• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa teleskopom

Started by Noobchina, June 03, 2009, 09:03:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Noobchina

Skoro sam kupio Skywatcher 90/900 refraktor i imam problem. Sve sto gledam kroz njega gledam kao sliku u ogledalu tj. leva strana je desno i obrnuto. Posto sam ja apsolutni pocetnik u svemu ovome, zamolio bih za savet sta da radim... Da li ja mozda nisam nesto pravilno montirao, podesio ili teleskop ima gresku?

Jaro

Sa teleskopom je sve u redu, astronomski teleskopi daju ornutu sliku sto za posmatranje nebeskih objekata i nije toliko vazno. Ako hoces uspravan lik na primer za posmatranje objekata na zemlji onda se ubacuje izmedju objektiva i okulara odgovarajuci dodatak.

cola

Dobrodosao na forum!
Mozes da kupis dijagonalu(kao mali trougao na koji se stavi okular).Koji bi trebalo da bude u kompletu ako si ga narucio iz Subotice(bar tako pise na njihovom sajtu). Verujmi to sto je obrnuto kad pogledas u nebo ti skoro nista ne znaci ;)
Ako ima jos nesto da ti nije jasno slobodno pitaj, i nek ti lepo posluzi taj teleskop.
Ovaj problem je tipican za refraktore(vrsta teleskopa, sa socivom kakav ti posedujes)
Vedro nebo!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Noobchina

Hvala na odgovorima i na dobrodoslici :)

Uzgred teleskop jesam kupio u Subotici ali taj mali trougao nisam dobio. Pa izgleda da cu morati da ga kupim negde ako se odlucim za posmatranje prirode, iako me nebo mnogo vise interesuje.  ;)

Danijel

Treba ti ovo, terestrična prizma za "ispravljanje" slike.




Ovdje je princip rada takvog optičkog sustava.

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ma ne treba mu  ništa nek okrene teleskop na pravu stranu, u nebo, a komšinice neka ostavi (nama) starijima ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D