• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jel može nešto da se sklepa??

Started by POSEYDON, March 17, 2009, 12:52:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

Ovo sam davno kao srednjoškolac pozajmio sa školskog grafoskopa ;D...naravno da napravim svoj refraktor,ali tada nisi mogao da nadješ ništa dodatno u radnjama tako da je prepušten zaboravu. E,sad mene zanima dal bi od ovog mogao da sklepa neki refraktor u kućnoj radinosti,i kao da odredim žižnu daljinu sočiva,inače prečnik oba sočiva je 9cm a manjeg udubljenog sa obe strane (odnosno divergentno 7,5cm) evo fotki:

kao što vidite jedno je skroz ravno sa jedne strane,a drugo blago ispupčeno...unapred hvala,ne bi bilo loše neki link ka samogradnji.

Igor

Ako dobro vidim, to je komplet sa epidijaskopa, i kao komplet nije loš jer je hromatski korigovan. Samo vrati sva sočiva u metalnu cev onako kako su i bila postavljena, i to koristi kao objektiv. Zavisno od modela trebalo bi da je žižna daljina oko 400-450 mm. Ostalo je stvar umešnosti. Ja sam imao jedan takav, dobijen od rashodovanog aparata, kada je useljavana škola u novu zgradu. Služio je u refraktoru, ali nikad nisam pokušao posmatranje sa pravim astronomskim okularom, nego sa nekim lupama koje su služile kao okular. Posle sam ga poklonio. Nedavno sam opet došao do jednog takvog objektiva, koji nameravam uklopiti u refraktor i dati nekolicini učenika entuzijasta koji sebe ponosno nazivaju Astronomskom sekcijom, a uprava škole nema razumevanja za nabavku opreme. Dali mi epidijaskop, pa sklopi deci nešto...

mravic

Treba ti samo cev i okular i eto refraktora, solidnog. Imao sam isti takav... Koliko se meni cini, na samoj cevi imas fokusnu duzinu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

POSEYDON

Piše, Vegionar 3,6/325 vega ljubljana

cola

Zizu ces lako odrediti,odes na neko suncano mesto(moze i sijalica) i postavis socivo tako da zrak koji projektuje na podlogu bude sto manji i sto sjajniji(kao kad se lupom pali lisce,papir...),i onda samo izmeris razdaljinu izmedju sociva i fokusa,a ti ces verovatno imati i neki fokuser pa ako omanes(naravno malo) nije srasno jer ces to srediti...
probaj sigurno ces uspeti nesto da napravis,sad samo ne znam kakvo je to socivo,ali vezbas se za neko bolje stvari.
Srecno ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Fokus ti je 325mm svetlosna moc ili ti f broj je 3.6 a precnik sociva je 325/3.6=90mm
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Mihael

POSEYDON javi se. Sta uradi s tim objektivom na kraju? Ima li kakvih rezultata?

POSEYDON

Nisam ništa, u međuvremenu sam kupio Celestron newton 150/750 f5...pa sam zaboravio na sve samogradnje:)))

Mihael

Ah, pa sretno ti bilo! Ako se zelis otarasiti Vegionara javi mi se molim te.

Stojanov

Da ne otvaram novu temu ... odgovara i ova :)

Cesto sam razmisljao o nekoj "dzepnoj" ekv.montazi koja bi mogla da stane u putni prtljag. Posebno na putovanjima kada covek zazali sto ne moze da odradi bar 30 sek sa pracenjem. Slobodno vreme ovog vikenda mi je omogucilo je da isplaniram i realizujem.
Sinoc sam hteo da je isprobam na M42 ali blizina punog Meseca ( uz obilni LP ) je ucinila svoje . Nesto se moglo odabrati prema zapadu - Kocijas. Posle 5 probnih espozicija od 30" podesio sam brzinu motora sa zadovoljavajucim rezultatom.
Prikazan je deo sazvezdja Kocijas na ( f ef ) 130mm  - krop3x! Na manjoj slici je prikazan pocetak podesavanja brzine motora: tragovi zvezda su primetni.
Uz pomoc Baaderovog tangencijala, jednostavnog motora i dosta rada ( 6h ) , mogu reci da je uspela ova varijanta ekv.montaze. Nema potrebe za kontrategom i tezina je samo 970g. Motor i nosac se jednim potezom mogu odvojiti od montaze tako da zauzmu sto manje mesta prilikom pakovanja.
Pa , evo ideje o kojoj treba razmisliti... 

