• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ahromatski komplet sociva ?? Gde ima ??

Started by apostol7, March 20, 2009, 11:01:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

apostol7

Razmisljam da napravim refraktor pa me interesuje ima li negde da se kupi ahromatski komplet sociva za izradu objektiva u (okolini)Beogradu?? Idealno bi bilo sledece 100/600, 120/700 ali moze i drugaciji odnos precnika i zizne daljine (sta se nadje :)). Ne znam da li se uopste isplati kupovati ova sociva??

Napravio sam refraktor od kineske lupe ali je bilo dosta aberacija tako da nisam bio zadovoljan.

Unapred hvala.
Pozdrav.

Yagodinac

Svaka čast, ali kupi ogledalo 200 i napravi njutna kad već umeš i razbićeš bilo koji 100/600 refraktor. I ne misliš oko aberacije.
http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/components-and-spare-parts
Kao što vidiš 200mm ti je 220eur (dobijaš i sekundarno),sve je obrađeno - samo da se stavi. Dotične dimenzije ahromatskih sočiva em su skupe em ih niko ne prodaje na komad, postoje samo manje (fotokopiri i sl).
Najveća početnička radost je Njutn. ;D

sale11472

Quote from: apostol7 on March 20, 2009, 11:01:18 am
Razmisljam da napravim refraktor pa me interesuje ima li negde da se kupi ahromatski komplet sociva za izradu objektiva u (okolini)Beogradu?? Idealno bi bilo sledece 100/600, 120/700 ...


OK jedna mi stvar nije jasna, Što ljudi toliko insistiraju na ahromatima sa tako kratkom žiđnom daljinom ???
Mislim ako ti je već do objekata kakvi su magline, galaksije i slično onda je tu apretura zakon i mnogo bolje je te pare uložiti u neki reflektor (npr ovo što je Yagodinac predložio) nego u neki prilično tanučni refratkor....
Refratkori su mnogo bolji na svetlim objektima poput planeta, dvojnih zvezda itd a tu brzi refratori baš i nisu neki izbor zbog hromatske aberacije.... Apohromati su druga priča....


Što se nabavke objektiva tiče kod nas teško da ćeš naći nešto postoji Surpusshed koji je izvor jeftinih sočiva ali je daleko u SAD.....
Ako bih već kupovao optiku da napravim nešto onda bih kupio ogledala ili 200 mm što je predloženo u gornjem postu ili još pre 150/1200 komplet (no to je već lično mišljenje i ono što se meni sviđa ne mora i tebi da ogovara)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D