• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji teleskop kupiti...??

Started by POSEYDON, March 11, 2009, 11:29:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Na mom piše "China", ali moguće je da se to samo sklapa tamo. Ali sigurno je da to ide uz obavezan nadzor Oriona (za razliku od mnogih drugih teleskopa iz Kine koji često nemaju nikakvu kontrolu pre i poslije sklapanja).
Kako kod Oriona, ali tako i kod nekih drugih poznatih firmi, ova kontrola ima veliki značaj, jer čini finalni proizvod kvalitetnijim, posebno u odnosu na ono što prvo pomislimo kada čujemo Made in China.

kruska

moj izbor bi bio nexstar se 8, canon eos 1000D, 35mm canon eos adapter , T ring celestron adapter 1.25 inch
za profi slike van grada to je to , duga ekspozicija . sve ostalo je za posmatranje dimnjaka i avalskog tornja

Ipak pare su uvek problem..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

spadej


Ne vidim zasto neki misle da je "made in China" sinonim za los kvalitet.  Mnoge "zapadnjacke" firme su svoje proizvodne pogone prebacili tamo zbog toga sto je radna snaga jeftinija. Proizvodnja je, proceduralno, u potpunosti ista, iste su sirovine, materijali... samo su troskovi manji.


A sto se Canon-a tice... Multinacionalan karakter kompanije ne mora da bude garant kvaliteta svih njenih proizvoda. Narocito kada je asortiman istih prilicno veliki i sarolik. Canon pravi i fotokopire, skenere, stampace... Pri tom se ne libi da mu pojedini modeli uredjaja budu potpuno identicni sa modelima koje potpisuje konkurencija, sto znaci da i jedni i drugi kupuju isti poluproizvod od nekog treceg.
Pri tom, svi ti uredjaji su veoma kompleksni, i nemoguce je da jedna kompanija, makar bila velika kao Canon, proizvede bas sve sastojke. Narocito ako je u pitanju elektronika. Mnogi, potpuno nepoznati (siroj javnosti) kineski, koresjki, tajvanski itd. proizvodjaci elektronskih komponenti prave sve te delove (i citave module) za mnoge narucioce.
Prema tome, pitanje je koliko je EOS 300 (ili 400, 40, 1000...) D u stvari CANON?   
 






 




   




Ljubo

Da spadej, sve je to poznato. Otvarao sam EOS 20D prilikom modifikacije, i naišao na nekoliko drugih proizvodjača.
Made in China naravno ne mora obavezno biti veliki problem, ali kontrola proizvoda svakako jeste. S druge strane, u svijetu postoje specijalizovane fabrike sa dugogodišnjom tradicijom i garancijom kvaliteta, pa samim tim kada se želi uzeti nešto što je pouzdano i vrhunski kvalitet kupuje se od tih firmi.
Druga je stvar što su mnoge od njih multinacionalne (to jest internacionalne), što je i logično danas za sve veće firme koje pretenduju na veliko tržište.

Kruška:
Quotemoj izbor bi bio nexstar se 8, canon eos 1000D, 35mm canon eos adapter , T ring celestron adapter 1.25 inch


i nije najsretniji izbor. Em ćeš dati dosta para za Nextar, em ćeš uzeti problematičan izbor adaptera.
Za astrofotografiju se preporučuje njemačka ekvatorijalna montaža, a nikako ne ta jednoručna fork montaža, prvenstveno zbog praćenja prividnog obrtanja neba (fork mount stvara tzv. rotaciju polja na snimcima), i pored toga jednoručni fork nije stabilan da nosi foto-aparat i drugu opremu koja ide uz to.
T ring celestron adapter 1.25 inch nikako za DSLR, jer će na APS čipovima napraviti veliko vinjetiranje i redukciju vidnog polja zbog malog otvora (1,25 inch je malo - minimum je T2).
Izbor DSLR-a ti je takodje na donjoj granici, ali može da prodje...

kruska

sve sto si rekao ima tezinu, ali narodu treba reci kakvo takvo resenje.
Treba reci da ako hoces dobru astro sliku mora se otici van grada 100 km na rajac, a ne u centru beograda gde se vidi samo sirijus , plejade i severnjaca.
Elem kad budem kompletirao ovaj set instrumenata stavicu slike na net pa ce se vidi kvalitet, ovako neka astronomi amateri i ostali zvezdoljubitelji de facto uoce razlike i kvalitet snimaka, pa nek shvate da ne treba bacati pare na nesto sto nema pravi kvalitet.uostalom sve to i jos bolje se moze skinuti sa hubble site ... bar 5 puta bolje slike nego sto ce ikad napraviti sa svojim cudom.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

sale11472

Quote from: kruska on March 22, 2009, 11:40:36 am
....uostalom sve to i jos bolje se moze skinuti sa hubble site ... bar 5 puta bolje slike nego sto ce ikad napraviti sa svojim cudom.



Ovo neću komentarisati (ponovo) ..... mislim korisnik sa nickom Mali Radojica je dobio od mene dozvolu da citira moj standardni odgovor na ovakve argumente pa da se ne ponavljam ;D ;D ;D

OK šalu na stranu .... NASA-ine i ESA-ine fotke svakako mogu da se skinu sa Interneta ali jedno je tuđa fotografija drugo je nešto napravljeno svojim "prstima" tako da je ovakva priča besmislena....

Kada je oprema u pitanju mislim da ne bih uzimao NextStar-a mislim da je bolje pružiti se još malo  za CPC  pa onda dokupiti wedge i eto opreme i za posmatranje i za astrofotografiju i to ozbiljnu a uz to još i nemaš problem sa prolaskom kroz meridijan kao kod GEM montaža....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Obersturmfuehrer

Evo i mene u dilemi sta kupiti, pa necu da otvaram novu temu.
Elem, gledam teleskope i vidim SkyWatcher 130/900 EQ2...Sta mislite, vredi li to cemu?

mravic

Za malko vise para mozes kupiti 150/750 na eq3. Nije ni taj los, ali je malko potezak za tu montazu. Naravno, moze da se koristi ali...ovaj drugi je bolji, jaci, stabilniji i sl. Imam Celestrona 150/750 na eq3 za 350e. Nov. Ovakav
http://www.astroshop.de/teleskope/celestron/advanced-as/celestron-teleskop-n-150-750-advanced-c6-nhd
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk