• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Srpsko-hrvatska/Hrvatsko-srpska mreza astronoma amatera

Started by cola, March 30, 2009, 01:51:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Mislim da je doslo vreme da se ujedinimo i da radimo zajedno,delimo nova (sa)znanja...
Nemislim samo na forum,nego i da mozda iscimamo da dobijemo i neke objekte u nasim republikama koje bismo mogli da posecujemo i da vodimo neka "naucna" posmatranja na malo visem nivou,a time bismo malo i probudili astronomski turizam u SRB i HR.Gledam sta sve rade u Svetu,zasto ne bismo mogli da se organizujemo kao amerikanci i da imamo svoje mreze.To bi bilo bas lepo malo mi kod vas malo vi kod nas dodjete,znam da postoje starpartiji i te stvari,ali da ovo budu kao neke konferencije itd.Da skupimo pare uzmemo fine teleskope(Napravimo "dvoglede" od 40cm-skih teleskopa,motorizovane narvno,stim se mogu otkriti fini asteroidi,zar ne?)i sve to puta dva(jedan za SRB i jedan za HR)   Ko zna dokle doguramo,i sta se sve otkrije...Mozemo cak i da se naplaciuje i clanarina(narvno svi mi ovde smo vec uclanjeni) novim clanovima dok ne postanu sardnici pa ce biti i nekih sitnih prihoda.Sta mislite?
Ako moze da se ova tema zakljuca tj da je vide samo clanovi foruma?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ti bi to hteo da napraviš neki mega "Ruđer" ???
Kako ni ovaj naš nije baš sjajan pomalo sam skeptičan prema takvoj ideji...
Svako udruživanje astronoma amatera mnogo bolje funkcioniše ako je neformalno..
Dakle sradnja da, susreti da, razmena informacija povezivanje npr sa meteorskom mrežom super.......
Pravljenje nekakve formalne organizacije NE!
A naročito sam protiv ovoga


QuoteDa skupimo pare uzmemo fine teleskope(Napravimo "dvoglede" od 40cm-skih teleskopa,motorizovane narvno,stim se mogu otkriti fini asteroidi,zar ne?)


ili ovoga

QuoteMozemo cak i da se naplaciuje i clanarina(narvno svi mi ovde smo vec uclanjeni) novim clanovima dok ne postanu sardnici pa ce biti i nekih sitnih prihoda.

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ha, ha, ha...
Ma daj o cemu ti govoris?
Na kojem star partiju si bio?, Sta si do sada uradio?, Na unapredjenju odnosa sa nasim drustvima, para pribavio za drustvo i sl. Na popularizaciji astronomije,
Znas li ti o cemu govoris? Najlakse je naplacivati clanarinu. Sta ces sa tim parama. Da imas i 100 clanova ne mozes kupiti ni postenu kameru.
Ja sam protiv svih vrsta naplacivanja.

Ako ozbiljno mislis nesto da radis, nadji sponzore, nadji donatore, nadji projekte gde se novac moze dobiti, nabavi 2.3 ili 5 hiljada eura pa da nesto i radimo.
Zasto nisi isao na skup u Visnjan pre dvadesetak dana kad je bio dogovor o meteorskoj mrezi? Nemoj mi se samo izgovoriti da nisi imao para. Pa niko ih nema, situacija je takva kakva je i nikome nije lako, tako da radimo ono sto mozemo.

Evo za pocetak nabavi 200e koje ti ne trebaju za neophodnu opremu pa da se ukljucis u Hrvatsku meteorsku mrezu, i jedan racunar koji ce svaku noc da ti bude ukljucen i obecanje da ces svaki dan pregledati snimljeno i ti si u igri.

Ja sam juce bio u Visnjanu i dogovorio o prosirenju na Srbiju, ali naravno, trebaju samo pare.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Ma to za clanarinu samo fore radi sam rekao,pa ko bi nesto naplacivao drugarima/poznanicima ???
Znaci 200e i kompjuter,pa jel moze to da profje jeftinije??misil nesto polovno,morate imati na umu da sam ja redovan ucenik,pa su mi sve vanskolske aktivnosti svedene na minimum....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Pa ko ce onda da radi ako si ti zauzet? Kazes da su ti vanskolske aktivnosti smanjene na minimum.

Postoji mogucnost da se kamere dobiju i besplatno, ali bi se moralo raditi sasvim ozbiljno, znaci nema onoga, nisam stigao, zaboravio sam da ukljucim racunar i slicni izgovori.
Naravno, ne bi to moglo ni da se radi iz centra Beograda, vec negde sa periferije ili nekog manjeg mesta jer je problem javna rasveta koja osvetljava slepe miseve koji nadletaju a onda ih kamera snimi i zapuni hard disk za jednu dve noci.
Postoje neki uslovi za ovo, i jedno je poprilican mrak, drugo da se ne prijave trojica iz iste ulice  vec iz nekih rasporedjenih mesta u drzavi, npr. Subotica, Backa Palanka, Novi sad, Beograd, Zrenjanin, Pancevo i sl, jer kamera pokriva oko 45 stepeni ako se ne varam u pravcu gde je okrenuta i do 100Km u daljinu,...
Sve u svemu, ozbiljno se razmislja o ovome, ali se i trazi ozbiljnost u radu, a bilo bi pozeljno i neka novcana sredstva da se to komotno radi a ne da samo ciganimo da nam sve daju besplatno.


www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Pa,nece niko dozvoliti da nepunolrtni klinac vodi tako nesto,ja mogu dap redvodim odredjeni odsek....pa pazi ja nemam vremena sad da mnogo putujem,ali mogi da odem negde na nekoliko sati,ili ako nesto treba preko kompa.Sad kako ide leto bicu sve malje stisnut(ili sve vise slobodniji).Sponzori mozda i nisu problem ako smo dovoljno odlucni sta zelimo.Recimo britis kansl(ciji sma bio nekad clan) se bavi popularizacijom nauke(oni su trebali i da se prikljuce MGA ako vec nisu,setite se i labaratorije slavnih).Ministarstvo za nauku,regionalni razvoj,(pa da nam svi oni daju po 500e,pa je nesto)prikuplajnje dobrotvornih priloga ;) ....
Za pocetak bismo mogli sve to preko neta.
Razjasni malo o toj opremi za meteorsku mrezu
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Samo ti razmisli o novcu a za opremu ne brini.
Ne znam dali si nekada trazio od nekoga novac, ali pokusaj pa ces videti...sada nismo u prilici ali naidjite sledeci mesec mozda nesto bude, ili da da naravno samo momentalno smo nesto drugo sponzorisali i slicni izgovori...
Probaj pa ces videti...
Eto, slobodno se predstavi kao clan meteorke mreze i na svakih 500e ja ti nabavim 3-4 kamere... modifikovane sa softverom karticom i slicnim neophodnim stvarima...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Pa to bi bilo solidno za pocetak(3 kamere)?
Jel bi se jos neko ukljucio?mozemo o teome da razmotrimo na 100 sati astronomije ako se neko pojavi od nasih. predvidjena su i predavanja o meteorima(Slavkovic Vesna ce ih drzati) 05.04. u 18h.O tome cemose jos dogovoriti!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

E Cola, mislim da nisi svjestan koliko je to s meteorima kompleksno, BTW nisam ni ja dok nisam pročitao Šegijev tekst pod naslovom - HMM - priprema, pozor, sad!!!

