• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pravi li ko ogledala?

Started by felix, May 11, 2005, 03:35:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

felix

 Ljudi, zna li neko da li iko u ovom dvomilionskom gradu (Beogradu) pravi primarana ogledala i prepravlja stara. Ne mogu da verujem da se ljudi koji su zainteresovani za to nalaze stotinama kilometara udaljeni od najveceg broja astronoma amatera koji se nalaze u ovom gradu. Neverovatno je da bilo kakvu pomoc ili savet moram traziti od ljudi koji se bave ATM-om u susednoj Hrvatskoj, a licno su i oni zacudjeni da u celom Beogradu nema na desetine ljudi koji prave sad vec prilicno velike teleskope.
Veoma sam zainteresovan da stupim u kontakt sa osobom koja to radi!
Javite se!

Inica

 Eeevo, ja Felixe(-icis)m.*, da ti pozelim dobrodoslicu na ovaj forum, i da ti kazem da ces se bas super provesti... Znas svakog petka pravimo zurke u nasim prostorijama, cija je adresa prilicno tajna... Al sad posto si srecni clan nase porodice, ona se nalazi u 3. sloju Jupiterove atmosfere.:))
Nego, vidim da si na velikim mukama sa ovim primarnim ogledalima... Ccc... Ja zaista ne mogu da ti pomognem po tom pitanju, jer mi deda(pokoj mu dusi) nije ostavio onu njegovu fabriku stakla i odledala u Pragu... To mu nikad necu oprostiti, al sta ce se... covek to mora jednom nauciti... :lol:

Mozda bi cika Sasa mogao sda pomogne, on zna dosta toga(nemojte se ljutiti zbog ovoga cika Sasa ;) )

_________________________________________________________________
* Felix, -x, -x; m. f. n.
Pridjev 3.deklinacije, 3. grupa, nema nastavaka posebno za sva 3 roda, vec su ista; prevod: srecan, -a, -o
:D  :D  :D  

Sich

 U beogradu ih niko ne pravi (koliko ja znam), stara ogledala se retko popravljaju, jer moze samo da im se stavi neka zakrpa da nebi ostecen deo reflektovao svetlost a to znaci smanjivanje povrsine ogledala. to se kod manjih ogledala ne isplati, jer nisu toliko skupa a i ne treba im jos smanjivati povrsinu jer su ionako mala

Inace kod nas brusi ogledala Janko Mravik iz B. Palanke
njegova mail adresa je mravic@neobee.net
pa se ga slobodno kontaktiraj

u novom sadu se time bavi i Dragan Miladinovic, ali je Mravik No. 1
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

 OK,
Ovo prosledjujem posto sam pitanje postavio mom drugaru Nesi.
Dakle, Nesa odgovara:


.......................................




E, pa iza toga sledi duga priča....

Pouzdano znam da u Beogradu postoji određen broj ljudi zainteresovan za takvu avanturu (ovde uključujem i sebe), ali su suočeni sa sledećim problemima:
- Staklo: liveni pyrex je u Srbiji nemoguće naći - niti se proizvodi niti se igde koristi, a "prozorska stakla" takođe nije lako naći u odgovarajućoj debljini i da uz to budu opuštena. Hrvati imaju fabriku "Boral" iz Pule koja se bavi izradom laboratorijskog posuđa i opreme i u stanju je da lije "boral" (pyrex) staklo tako da je njima mnogo lakše.
- Brusni prah: Takođe je nemoguće naći prah (aluminijum oksid) potrebne fine granulacije i čistoće kakav je potreban u finalnim stadijumima brušenja, da bi ogledalo moglo uopšte da se ispolira na kraju.
- Aluminizacija: Nisam siguran da kod nas postoji firma koja se bavi vakuumskom aluminizacijom stakla, a kamoli postdepozitnom zaštitom (kvarc).

Ako biste želeli ovde da probate ovakvu avanturu morali biste:
- da se zadovoljite prozorskim staklom ili da iz inostranstva (vrlo verovatno Amerika) naručujete pyrex, što nije džabe.
- da poručite fine brusne prahove iz inostranstva (ovo nije tako skupo)
- da se iscimate ovde za razne sitnice kojih nema u prodaji (recimo da drpite katran sa obližnjeg gradilišta), silicijum karbid....
- da šaljete ispolirano ogledalo (!!) na aluminizaciju (ima u Mađarskoj i nije mnogo skupo)
- da poručite sekundarno ogledalo

Kad se na kraju sve sabere = mnogo vašeg truda + pozamašna svota novca + dosadno čekanje da poručeno stigne (mene ovo najviše nervira)
Iz ovih razloga većina ljudi poručuje gotova ogledala, koja nisu tako skupa, a solidnog su kvaliteta (vrlo isplativo za prečnike 150mm-200mm).

Mene trenutno više okupira pitanje montaže, i u slučaju da se to reši, možda ću biti inspirisan i da brusim ogledalo.

Sich

 Aluminizacija se radila do nedavno u Pancevu, dok im se nije pokvarila vakuum pumpa . Znam da je Mravik tamo nekoliko ogledala presvukao. Znam da max precnik ogledala koje mogu aluminizirati nije bio velik (okko 20cm) i da nisu mogli da stave zastitini sloj na alu sloj (zaboravio sam sta se koristi kao zastita, neki kvarc ili nesto slicno). Ali izgleda i da nemaju nameru da poprave aparaturu.

Cini mi se da i u Zemunu u institutu za fiziku postoji neka vakuum pumpa.

Ali kako kaze Mravik ono sto odrade madjari je stvarno kvalitetnije
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

felix

 OK. Stvar je jasna. Hvala na adresi. Mislim da u Pancevu postoji osoba koja radi aluminizaciju stakla (v vakumu, kako bi drugacije) nezavisno od fabrike. Mislim da bi se ozbiljnije trebalo pozabaviti ovim problem i krenuti i jednu ozbiljnu akciju.
Pitanje: vidim da su u Hrvatskoj ATM-ovci nabavali skoro desetak kompleta (primarno, sekundrani i trazilac) od 114 mm za 29 dolara, napravili desetak teleskopa i jako su zadovoljni kvalitetom slike. Kako doci do tako jeftinog kompleta za samogradnju?  

Djorvoz

 Mislim da su oni stakla dobijali kao pomoc negde sa zapada.