• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

СУНЦЕ

Started by cola, March 14, 2009, 11:01:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

March 14, 2009, 11:01:54 pm Last Edit: March 14, 2009, 11:10:58 pm by cola
Misli da Zemlji najbliza zvezda(da,ona kojoj dugujemo nas nastanak) zasluzuje bar jednu temu na forumu...
Opste karakteristike:
Ime: Sunce
Masa: 1,9891 x 1030 kg
Precnik: 1 392 000 km
Temperatura na povrsini: 5780 K
temeratura korone: 1 000 000 K
Sto se tice sastava,vodonik je najzastupljeniji nesto vise od 73%,zatim helijum 25% kiseonik 0.8%...
Dalje smatram da bi bilo bolje da se preskoci vetar i korona i da se objasni ono sto pocetnike najvise zanima posmatranje Sunca...
Ajde mozda treba ponoviti,Sunce se ne sme posmatrati golim okom bez adekvatnog filtera(o njima cu malo kasnije),postoji nekoliko nacina posmatranja ove zvezde(najbolje je posmatranja vrsiti pre podne do 11h,jer se atmosfera jos nije zagrejala i najmanje su smetne,narocito leti),nacin oji ja vise volim je da se na objektiv stavi odgovarajuca b. folija(filter)(3.8 odnosno 5 u zavisnosti da li se slika ili samo posmatra)Te folije kostaju oko 4-6 dinara po cm*cm.drugi nacin je proekcija.Posmtranje Sunca je interesantno tokom pomracenja i kad ima pege(postoji minmum i maksimum aktivnosti,period izmedju dva minimuma iznosi 11godina).Pege cete prepoznati po tome sto su tamnije(zbog temperature,tj. niza je).Zivotni vek jedne pege je prosecno nekoliko nedelja(detaljije cemo kasnije,ima toga mnogo o pegema).Ako mate neki nacin da fotografisete pege na suncu,mozete za pocetak da i skicirata(ako ste iole iskusni u precrtavanju)i da izmerite koordinate istih(pega),eto nacina da samu uradute neka korisna "naucna" proracuavanja sami kod kuce(narvno za to postoje programi,preporucujem heliovjuer)...Opet cu naglasiti da se dobro raspitajte ako zelite da se ovim bavite jer ako nemate dobar filter ili ako ga nemate u opste oslepecete u istom trenutku(ako gledate kroz dvogled onda na oba oka).Svi smo mi palili lisce uz malu pomoc lupa,a sad zamislite da je taj list vase oko,da sad ne objasnjavam kako dolazi do slepila u toj sutvaciji.Samo pitajte sta nije jasno.Ja ne odgovaram ako ste vi nesto lose shvatili/nije lepo napisano(pograsno,lapsus ili sta vec).Ako neko zna nek dopuni slobodno,ja sam mnogo toga preskocio jer svi teze nekoj praktici...Ako ima jos "zdravih" metoda posmatranja neka neko javi :) .Valjda ce se neko usuditi da procita do kraja ovu poruku uprkos njegovoj astronomskoj duzini :D .
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on March 14, 2009, 11:01:54 pm
Misli da Zemlji najbliza zvezda(da,ona kojoj dugujemo nas nastanak) zasluzuje bar jednu temu na forumu...


Ne, bar dok to pominjanje ne zasluži makar nekom pegom  >:(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Kad si pre procitao  :o  ???
Uredu bolje i tako nego da se ne spominje uopste :) .Kad sam malo bolje razmilio video sam da bi bilo tu mnogo da se pise,takve dugacne poruke izbegavaju(barem ja) i kome ce to onda.A sto se tice pega,pege su meni prva asocijacija kad mi kazes Sunce,pa i kad nekom drugom kazem i on odmah zamisli krug s pegama,pa sam odlucio da pisem o njima...
A i svi znamo da vecina(jedan deo u svakomslucaju,ne mislim samo na ovom forumu) vas(nas) samo voli da posmtra i ne zanima ih nista drugo(teorija)(i ako to smatram pogresnim)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Djole

 :D  bravo Cola...najbliza zvezda zasluzuje posebnu temu....
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: cola on March 14, 2009, 11:15:57 pm
Kad si pre procitao  :o  ???


Eh ti Stambolski hoteli wifi na sve strane ;)
Quote
A i svi znamo da vecina(jedan deo u svakomslucaju,ne mislim samo na ovom forumu) vas(nas) samo voli da posmtra i ne zanima ih nista drugo(teorija)(i ako to smatram pogresnim)


Sa ovim se ne bih složio, ali nas sve pomalo nervira i oblačno vreme i Sunce bez pegica
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Ne znam zasto sticem utisak da neki clanovi pokusavaju da "sruse" temu koja jos nije posteno ni  zapocela?

r2d2

A folije gde cu da kupim? Jel mogu se stave na dvogled?
Ajmo o pegama jos malo.......

cola

Folije imas kod Lajosa,pogledaj u cenovniku,mislim da su izmedju 5 i 6 din po cm x cm(u zavisnosti za sta ti treba).sto ne bi moglo stafis filter na oba bjektiva,ali kad kupis foliju to nije gotovo treba ti i "ram",najlakse je da ga napravis od kartona.Taj ram ti sluzi da drzi filter na tubusu...

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Imam ja foliju za 25e A4 formata. Baaderovu...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

A sta ce mi a4?
Meni za sada treba samo za dvogled....

Sich

Pa, kupis A4 i onda je iseces za dvogled i uglavis. ja mislim i da se ne prodaju manjeg formata od A4.
Mada za pocetak je bolja Mylar folija, jeftinija je od Baaderove
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sale11472

Quote from: r2d2 on March 23, 2009, 07:11:59 am
A sta ce mi a4?
Meni za sada treba samo za dvogled....



Pa imaš za dvogled (trebaju ti dva parčeta) pa od ostatka napraviš naočare za posmatranje Sunca, pa onda kad nabaviš teleskop napraviš filter i za njega a ako ti je još uvek veliko A4 (uzmi  papir seckaj malo pa vidi koliko ti ostaje) uvek ti ostaje mogućnost da nađeš nekoga da podelite foliju ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

IbanezRG

Kada bi postojala atmosfera oko Sunca, kako i da li bi se Sunce culo?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

sale11472

Quote from: IbanezRG on March 26, 2009, 08:15:09 pm
Kada bi postojala atmosfera oko Sunca,


A šta se to desilo pa je Sunce ostalo bez svoje atmosfere  :o :o :o :o
Kada se to desilo i kakve je posledice imalo po planete koje oko njega kruže ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: IbanezRG on March 26, 2009, 08:15:09 pm
Kada bi postojala atmosfera oko Sunca, kako i da li bi se Sunce culo?


Vidi čuda, Sunce ipak ima atmosferu. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT