zaboravio... Imam sve od opreme samo ne znam kolika treba cev da bude i na koliko treba da stavim drugo staklo???? Hvala u napred...

cola

Dobrodosao na forum!!!
tih 1000mm je verovatno zizna daljina, f odnos ti je relativno visok(to je pozitivno)[f-svetlosna moc, dobijas je tako sto podelis duzinu fokusa (u ovom slucaju 1000mm) sa precnikom ogledala] Iz ovoga se vidi da ti je precnik ogledala 14.2cm...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Nadam se da nisam u pravu, ali...možda sam ja pravio to ogledalo.
Ako jesam, onda mi je jako žao što ti je otac umro, jer sam ga poznavao, i često smo se čuli telefonom. On je bio iz Loznice i poslednji put sam se čuo sa njime iz bolnice pre oko pola godine.

Što se tiče samogradnje, slobodno pitaj ovde šta ti treba pa ću ti ja objasniti sve što ne znaš.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

jonierlp

Pozdrav,
Pogledao sam ovaj forum i nisam mogao a da se ne javim.Ja se bavim astronomijom vec skoro 30 godina.Što se tiče samogradnje teleskopa ,to je veoma malo ljudima astronomima amaterima objašnjeno.Kao prvo za gradnjnu ogledala uopšte ne odgovara staklo od izloga jer ima nekvalitetno termičko širenje .Primera radi astronomsko staklo se proverava tako što se spusti u hladnu pa u vrelu vodu i nesme da pukne.Bitna je i debljina stakla za određeni prečnik a ona se izračunava iz formule Minimalna debljina =D*D/1250 tako da bi za prečnik ogledala od 140mm debljina bila 16mm a minimalana 6mm.Što se tiče brušenja ogledala tu je samo potrebna volja i strpljenje.Za brušenje se koristi karborundum.On se nalazi na šmirgli i onda kupite razne gradacije šmirgle iskuvate je i dobijete prašak za brušenje.Potrebno je znati kako pravilno zaokretati ogledala da bi se dobila ili svera ili parabola.Jer za ogledalo od 160mm i f-8 dovoljna je i svera a sve preko toga mora se obrusiti u parabolu.
Toliko za sada pozdrav.

jonierlp

Ogledalima do prečnika D = 200 mm  mogu biti i svere ali nikako ispod f - 8 .
Preko 200 mm ogledala moraju biti parabolična i opet f - 8 i više .Ako je f - broj ogledala f - 10 i veći , sverni oblik neće odstupati od praboličnog više od četvrtine talasne dužine  dozvoljene tolerancije, drugim rečima neće se primetiti sferna aberacija . Već pri f - 8 svera odstupa od parabole više od ¼ talasne dužine svetlosti . Za bolji kvalitet ogledalo se mora parabolizirati . Kada se sve činjenice uzmu u obzir  , ogledalo od 150 mm i  f - 8 je najbolji teleskop za astronoma amatera .

Yagodinac

October 31, 2009, 02:31:26 am #21 Last Edit: October 31, 2009, 03:01:11 am by Yagodinac
Svaka čast onome ko sam brusi ogledala i potom ih koristi za posmataranje. Ja lično nemam vremena (verovatno ni živaca) za tako nešto ali bih ovde da osvetlim neke interesantne detalje. Naime, po internetu kruže priče da amatersko ogledalo u najvećem broju slučajeva ne može parirati običnom fabričkom. Ponegde se navode podaci o uvećanjima do 100x za teleskope od 6 i više inča. Ako neko ode na sajt Orion UK i pogleda sekciju o njihovim gotovim ogledalima sa Stroehl i Zygo interferometrijom ispada da su amaterski brušena ogledala čisto smeće, prosečni masovno produkovani kinezi (Orion, GSO, Skywatcher, Celestron) uglavnom loši a njihovi najbolji. Ne sumnjam da su bolji jer koštaju brdo para; međutim interesuje me ako je neko pravio ogledalo bilo kojih dimenzija koliko uvećanje zaista podnosi dotični teleskop?
Lično mislim da je stara i ofucana formula 2xapertura u inčima neprikladna i kod njutna (retko koji izdrži) i kod maxutova i apo (retko koji ne prebaci 2x). Koja je stoga formula za custom made njutn?

sale11472

Quote from: Yagodinac on October 31, 2009, 02:31:26 am
Naime, po internetu kruže priče da amatersko ogledalo u najvećem broju slučajeva ne može parirati običnom fabričkom. Ponegde se navode podaci o uvećanjima do 100x za teleskope od 6 i više inča.


