• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteorske kishe

Started by Poppaea, July 29, 2009, 11:57:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Poppaea

Kako to da nema teme o ovome pogotovo sad kad krece 'sezona'? :)
Propustila sam Delta Akvaride a veceras su navodno Alfa Kaprikornidi :D Ne znam samo gde mogu da nadjem koje je idealno vreme za posmatranje iz Srbije, na americkom sajtu kazu ponoc, da li je to onda tek oko 6 kod nas? Znaci nista od toga :(
Makar bi mogla neka obavestenja da se kace, nedelju dana unapred pa ko ima slobodno vreme da se spremi :)

Ljubo

 Preporuka je da se obratiš Petničkoj meteorskoj grupi. Na ovom sajtu: http://www.burgic.com/pmg/    možeš naći osnovne informacije o aktivnostima u Srbiji, a članovi grupe su mladi poput tebe. Isto tako, ima link na toj stranici koji ti pokazuje kada je najzgodnije posmatrati neki od najvećih meteorskih rojeva.
Zašto samo meteori...? Zar nisi trebala nabaviti neki teleskop ili slično, ako me sjećanje ne vara?

Poppaea

July 30, 2009, 03:43:35 pm #2 Last Edit: July 30, 2009, 03:49:25 pm by Poppaea
Pa tema je konkretno o meteorima, kako sto samo oni? :D
Kad je fotografski entuzijasta u pitanju teleskop na zalost cesto izvisi... :D
Temu sam otvorila jer i pored postojanja takvih grupa cudi me da je nema - otvaraju se teme maltene za svaku mesecevu menu a o ovako lepoj pojavi nista :D

Hm ovaj raspored me cudi: http://www.burgic.com/pmg/?lang=sr&page=1
nema Leonida 17. novembra koji bi ove godine trebali da imaju 500 meteora na sat :)
Steta sto je sajt nepregledan, ne mogu da nadjem ima li ikakvih najava koje nisu kampovi.

Ljubo

Pa nosioci aktivnosti u PMG su, kao što sam ti napisao,  omladinci; najviše je onih mlađih od 18 godina. I sajt čiji sam ti link poslao je vlasništvo Vladimira Burgića, a ne same grupe. Da bi dobila više informacija, i ako te toliko zanimaju meteori, nekako je logično da se obratiš njima, jer oni sarađuju direktno sa IMO - Međunarodnom meteorskom organizacijom.

sale11472

Hej pa na Burginoj stranici imaš link ka IMO kalendaru  tu imaš sve detalje o meteorskim rojevima...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Ali vi mene nista ne kapirate :D Mogu i dalje da pratim strane sajtove samo kazem da me cudi da svi cupkaju kad se dobro vidi npr Jupiter a kad se sprema neka dobra meteorska kisa niko nista :D

Ljubo

Ma samo ti još meni reci gdje će pasti meteoroid, častim te :).... Šalu na stranu, to je za one malo strpljivije, koji se astronomijom bave iz blago ležećeg stava. A mi koji smo na posmatranjima i snimanjima stalno ih vidimo. Mada, nije loša ideja da se malo snima i to (Zenitar mi skuplja prašinu).
A za brojanje... pa najbolje je da se ipak obratiš PMG (zato te stalno i upućujemo tamo), jer ne otkidaju svi baš mnogo na ZHR i brojanje istog (što ne znači da i to nija astronomija, naprotiv!).

slobo

amater sam u ovome, ali me zanima kada ce i da li ce uopste ove godine doci do meteorske kise?

sale11472

Da, biće ih a tri posta iznad svog imaš link pa klikni na njega tu su pobrojai svi meteorski rojevi tokom godine ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Pa da biće, evo već za koji dan... Čitaj o tome ovdje: http://science.nasa.gov/headlines/y2009/31jul_perseids2009.htm?list104763
Maksimum kiše je predvidjen za preko dana  na našim geogr. dužinama, ali to ne treba da te brine, budi spreman u noći 11. i 12. avgusta - biće puno meteora!!

slobo