• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ćaskanje s Čolom...

Started by cola, March 15, 2009, 10:58:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Treba mi slika bilo koje komete od McNaught (ma kakve god ona bila), posto pisem clanak o njegovom jubileju(njegovih 50 otkrivenih kometa)...
Uredno bih napisao vase ime, prezime i sta sve trazite... Na netu su skore sve slike koje ista valjaju privatne.
U napred hvala.
Filip Čolaković
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

Vecina ljudi je vise nego voljna (cak srecna) ako im se objavi slika sa sve imenom & podacima, ja sam vise puta pisao raznim ljudima u vezi raznih slika, tekstova, itd, i skoro sam uvek dobijao pozitivne odgovore. A garant ima i neka slika na wikipediji koja je ili CC ili GFDL pa ne moras nista ni da trazis nego samo napises ko je autor, koja licenca i kraj price :)

mmilan

Ja sam par puta dobijao negativne odgovore, tako da sa copyright stvarima treba biti pažljiv. U većini slučajeva nema nikakvih problema ali kada je reč o atraktivnim fotografijama sve je moguće. Srećom, najčešće ima dovoljno materijala pod slobodnim licencama.

Skoro je pokrenut sajt za prijavu lažnih autora, lopova & plagijatora http://kradimamu.com/ Za sada je mali, ali za početak je dovoljno :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

bear

Quote from: mmilan on September 21, 2009, 07:36:29 pm
Ja sam par puta dobijao negativne odgovore, tako da sa copyright stvarima treba biti pažljiv. U većini slučajeva nema nikakvih problema ali kada je reč o atraktivnim fotografijama sve je moguće. Srećom, najčešće ima dovoljno materijala pod slobodnim licencama.


Mozda sam onda samo bio dobre srece, ali je skor oko 8/10, doduse izuzetno se trudim na korektnom engleskom, posaljem radnu verziju clanka ili screenshot programa sa oznakom gde bi to islo i tako to. Ako je novinski clanak u pitanju, obavezno naznacite ako nije komercijalan, posto cesto ljudi misle da se ti clanci pisu za pare (kao sto to i jeste slucaj kod nekih visokotiraznih izdanja).

Dalje, ako ne nadjete na wikipediji/wikimediji neku javnu verziju, jako je dobra opcija da se trazi preko google images, jer u advanced search-u imate opciju filtriranja po licenci, pa tako mozete sebi ustedeti podosta truda.

Jaro

Ja imam nekoliko slika komete McNaught 2006P1, jeste da su vec bile objavljene ali ako ti trebaju dacu ti ih

cola

Hvala, ako ti nije problem možeš na colasrb@gmail.com ili na privatnu...
Samo mi recite kako da potpišem sliku?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Jaro


cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

trut

Posto je neobavezna tema jedno pitanje, kad bi se na obicno ogledalo (ravno) stavilo negativno socivo jel bi moglo da se iskoristi kao primarni reflektor za teleskop ?

Predrag

A kako cemo mi moci, odnosno gde da procitamo taj clanak kada bude zavrsen?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Jaro

Mislim da ne bi moglo, negativno socivo ti rasipa zrake a oni posle odbijanja od ravnog ogledala i ponovnog prelaska kroz socivo ce se jos vise razici.

cola

Biće na sajtu Am-a i zvjezdarnica.org i mozda na još kom. Ko kod mi trazi neki članak za sajt rado ću dati, samo neka je potraži preko colasrb@gmail.com ... Clanak je vise onaku popularizacioni...
Ostavi te mejl pa vam šaljem...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Evo ako nekog iz BG-a interesuje prelet Iridijuma -8 mahnituda u 17:38:22. Gledajte sever, severo-istok (alzimut 34, visina 51)! Znaci to je za jedno 5 minuta!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

November 21, 2009, 05:43:59 pm #58 Last Edit: November 21, 2009, 06:21:18 pm by cola
Ne znam meni se cini da u poslednje vreme heavens-above.com omane sa procenom magnitude, nije bilo nista spektakularno slicno po sjaju zvezdama u Kasiopeji (znaci od +2.4 do +3.4 magnitude) :'(
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

November 22, 2009, 09:07:22 pm #59 Last Edit: November 22, 2009, 09:12:35 pm by Stojanov
Bas fino sto su pomenuti Iridijumi ! Uopste, bljesak Iridijuma je interesantan za astrofotografe. Osim toga postoji slicnost sa problematikom odredjivanja sjaja meteora na snimku u odnosu na okolne zvezde. Na ovom , nacinjenom 25.avgusta o.g. ( 85/1.8 , 800ASA, 160sek ) vidi se "dvostruki" bljesak . Dve razlicite reflektujuce povrsine u razmaku od 160 sek. Takodje, na snimku je , radi utvrdjivanja sjaja , bilo iskljuceno pracenje 80 sekundi zatim ukljuceno pracenje 80 sekundi . Treba obratiti paznju na sjaj Iridijuma ( prakticno se moze poistovetiti sa meteorom sto se tice trajanja ) , sjaj traga zvezda i na kraju sjaj zvezda sa 80 sek ekspozicijom. Konkretno , u ovom slucaju radi se o - 2.5mag i - 2.2mag. Bljesak Iridijuma moze postici izuzetne max vrednosti - vise desetina hiljada puta sjajniji od , npr. Severnjace !