• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mikroorganizmi u svemiru

Started by Predrag, March 04, 2009, 02:30:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Cak je i na Zemlji otkrivanje nekih virusa i bakterija otezano i otkriva se posebnim metodama.
A sve to je tesko ugraditi u neki rover i ocekivati od njega da da sve odgovore.
Jednostavno i da ima neceg, mozda nije upotrebljena prava metoda za njegovo otkrivanje.
Morace se uzorci tla sa Marsa dopremiti u neku laboratoriju na Zemlji, da bi bili potpuno sigurni.
Naravno, ako i sam uzorak bude adekvatan, jer je cinjenica da nema zivota na svakom milimetru kao na Zemlji.
Mesec je otpisan po pitanju zivota, a verovatno ce i Mars. Mada bi bilo fenomenalno da nadju bilo sta, postalo bi neverovatno zanimljivo!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Igor

Panspermija me podseća na situaciju u kojoj nekakvi istraživači nakon ispitivanja trećeg kamena od Sunca izbace svoje smeće, i koju milijardu godina kasnije eto nas da lupamo glavu o poreklu života...
Ne vidim zašto bi bilo nužno moguće da živa bića sa drugog nekog sveta mogu da zaraze čoveka. Ni na Zemlji ne postoje univerzalni paraziti. Što bi se plašili tuđinskih mikroba, prilagođenih na uslove sveta na kome su evoluirali? Čak su i paraziti čoveka prilagođeni manje-više na uslove koji vladaju u ljudskom telu i mnogi lako propadaju ako se nađu u spoljašnjoj sredini.
Dalje, ako se otkriju mikrobi na nekom svetu, svet je njihov. Čovek iza sebe ima izuzetno dugu tradiciju uništavanja raznih zemaljskih vrsta i sa takvim navikama bi trebalo prestati pre osvajanja kosmosa. Nije svet pravljen samo za Čoveka.
Ti isti mikrobi smo mogli biti i mi, pre 3.5 milijardi godina, i tada je neko mogao napraviti isti izbor, i uzeti planetu za sebe.
Ali, nije.

sale11472

Quote from: bear on March 04, 2009, 11:38:03 pm

Sve je ovo ogromno SBBKBB. Ako mikroorganizmi prezive lansiranje, ...
......
Znate sta. Za zivi organizam koji to ostvari, neka mu, zasluzio je planetu.



Pa jeste u suštini ŠBBKBB varijanta ali....
Ali nije da nemamo nekih iskustva sa sitnim bubicama i njihovim prilagođavanjem i preživljavanjem....

Hint:  Apollo 12 je doneo nešto zanimljivo a i Columbia je imal preživele....

Ne sumnjam da bi mikrobi i neki ekstremofili preživeli put do Marsa i nazad .... ljudi već nisu ni blizu toliko "tvrdi" (mada smo definitivno tvrđe voćke nego što se uobičajeno misli)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

QuoteNe vidim zašto bi bilo nužno moguće da živa bića sa drugog nekog sveta mogu da zaraze čoveka. Ni na Zemlji ne postoje univerzalni paraziti. Što bi se plašili tuđinskih mikroba, prilagođenih na uslove sveta na kome su evoluirali?


Nije nuzno, ali je moguce.
Za neke parazite covek moze da razvije odbrambeni mehanizam, a za neke ne. Dosta se razlikuju medju sobom paraziti, bakterije, virusi, insekti itd.
Neki su patogeni neki nisu, neki su otrovni neki nisu. Neki prenose razne bolesti, neki ne. Postoje alergije i mnoge druge opasne i manje opasne situacije.
Tako da mi ne mozemo znati da li mozemo da stvorimo odbrambeni mehanizam od tamo nekog tudjinca.
U uslovima van Zemlje, oni su izlozeni jakim zracenjima, samim tim bi bili podlozni raznim mutacijama i vrlo bi tesko bilo proceniti njihov uticaj na nas, bar dok nekog ne zakaci. :P
Virusi su po gradji najprostiji, ali najopasniji i najpodlozniji promenama...
Opreznost u svakom slucaju bi dobro dosla.
Sve se olako shvata dok se ne desi, a posle je cesto kasno. Takvi smo ti mi ljudi. 8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Igor

QuoteVirusi su po gradji najprostiji, ali najopasniji i najpodlozniji promenama...


Virusi nisu dobar primer, jer se obično misli na virus gripa kao veoma sklon mutaciji, ali ne sme se smetnuti sa uma način života virusa te način mutiranja virusa gripa. Neophodna je živa ćelija i  to ne tako različitih vrsta, na primer kičmenjaka... Ne stoji da će bakteriofag početi da parazitira u ćelijama, recimo, kičmenjaka sa stalnom telesnom temperaturom, iz prostog razloga što nema toliku adaptabilnost. Celokupna evolucija te vrste bakteriofaga išla je ka specijalizovanju za život unutar bakterija, i njegova adaptabilnost dozvoljava mogućnost života u nekoj drugoj vrsti bakterija, eventualno.
Teško da će  neka litofagna "marsovska" mikroskopska vrsta odjednom postati parazit čoveka, pogotovo u slučaju da je to potpuno strani oblik života, koji ni na koji način ne deli zajedničko poreklo sa zemaljskim, taman da je i ugljenični.
Ljudsko telo bi takvim mikrobima moglo biti jednako nezanimljivo kao i komad kakve plastike.
Sa druge strane, teško je otrgnuti se utiscima nakon serijala filmova "Alien"  ;)

Kizza

He,he ali Ripli je još uvek živa  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Evo zanimljivosti. Narocito je zanimljiv deo o retrovirusima:

http://www.teorijaevolucije.com/mutacije.html
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

March 06, 2009, 12:12:58 am #37 Last Edit: March 06, 2009, 12:24:40 am by r2d2
Amino kiseline, proteini, opstaju samo na odredjenim temepraturama ali spore sire samu toleranciju temperaturnog opsega (koliko se secam)....      Znaci trebaju nam mikroorganizmi inkubatori odredjenih temperatura. Kizo izgleda mi da za tebe Evropa nema alternativu  ;).

Sasa

Uh, malo sam okasnio sa svojim odgovorom, ali možda će nekom biti zanimljivo da pročita

http://static.astronomija.co.rs/astronautika/mars/marsovci/sa_Zemlje.htm

dakle, već smo odavno posejali bakterije...

Predrag

QuoteUh, malo sam okasnio sa svojim odgovorom, ali možda će nekom biti zanimljivo da pročita

http://static.astronomija.co.rs/astronautika/mars/marsovci/sa_Zemlje.htm

dakle, već smo odavno posejali bakterije...


Odlican tekst.
Sad sam siguran da su moja pitanja na pocetku bila na mestu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

bear

Quote from: Igor on March 05, 2009, 10:04:28 pm
Nije svet pravljen samo za Čoveka.
Ti isti mikrobi smo mogli biti i mi, pre 3.5 milijardi godina, i tada je neko mogao napraviti isti izbor, i uzeti planetu za sebe.
Ali, nije.


A mozda i jeste bilo 'originalnih' zemaljskih mikroba, na koje su stigli razvijeniji Marsovski (posto su oni bili u geoloskoj prednosti) i bas smo zbog toga tu. Svet pripada onome ko ga osvoji. Moze da se nekome ta ideja filozofski ne svidja, ali tako radi Zivot, predstavljali ga svejdno ljudi ili mikrobi.

Vec vidim skup morskih xenobiologa pre 300 miliona godina koji ostro osudjuju sto neka ekoloski bezobzirna grupa zvana Vodozemci provode sve vise vremena na suvom bez obzira na tamosnji nedirnuti biljni svet. Ili pretke kitova kako organizuju proteste u sumi da se kitovi NIKAKO ne smeju vracati u more a pogotovo AKTIVNO UNISTAVATI plankton u moru.