contax

Zgodna spravica. Ja vec godinama planiram da napravim nesto slicno. Moja verzija je dosta komplikovanija i malo veca od ove, ali ce biti dosta preciznija. Projekat je tranutno odlozen zbog finansija.

Yagodinac

Ovo je odlično. Nisam dosad video da je neko to napravio.
Zanima me najviše motor, od čega je i kako je rešen prenos?
Imam utisak da bih sve tehničke probleme rešio ali bi sa motorom najviše živaca pogubio.

Stojanov

E, vidis, sa motorom bi NAJMANJE zivaca pogubio jer je to dobro poznati 9V motor za EQ-1 :). Kontaktiras tvog imenjaka iz Teleskop centra u Bg i resen problem.

Laci

March 04, 2010, 12:40:49 am #13 Last Edit: March 04, 2010, 01:13:05 am by Laci
Quote from: Stojanov on February 28, 2010, 10:53:59 am
Da ne otvaram novu temu ... odgovara i ova :)

Cesto sam razmisljao o nekoj "dzepnoj" ekv.montazi koja bi mogla da stane u putni prtljag. Posebno na putovanjima kada covek zazali sto ne moze da odradi bar 30 sek sa pracenjem. Slobodno vreme ovog vikenda mi je omogucilo je da isplaniram i realizujem.
Sinoc sam hteo da je isprobam na M42 ali blizina punog Meseca ( uz obilni LP ) je ucinila svoje . Nesto se moglo odabrati prema zapadu - Kocijas. Posle 5 probnih espozicija od 30" podesio sam brzinu motora sa zadovoljavajucim rezultatom.
Prikazan je deo sazvezdja Kocijas na ( f ef ) 130mm  - krop3x! Na manjoj slici je prikazan pocetak podesavanja brzine motora: tragovi zvezda su primetni.
Uz pomoc Baaderovog tangencijala, jednostavnog motora i dosta rada ( 6h ) , mogu reci da je uspela ova varijanta ekv.montaze. Nema potrebe za kontrategom i tezina je samo 970g. Motor i nosac se jednim potezom mogu odvojiti od montaze tako da zauzmu sto manje mesta prilikom pakovanja.
Pa , evo ideje o kojoj treba razmisliti...  

Svaka čast za trud! Sigurno će ti se isplatiti kroz sate uživanja u astrofotografiji :D.
Vidim da koristiš Sony kompaktni fotoaparat pa bih te zamolio samo ukratko da mi navedeš konvertor koji koristiš uz njega.
Koristio bih da ga u piggyback postavci na Njutnu 150/750.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Stojanov

Wide konverter Canon 0.75 sa adapterom za Sony. Aparat je DSC H3. Koristim ga prvenstveno na putovanjima. A pomenutu "sklepanu"  ekv. montazu sam koristio i ranije samo bez motora. Na A.R. osovinu sam pricvrstio 20cm elasticnu slamku za pice ( drugo mi nije bilo pri ruci  ;D ) i pomerao brzinom za koju sam smatrao da otprilike odgovara ! Evo primera od prosle godine sa 22° sev. paralele:   sjajna zvezda je Canopus a vidi se levo i Eta Carinae. Iz petog puta sam "pogodio" pravu brzinu  :). Eksp. 10 sek , 800 ASA , snimak nije obradjivan .
Dokaz da smo prilicno inventivan narod kada se ukaze potreba  :) !