Od svog Interneta ja to videh jedino ovde....
Koliko god sam tražio po ozbiljnim ATM sajtovima vidim da se ljudi daleko najčešće odlučuju na izradu optike uglavnom iz dva razloga, prvi da bi dobili kvalitetnije ogledalo od onoga koje se komercijalno nudi  i drugi da bi dobili teleskop koji odgovara upravo njihovim potrebama i željama...
E sad što se neko zadovolji bilo kakvim ogledalom (ja ću lično biti srećan ako konačno završim ovo moje pa makar kakvo bilo) to je neka druga stvar...

Što se formule tiče nije ona ofucana nije čak ni formula nego empirijsko pravilo da je upotrebljivo povećanje 2x apertura u mm ili ako više voliš 50-60x apertura u inčima (mislim 2x po inču bi za tvoje teleskope bilo 10x odnosno 12x  a nešto sumnjam da si ih nekada koristio na takvom povećanju ;) ) No kako to nije nikakav zakon niko ti ne brani da upotrebiš i veća povećanja samo onda počinju da ti smetaju razne greške koje povećavaš korišćenjem većih i većihi povećanja...
Uostalom kako je kod teleskopa povećanje najmanje bitna karakteristika onda je za meru kvaliteta bolje uzeti razdvojnu moć teleskopa e tu već postoji formula koja kao veoma interesantan rezultat daje povećanje od 66x za tvog BD 150/750, kao povećanje na kome može da se vidi maksimum detalja (korišćenjem većih povećanja te detalje je samo lakše uočiti
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Da, u pravu si. Lapsus, 2x apertura u mm.

Quote from: jonierlp on October 31, 2009, 01:12:20 am
Kada se sve činjenice uzmu u obzir  , ogledalo od 150 mm i  f - 8 je najbolji teleskop za astronoma amatera .


Inače lično mislim da je za amatera najbolji f5 a ne 8 - zbog eventualne foto primene. Imam i f7 i f5, razlika pri slikanju je neverovatna; f5 krati ekspoziciju samo tako. Šta da kažem kad je M57 iznutra preeksponirana na ISO1600 i 15 sekundi.

cola

Ja mislim da sve zavisi od pocetnika do pocetnika i da ne postoji pocetnicki teleskop...
U Americi to mozda i ima logike jer tamo ljudi kupuju po nekoliko teleskopa, a nama treba jedan da dugo traje tj. da ga ne prevazidjemo brzo, pritom velike mogucnosti ce samo ohrabriti pocetnika! Mada kad bih pravio, ja bih prvi stavio veci f (npr. 7-9) i promer 15-18cm ali samo zato sto sam u gradu i planete ce mi biti povoljnije za posmatranje, a za vangradsku nije problem jer bih ovo uradio http://www.scopemaking.net/hrv/dobson.htm ...
Ako vec hocemo tako mislim da je montaza pre ta koja bi trebala da se gleda...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Velike mogucnosti ce pre zbuniti pocetnika. Sto je uredjaj slozeniji potrebno je vece znanje da bi iz njega izvukao maksimum. Pocetnici uglavnom imaju jako malo znanja. Oni koji znaju sta neki teleskop moze, i kako to iz njega izvuci, nisu pocetnici. 

Charuga77

Moj primer tipičnog početnika: "Ulazim kod Lajoša u radnju, kažem koliko imam para i pitam šta mogu dobiti!"
Pucam na refraktor, jer bože moj pa tako izgleda teleskop :-) (sve vam je jasno koliko ja ustvari nisam znao).

Lajoš me nagovori na reflektor, koji po meni sav nešto smešan, čuj da se sa strane gleda ...pa ko je to još video.
Al čovek poče priču o prednostima za iste pare, a ja ko tele, znam malog i velikog medveda pronaći i to je bilo  sve od mog predznanja (neznanja)!
E nakon 10 meseci, druga priča...sad se blene u nebo k'o dete u čokoladu i mogu da naučim početnika ponešto.
Razmišljam o samogradnji jer bi bilo dobro nekad tamo preći na jače od 130/900.