• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

gravitacija - dimenzija?

Started by bole, March 29, 2009, 05:30:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bole

Pozdrav svima!

Zamolio bih sve one koji imaju više znanja da mi pomognu u rešenju jedne nedoumice.

Naime, nije mi jasno zašto se traga za gravitacionim talasima, meni je logičnije da je gravitacija ustvari peta dimenzija. Da li je moguće pronaći talase tri prostorne dimenzije, e pa isto tako bi i gravitacija bila dimenzija a ne pojava i gravitacioni talasi ne bi ni mogli da postoje.
Bilo kakva pomeranja mase u prostoru trenutno prouzrokuju promenu gravitacionog uticaja tih masa na okolinu, izgleda kao da je taj uticaj brži i od brzine svetla.
Pa to je moguće jedino ako su gravitacija i prostor ustvari jedno.
Svi znamo da masa utiče na prostor-vreme, pa zar nije logično da prisustvo mase toliko krivi sve dimenzije da jedna od njih, gravitacija (koja je i inače sveprisutna) postaje vidljiva tj. osetna tek u prisustvu mase.
Mislim da je dosadašnjih 4 dimenzije prostor-vremena potrebno obogatiti i gravitacijom pa bi bilo prostor-vreme-gravitacija.

Šta mislite?

Nadam se da nema previše onih koji su sada umrli od smeha zbog ovakvog razmišljanja.

sale11472

Da probam ;)
Quote from: bole on March 29, 2009, 05:30:54 pm

Naime, nije mi jasno zašto se traga za gravitacionim talasima,



Zato što ih predviđa Ajnštajn (OTR)... sasvim dovoljan razlog.

QuoteBilo kakva pomeranja mase u prostoru trenutno prouzrokuju promenu gravitacionog uticaja tih masa na okolinu, izgleda kao da je taj uticaj brži i od brzine svetla.


Otkuda ti ovo ??? Imaš neki dokaz ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bole

Sale, naravno da nemam dokaz za razmišljanje na temu promene uticaja gravitacije sa pomeranjima mase u prostoru, ali, da li postoje dokazi i da to nije tako?

bear

Mislim da je posmatranjem nekih pulsara pokazano da se gravitacija 'prostire' brzinom svetlosti (u skladu sa teorijom) kao i svako drugo polje sile. Dakle, ti si na potezu da kazes zasto mislis da nije tako i pod kojim uslovima :)

bole

Evo šta ja mislim, i dozvoljavam sebi da ispadnem glup u društvu, makar i jako. Bolje glupan samo 15min nego ostatak života.


1. Da li masa utiče na prostor -vreme (krivi ga, vreme sporije protiče...),
2. Da li što je veća masa - to je veća gravitacija - to je veći uticaj na prostor - vreme i to upravo srazmerno,
3. Zar vam se ne čini da je gravitacija ustvari mera uticaja mase na prostor - vreme      meni da
4. Pojednostavljeno (jako, jako, jako, banalizovano) - da li je onda gravitacija ustvari jedna od dimenzija sistema koja, samo, ima pojavni oblik "sile privlačenja"
5. Da li porastom brzine (do velikih brzina skoro bliskih svetlosnim) raste i masa a da li onda raste i gravitacija te mase a samim tim i uticaj na prostor - vreme
6. Da li npr. jaka i slaba sila utiču na prostor - vreme?
7. A da li porastom brzine rastu i intenziteti jake i slabe sile - ili one ostaju uvek iste
8. Da li porastom mase dolazi do promene karkteristika svih ostalih sila (sem "sile" gravitacije) koje su u bilo kakvoj interakciji sa tom masom ili i one ostaju iste
8. Čini se da se porastom brzine i porastom mase menjaju samo prostor - vreme (kao 4 dimenzije) i gravitacija, a sve ostalo kao da ostaje isto.

U prvom postu sam zamolio one koji više znaju od mene, da mi pomognu u rešenju dileme koju imam. Sigurno je da nemam dovoljno znanja za ovakvo razmišljanje, ali ipak, ne želim da svi pomislite - evo ga još jedna  :-[. Mene zanima ko šta misli o ovome.

Kako je posmatranjem pulsara utvrđeno da se gravitacija prostire kao svako drugo polje sila. Kakvog je tipa posmatranje, šta je posmatrano kod pulsara...Da li postoji neki link ili nešto slično.







sale11472

Pa merenjem orbita binarnih pulsara (npr PSR 1913+16) je dobijeno da je brzina prostiranja gravitacionog polja jednaka c sa greškom od 1% što je sasvim dobro slaganje sa teorijom a pošto se želi još bolje slaganje (ili obaranje teorije naučnici to jako vole ;) ) traga se  za gravitacionim talasima....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D