• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jezgra dzinovskih planeta

Started by Cassiopeia, April 19, 2004, 11:40:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cassiopeia

 Sa raznih strana sam dobijala informacije koje se nikada nisu poklapale! Dakle, da li Jupiter, Saturn, Uran i Neptun imaju cvrsto jezgro? Ako ga imaju, da li je ono vece ili manje od cele nase planete?

Veeeliki pozdrav svim posetiocima AM!!!

:D


Miranda

 Naravno da imaju! I naravno da je vece od nase planete! Pozdrav!

Maxscope

 Sve cetiri planete imaju cvrsto jezgro, ali u poredjenju sa velicinom planete jezgro im je u principu veoma malo.
Jupiterova atmosfera je sacinjena vecinom od vodonika i helijuma, pored kojih sadrzi i metan, amonijak, vodu i druge elemente. Na dubini od 20.000km. usled jakog pritiska vodonik postaje okean od tecnog "metalik" vodonika.
U samom Jupiterovom centru se nalazi jezgro od teskih elemenata cija je masa identicna masi 15-ak Zemljinih masa i cija je temperatura oko 19.000 C.
Strukturu Saturna sacinjavaju vecinom vodonik i helijum. Beli oblaci koji se i teleskopom ponekad mogu videti na Saturnu su sacinjeni od cestica amonijaka. Unutrasnjost Saturna sadrzi gvozdjem bogato jezgro cija velicina odgovara velicini Zemlje. Ovo jezgro je obavijeno slojem tecnog, metalik vodonika ciji precnik
iznosi oko 21.000km. iznad kojeg se nalazi atmosfera u kojoj se pored gore navedenih elemenata nalaze jos i metan, acetilen, etan i vodena isparenja.
Uran je mnogo gusci nego Jupiter i Saturn i sacinjen je pretezno od vodonika i helijuma u istim proporcijama kao i Sunce, sa malim kolicinama metana, amonijaka i drugih fotohemijskih elemenata. Uran takodje sadrzi teze elemente kao kiseonik, nitrogen, ugljenik, silikon i gvozdje. Veruje se da ispod slojeva oblaka postoji okean veoma zagrejane vode koja okruzuje jezgro Urana sacinjeno vecinom od gvozdja, nikla i kamena cija je velicina jednaka velicini Zemlje. Za razliku od ostalih gasovitih planeta, Uran nema unutrasnji izvor toplote.
Neptun je sacinjen takodje od vodonika i helijuma sa atmosferom od metana. Upravo zbog metana Neptun izgleda plav. Neptun verovato ima veoma malo jezgro sacinjeno od silikata, gvozdja i drugih metala cija je velicina najverovatnije
nesto malo manja od velicine Zemlje.
Prema tome jedino Jupiter ima cvrsto jezgro cija je velicina veca od Zemlje. Ostale tri gasovite planete imaju takodje cvrsto jezgro ali cija velicina odgovora velicini Zemlje.
Pozdrav.

Miranda

 Ja negde procitah da su jezgra sve cetiri planete veca od Zemlje! Sad si me zbunio....

Sasa

 U AM je prispelo pismo za forum u vezi ove teme. Prosledjujem ga.

--- PISMO ---

Veceras sam u Forumu otkrio jedan prilog iz domena fizike i astronomije kojim se direktno bavim.Za one koji me ne znaju,radim u Institutu za fiziku u Bgd.,u Laboratoriji za interdisciplinarna istrazivanja,gde se vec preko deset godina rad eeksperimentalna i teorijska istrazivanja ponasanja materijala pod visokim pritiskom.

Dakle,precizan odgovor na pitanje o agregatnim stanjima jezgara planeta bi mogao da glasi "Ne zna se tacno ,ali se smatra da.."Problem je u tome sto u jezgrima velikih planeta vladaju pritisci koji su van eksperimentalno dostupnog opsega na Zemlji,a takodje se ne zna savim dobro ni hemijski sastav.Zna se samo srednja molekulska masa planete..

Ako vas ovakve stvari zanimaju,javite mi se mejlom (vladan@phy.bg.ac.yu).

Pozdrav citaocima,

dr.Vladan Celebonovic
Institut za fiziku,Beograd

Maxscope

 Pa, ako je vec dr. Vladan Celebonovic bio na ovom forumu i video ovaj topik, zasto nije sam ovde napisao odgovor, vec ga salje tebi u Astronomski Magazin da ga Ti objavis na ovom forumu?
Sa druge strane Ja nisam fizicar, a po onome o cemu se i kako ovde pise, ne verujem da se iko od ucesnika ovog foruma bavi profesionalno astronomijom ili fizikom. Pa i pored toga, ipak mi nismo tolike neznalice da ne znamo da se radi o pretpostavkama i da je to sa sadasnjim stupnjem tehnologije nemoguce sa sigurnoscu utvrditi.
Ja ne verujem da je to "..ne zna se tacno, ali se smatra da...",  bilo potrebno ikome na ovom forumu uopste napominjati. Iz tog razloga Ja to nisam ni precizirao.
Pozdrav Tebi Sasa i doktoru Celebonovicu.

Sasa

QUOTE (Maxscope @ 28. Apr. 2004., 04:56)
Pa, ako je vec dr. Vladan Celebonovic bio na ovom forumu i video ovaj topik, zasto nije sam ovde napisao odgovor, vec ga salje tebi u Astronomski Magazin da ga Ti objavis na ovom forumu?
[/quote]
V. C. je u AM video neke izvode sa ovog foruma i na to je, na te izvode je poslao svoj komentar. Nije ni znao da postoji forum.

Dule_smor

 Pa mozda je covek lovac na mlade talente, pa je zapazio nase ekstraordinarno poznavanje materije:).

Rufushi

 Na primer, ako radite nesto tipa izucavate vulkane, onda zemlja ima tecno jezgro. Ako radite seizmologiju onda imate mnogo kombinacija vrsta talasa koje putuju kroz zemlju, svi odreda govore da je jezgro cvrsto.  

Miranda

QUOTE (Dule_smor @ 28. Apr. 2004., 13:41)
Pa mozda je covek lovac na mlade talente, pa je zapazio nase ekstraordinarno poznavanje materije:). [/quote]
Da da,tu se slazem vidi se da smo svi po malo talentovani.... B)