• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jel može nešto da se sklepa??

Started by POSEYDON, March 17, 2009, 12:52:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac


Stojanov

Da, Al Burj , blizu Asuana.
Mala greska u podatku za gornji snimak : nije 10 vec 20 sek , f/3.5 .

CyberianIce

Ima li neko nacrt ove spravice - tog nabrijanog tripoda za fotoaparat? Na cemu je to bazirano? Fork mount ili paralaksijalni?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Quote from: Stojanov on March 04, 2010, 12:51:36 pm
Wide konverter Canon 0.75 sa adapterom za Sony. Aparat je DSC H3. Koristim ga prvenstveno na putovanjima. A pomenutu "sklepanu"  ekv. montazu sam koristio i ranije samo bez motora. Na A.R. osovinu sam pricvrstio 20cm elasticnu slamku za pice ( drugo mi nije bilo pri ruci  ;D ) i pomerao brzinom za koju sam smatrao da otprilike odgovara ! Evo primera od prosle godine sa 22° sev. paralele:   sjajna zvezda je Canopus a vidi se levo i Eta Carinae. Iz petog puta sam "pogodio" pravu brzinu  :). Eksp. 10 sek , 800 ASA , snimak nije obradjivan .
Dokaz da smo prilicno inventivan narod kada se ukaze potreba  :) !


Hvala na odgovoru :) i svaka čast na snalažljivosti!

Blago tebi što možeš malo da baciš pogled i ispod ovog našeg horizonta :)...
Parafraziram: "...kada bi se zvezde videle samo sa jednog mesta na ovom svetu, svi bi ljudi pohrlili da vide tu lepotu..." Seneka? iz knjige "Kosmos" od Karla Segana? Nisam siguran gde sam ovo tačno pročitao...

Puno uspešnih astrofotki i novih horizonata tebi i tvojoj montaži 8)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Stojanov

March 05, 2010, 09:06:53 pm #19 Last Edit: March 05, 2010, 09:15:38 pm by Stojanov
Quote... svi bi ljudi pohrlili da vide tu lepotu


U jedno mozes biti siguran : do polovine ove decenije postace kod nas sasvim normalno da, ko zeli , ode tamo gde je Orion u samom zenitu a na jugoistocnom horizontu pojavljuje se Juzni krst. Jedini problem bice - kako i sta poneti od astrofotografske opreme  :)

Yagodinac

Quote from: Stojanov on March 05, 2010, 09:06:53 pm

U jedno mozes biti siguran : do polovine ove decenije postace kod nas sasvim normalno da, ko zeli , ode tamo gde je Orion u samom zenitu...



Kako volim tvoj optimizam  ;D  Doduše, pre samo desetak godina (za vreme Slobe) da mi je neko rekao da ću imati ovakav teleskop... ne bih mu verovao.

spadej

nije bilo lose ni za vreme Slobe, setite se cestih restrikcija struje :)

contax

A tek zamraciavnje za vreme bombardovanja! Iz centra Beograda su se opazale zvezde 6,5 magnitude, Mlecni put u punom sjaju i bez gnjavatorskih vazdusnih koridora! Venera na zapadu, a Mars u opoziciji i visoko na nebu. Doduse tu idilu su remetio PVO i po koji Tomahavk tek da nas vrati u realnost...
Lepi dani ne povratili se!

spadej

da, ne povratili se, izmedju ostalog i zato sto sam jedva ubedio pojedince da velika sjajna zvezda nije spijunski satelit, koji nas sve snima, cak i u kuci, vec Jupiter. Par godina kasnije,kad sam kupio "teleskop" (Optisan 600/60,zato su ") i pokazao im, sa sve sarama i mesecima, 'ladno su rekli "... znamo, to je Jupiter, al' ono je bio satelit..." :)  

contax

Tema ode do vraga, ali Jupiter se nije video proleca '99.

Stojanov

Ipak da se vratimo na temu : snimak od sinoc uz "prelepo" crvenkasto nebo velikog grada ili kako bi zli jezici rekli - sv.zagadjenje koje je pojelo pola Orionove magline ;).
Sony DSC-3H na gore pomenutoj "dzepnoj montazi" , na f8 130mm, f/3.5, eksp. 30sek (400ASA) X3, eksp.30sek (800ASA) X2 - ukupno 2min30sek. Stekirano 5frejma u DSS . Obrada PS/Digipix . Krop 2x.
Tacnost pracenja na 130mm fokusa/30sekundi potpuno zadovoljava tako da se mogu probati fokusne duzine do 200mm.  Suvisno da se pomene ali, fotografija bi bila neuporedivo bolja da je snimano van grada.
Toliko o svemu tome. Bilo bi dobro da se forumasi oglase sa nekom svojom samogradnjom ili idejom koja se moze realizovati.