Quote from: Igor on March 05, 2009, 11:23:56 pm
Teško da će  neka litofagna "marsovska" mikroskopska vrsta odjednom postati parazit čoveka, pogotovo u slučaju da je to potpuno strani oblik života, koji ni na koji način ne deli zajedničko poreklo sa zemaljskim, taman da je i ugljenični.
Ljudsko telo bi takvim mikrobima moglo biti jednako nezanimljivo kao i komad kakve plastike.


Pretnja, ako postoji, najverovatnije nije direktna. Recimo (lupam) ako metabolise kiseonik iz atmosfere u silikate. Odjednom dobijamo potrosaca kiseonika na planeti kojem ne smetaju nikakvi pesticidi, niko ih ne jede a silicijuma i kiseonika u izobilju pa se moze razmnozavati geometrijski. Oops.

Kizza

Što se tiče EVROPE poeranje ledene kore jedino može izazvati TOPLA VODA ispod!A gde je VODA plus TOPLA.......
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

I meni je Evropa najzanimljiviji objekat u Sunčevom sistemu. Nažalost, bojim se da nećemo doživeti podmornicu koja će da ronja tim okeanom. A i kada se pojavi, naravno da ta letelica mora biti apsolutno sterilisana.

A što se tiče očuvanja Marsa netaknutim, nemam mnogo obzira prema tome. Ako ne provalimo kako da putujemo između zvezda (a ništa slično nije ni u najavi), Mars otaje kao jedino alternativno Mesto za preživljavanje ove smešne životinjske vrste. I to mesto treba pripremiti.

NShappy

Da dodam još jedno mišljenje. Evo, provozamo se ispod leda Evrope. Ispostavi se da je voda tamo apsolutno sterilna. Znači, nema ni jednog mikroba a kamo li nečeg složenijeg. Ja bih tada svesno tamo pustio sve živo što po ispitanim uslovima može da preživi. I pratio šta se događa sledećih hiljada godina. Teba li imati rezerve prema toj ideji?

r2d2

March 06, 2009, 08:40:26 am #44 Last Edit: March 06, 2009, 08:55:46 am by r2d2
Sasa stvarno odlican clanak, pravo u metu.
QuotePretnja, ako postoji, najverovatnije nije direktna. Recimo (lupam) ako metabolise kiseonik iz atmosfere u silikate. Odjednom dobijamo potrosaca kiseonika na planeti kojem ne smetaju nikakvi pesticidi, niko ih ne jede a silicijuma i kiseonika u izobilju pa se moze razmnozavati geometrijski. Oops.


Pa jest` to gadno, a bogami i moguce, bilo je dosta primera u proslosti poremecenih ekosistema zahvaljujuci uticaju coveka. Dovedu miseve (sa brodovima slucajno),na neko relativno izolovano mesto a nema macaka ili slicnih predatora, pa se ovi razmnoze i izjedu usi ljudskoj populaciji. Pa ondak ljudi odluce i dovedu druge predatore koji istrebe glodare, ali se namnoze jer nema njih ko da trebi itd. Ipak posle odredjenog vremena se namerno ili slucajno ipak uspostavi eko ravnoteza (ili ekosistem odumre (sto se i dogadjalo u istoriji zemlje nekoliko puta globalno)).  Mozemo jedino predpostaviti da ce tako da bidne mozda i na drugim planetama.

Drugim recima planetarni zivot mikroorganizma ako ga i ima mora biti raznovrstan ako sledi logiku zivota na zemlji (raznovrsnost, medjuzavisnost i slozenost), a samim tim mozda smanuje taj oblik opasnosti o kojoj pricas. S  druge strane neke spore izumrlog nezemaljskog ekosistema mogu napraviti bas takvu stetu-nase sveukupno istrebljenje.