Naći ćeš ga u 13 broju M111, skini si ga i pročitaj. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Uf,pa ima toga dosta sto treba odraditi i skupiti....
nama bi trebaloo bar 500e + polovne krsine(znaci nesto jace od 1000e)=min 1500e,i jos mnogo provedeneg vremena i mozganja.A jel bi mogla za pocetak neka vizualna posmatranja,tek da imamo utisak da se nesto radi,tj da skuplamo podatke posmatranja sa raznih lokacija ko se gde nadje on posanje izvestaj ??
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Pa to nema nikakve veze s meteorskom mrežom, tko će ti svake noći gledati gore i bilježiti što je vidio? :P Zato su tu kamere u pogonu. Uvijek možeš za svoje zadovoljstvo promatrati i bilježiti meteore, za to ne trebaš meteorsku mrežu, samo dobru volju ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Znam ja to,ali dok se nesto ne nabvi(oprema).Ovo se odnosilo na glavne meteorske rojeve,ipak bolje ista nego nista.Mada da se vratim na pocetak ja ovvo nisam  zamislio kao meteorsku vec mrezu na svim poljima...Bilo bi lepo da se dotaknemo istrazivacke astronomije jednog dana :D ,moze biti i neformalno,preko interneta(foruma,fejsa,skajpa)  kako god.Posto se kod nas ulaze slabo(slabije) u nauku moramo se udruziti(za Vidojevicu je jedva skupljeno 100 000e )...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ko je bre skupio 100 000Eura? Odakle ti to, mogao bih znači i ja Palmu da ubedim za neku opservatoriju...

cola

Izdvijeni je izmedju 80-100 hiljada za optiku i pratece instrumente(ASV2)+ 80 000e za prostorije(ASV1), to je  sakupljeno od ministarstva nauke,ministarstva za ocuvanje zivotne sredine,teleskop je iz Nemacke(od 60 cm) a kasnije se planira izgradnja teleskopa od 1 do 2 metara....
Ovih 100 000e predstavlja tu drugu fazu izgradnje(ASV2),koja se cekala od 2006 godine....

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Quote from: cola on March 31, 2009, 12:58:41 am
Znam ja to,ali dok se nesto ne nabvi(oprema).Ovo se odnosilo na glavne meteorske rojeve,ipak bolje ista nego nista.Mada da se vratim na pocetak ja ovvo nisam  zamislio kao meteorsku vec mrezu na svim poljima...Bilo bi lepo da se dotaknemo istrazivacke astronomije jednog dana :D ,moze biti i neformalno,preko interneta(foruma,fejsa,skajpa)  kako god.Posto se kod nas ulaze slabo(slabije) u nauku moramo se udruziti(za Vidojevicu je jedva skupljeno 100 000e )...


Za druženje ti ne treba udruženje, ono za sobom povlači brdo papirologije, jednoj ili dvije osobe na leđa natovari gomilu obaveza, birokracije i tada postaje besmisleno i odbija ljude. A novac, pitanje je tko će ti ga dati i ako će ti dati i koliko će ti dati. Da bi dobio "pravu" lovu moraš biti itekako velika faca s velikim rezultatima iza sebe, baviti se politikom, imati dobre veze i vezice... Nije vrijedno toga. Moja iskustva su takva da nikada više ne želim biti član nikakvog udruženja, naročito ako će mi to donijeti hrpu obaveza koje nemaju nikakve veze s astronomijom nego birokracijom, hodanje od vrata do vrata, slušanje besmislenih monologa kojekakvih činovnika na šalterima, blebetanje političara, gradonačelnika i slično. Astronomijom se danas možemo lijepo baviti i bez toga. Kada pogledaš, danas ionako svi imaju svoju opremu do koje više nije tako teško doći kao nekada, a i cijene su joj relativno pristupačne. Dakle, s čim imaš, s tim klimaš, i uživaš u astronomiji. To ti je moje mišljenje, a moja su iskustva takva da ne vrijedi pokretati formalnu udrugu kako bi se bavio onime čime se već ionako baviš, da bi se dodatno bavio i birokracijom. Što se tiče meteorske mreže u Hrvatskoj i Srbiji, tu su veći igrači od mene pa ako se oni dogovore na koji način će se to raditi, ja ću to naravno podržati. Bitno je da postoje zainteresirani koji će to ozbiljno shvatiti i tako i raditi. To je velika obaveza i nema mjesta isprikama ja nemam vremena sada se time baviti. Jednom kad uđeš u to, onda to treba biti na nivou.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT