• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Montiranje fotoaparata

Started by Obersturmfuehrer, March 24, 2009, 11:04:54 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

Kako sam poceo ozbiljno da razmisljam o teleskopu i vrlo je izvesno da ce jedan uskoro da mi pravi drustvo, zanima me i nacin kacenja aparata na teleskop. Imam Fuji S5600 (nije DSLR), koji ima objektiv precnika 55mm.
Kako to ide kod teleksopa, da li postoje neki konvertori, adapteri, da li se nabavljaju po fotografskim radnjama ili su specijalizovani za teleskope?
Kapiram da bez motora necu nista slikati osim Meseca, ali dobro je znati.

Ljubo

Tvojim aparatom se snima afokalno, pa ti za prave rezultate treba ili Microstage (kao najbolja opcija; o njemu ima malo ovdje na forumu: http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/astrofotografija/465/) ili metalni prsten za dati okular što ti može napraviti svaki tokar (metalostrugar).
Postoje različite izvjedbe ovakvog prstena, ali najkomotniji rad (sa najviše opcija) imaćeš sa Microstage-om (cijena mu je oko 50 eura).

Tako možeš uspješno snimati ponajpre planete (poželjno je u video modu, pa kasnije to obraditi u freeware-u Registax).

Treba voditi i računa da imaš mogućnosti da dosta lako u tražiocu (još bolje teleskopu na već postojećem) nadješ u vidnom polju objekat snimanja, da bi ga lakše pozicionirao u vidnom polju aparata.

mravic

Ovaj Mikrostage kosta oko 60e, a mozes napraviti jednostravno a funkcionalno za dzabe, naravno, da je ovaj fabricki bolji i jednostavniji za koristenje ali ce te hand made verzija zadovoljiti i isto odradjivati posao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk