• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Par pitanja za iskusnije oko ATM-a ?

Started by trut, April 20, 2009, 03:43:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trut

Nabavio sam raznih sociva pa me interesuje jel moze ista da se napravi od ovoga ? Ova cetiri pravougaona sociva su iz starog kopir aparata, zatim lupa i par sociva iz starog mikroskopa.

mravic

Od te lupe sigurno nista, i tesko je reci da ces od ostalog nesto napraviti.
Samo da ti kazem da je svaki objektiv za fotoaparat pogotovo oni teleobjektivi zapravo dobar refraktor. Samo mu okular fali...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

trut

Znaci da su ova pravougaona sociva neupotrebljiva ? Da li vredi okruglo socivo od kopira posto bi mozda mogao nabaviti neko, pa da njega nekako spojim sa ovim gore ? Znam da je najlakse uzeti gotov teleskop ali je budzet trenutno tanak tako da :)

Ljubo

Od pravougaonog sočiva teško da možeš imati ikakve vajde (prevelike distorzije, posebno po ćoškovima), pa ih najbolje zaboravi. Takodje i sočivo od lupe.
E, od sočiva fotokopir aparata (onih kvalitetnijih) i ako imaš okulare od mikroskopa može da se sklepa nekakav upotrebljiv durbin, zapravo spotting scope. Neki su to ovdje već probali na Forumu, pa čekaj da se i oni uključe...

trut

Nabavio sam napokon okruglo socivo iz kopira precnik je 5 cm. Posto je sve zaliveno u plastiku a vidim da ima vise sociva, pitanje je jel treba da odvojim sociva i kako :) ?

mravic

Ako vidis kroz to sočivo onda ne treeba nista samo ti treba okular.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

trut

Probao sam sa par sociva sto imam, najbolje se pokazao vrh od mikroskopa (naravno naopako okrenut) najvise uvecava. Ostala malo veca sociva 1-1,5 cm imam osecaj kao da nema uopste uvecanja.

mravic

Fokusna duzina objektiva se deli sa fokusom okulara i to ti je povecanje. Ako nemas okular, mogu ti ja jedan poslati...samo das adresu i platis postarinu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

trut


trut

Uz pomoc stapa i kanapa povezao sam nekako socivo iz kopira i objektiv sa starog digitalca. Gledao sam malo Mesec veceras slika je solidno ostra ali je slabo uvecanje pomalo se naziru krateri :).

trut

Hvala hvala hvala hvala hvala Janko, prvi utisci slika kristalno cista, siroko vidno polje :) jedva cekam vece valjda nece biti oblacno...

mravic

Komšinicu neku. Ja uvek na komšinici stelujem fokus i hromatsku aberaciju... ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


trut

Napokon vedro vece, otisao sam u bastu seo na stolicu (zivim na kraju sela tako da mi je juzni deo hemisfere prilicno svetlosno nezagadjen ne racunajuci Mesec :) posle 10-ak minuta privikavanja na mrak probao sam napokon sklepani kopirskop. Mesec ko Mesec svetao ostar etc. zanimljiva stvar oko polutara na levoj strani ima neka svetla tackica koju nisam mogao da provalim suvise presitno. Malo sam zujao po nebu ali gledanje iz ruke je pravo mucenje, kasnije sam fiksirao sokocalo i nasao pomocu mape Saturn mala izoblicena tackica (po tome sam video da je potrebno jos dosta stelovanja sociva). Necu vise da davim ali jedva cekam neki Star-party da bacim oko kroz nesto ozbiljnije :) 

Yagodinac

Kad hoćeš dođi do Jagodine, možemo da gledamo mojim. Nije nešto preterano veliki ali je otkrovenje za početnika. I najbolji njutn u klasi ispod 300 eura, dakle početničkoj.