• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Srpska meteorska mreža

Started by GENESIS, January 08, 2009, 10:12:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Sto Nikolu,mislis na Bozica?
Pa nisam znao da je on za to,on je iz Petnice a petnica ima svoju(PMG)
Ja sam mislio da savatom Genesis-a!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Evo da ti ja nesto malo objasnim, koliko znam.
Kao prvo, treba najmanje tri kamere koje bi se montirale na tri razlicita mesta u odredjeni deo neba, treba i tri racunara koja bi radila celu noc , svaki dan i da snima sve promene, a za to postoji vec razradjen softver. Svaki dan trebalo bi da se pregledaju snimci i da se uoceni meteori pogotovo svetliji pokusaju naci i na ostalim kamerama. Softver belezi vreme snimka i kamera ne snima kada nema promena. Problem predstavljaju slepi misevi koji aktiviraju kameru ali posle nekoliko dana pretrazivanja vec se naucic da ih prepoznajes.
Na kraju te podatke bi trebalo neko da obradjuje tj. oni svetliji meteori pogotovo bolidi da se izracunava putanja i mesto eventualnog pada meteorita.
Kamere su relativno jeftine, kineske, modifikovane da budu osetljivije i objektivi koji su velike svetlosne moci. Sve u svemu, bilo bi dobro da mreza bude kompatibilna sa Hrvatskom meteorskom mrezom tj isti softver, kamere i objektivi pa da se te dve mreze spoje tj. razmenjuju podaci.
Ako se ne varam, 22 ovog meseca je skup u Visnjanu bas sto se tice HMM ali koliko cujem, niko od nas nece ici zbog finansija...steta.
Ja cu pokusati da stupim sa njima u kontakt na Visnjanskom maratonu pa cemo vec znati nesto vise o svemu.
Znam samo da je cena otprilike modifikovana kamera sa objektivom i softverom negde oko 150e.

Eh, da. Jos nisam napisao da kamere koje ima (dva komada) u Petnici nisu iste kao ove u Hrvatskoj, mnogo su skuplje i finije, osetljivije i mislim nedostupne za amatere...I jos su u fazi ispitivanja...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Oni tu opremu verovatno koriste za sebe,kad imaju one kampove tokom maksimuma meteorskih rojeva,ja sam zeljan da ima se pridruzim,pa eto imacu vise iskustva mozda nesto prenesem i vama,naravno isto se ocekuje od nadleznih iz PMG-a ako ista bude bilo od naciomalne mreze/grupe.Za pocetak je i dovoljan vizualni metod pa polako ce i kamere i antene...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Evo nekoliko riječi o prvoj HMM radionici koja se održala prije dvadesetak dana, iz pera Damira Šegona.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

GENESIS

Dobro bi bilo da nam neko napiše izveštaj iz Poreča (sa mnogo fotografija).