• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Misija Turska, Pomracenje

Started by Sich, April 04, 2006, 01:36:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Roxy

ta 2008. je jako blizu, nadam se da nece opet ljudi biti nespremni. problem je sada bio sto su mnogi ovu tursku planirali godinama, ali sto se vise priblizavala vise ih je odustalo...
ne znam koliko je islo ljudi iz srbije, ali ja sam isla sa desetoclanom ekipom.
bilo je carobno.

GENESIS

Zanimljivo je da se u Novosibirsku proizvode teleskopi za astronome amatere. Ima i prodavnica TAL teleskopa u Moskvi.

Evo linka sa karakteristikama i cenama teleskopa TAL:
1 Evro = 34 Rublje (priblizno)

http://www.urania.ru/telescopes/index.html

drago

Naravno,TAL se ne propusta nizasta na svetu(dosadjivacu im po ceo dan).Takodje i prilika za nekoga ko hoce da kupi teleskop po povoljnoj ceni, a valjda ce "braca" Rusi da spuste malo cene kad mi navalimo(dobri su im oni Klevcovljecvi...a refraktori uhh..pogotovo onaj 125mm-planet killer).
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Stojanov

        Umesto Geminida , u Novom Sadu pada krupan sneg ...  pravo vreme da se nesto izvadi iz naftalina : pomracenje Sunca pomocu Nikona D70 i Maksutova 500/5,6. Od Bejlijevih granula do totaliteta. Bez obrade i skidanja suma , ekspozicije 1/3000 - 1/180.

cola

Oho, lepo izgleda!!!
Nego kad smo vec kod snega...
Jel moze neko sankanje na Letenki :D
E jel na Letenki ili Letenci, jer je Letenka valjda izuzetak pa bi valjda trebalo na Letenki
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

contax

Skoro sam pronašao ovaj snimak na nekom disku i od tada oklevam da ga pokažem. Evo Stojanov je oživeo temu pa cu ga postaviti ovde gde mu je i mesto. Ja sam onaj ćelavi na Sičovoj fotografiji iz prvog posta.
Nikon F3, 105/2.8 micro, Fuji Superia 100

Stojanov

   Contax @   OKLEVAO si da objavis TAKVU fotografiju ?! 

Laci

Vrlo zanimljive i lepe fotografije od Stojanova :D!
Može se naslutiti i dinamika ovog izuzetnog fenomena:
kratka pojava neravnina - planina (Bejlijeve granule), zatim dolaze do izražaja protuberance i kao vrhunac veličanstvena korona pri totalitetu.
Predpostavljam da je poslednja fotka sa ekspozicijom 1/180 gde je korona došla do izražaja.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Pedantan rad i prelep rezultat Contaxove sekvence višestrukih ekspozicija totalne eklipse!
Svaka čast na strpljenju i smirenosti pri fotografisanju u ovakvom izuzetnom trenutku :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Lepe slike imate obojica, zavidim vam. Ja sam doduše bio sprečen 99-te da nešto slikam ali nema veze. Bitno je da ljudi objavljuju svoje fotose (a ne da čame po hardovima). Drugo me nešto interesuje: Contax, da li si koristio neki filter za ekspozicije delimičnog pomračenja ili je tako nešto moguće dobiti vrlo kratkom ekspozicijom i niskim ISO?

contax

Sunce nije moguce snimati bez filtera (osim pri izlasku i zalasku). Evo mog filtera i objektiva. Filter je izradjen od obicnog crno belog filma koji sam zalepio izmedju dva prethodno pripremljena kartona ofarbana u crno. Testom koji sam uradio pre puta zakljucio sam da mu je gustina ~ D4, sto je odlicno za snimanje. Za posmatranje je potrebno da gustina filtera bude D5. Parametre snimka nisam zabelezio. Po onome sto sam zabelezio pre puta i poneo kao potsetnik trebalo bi da je faza delimicnog pomracenja snimana pri 1/2000s i f16 kroz ovaj filter, a totalitet 1/2s i f?? bez filtera. Ekspozicije su radjene u razmaku od 5 minuta. Primecuje se da nisu svi likovi Sunca pravilno eksponirani. To je zbog promenjive oblacnosti. Oblak koji nam je svo vreme smetao menjao je gustinu.
Koristio sam i zastitno zavarivacko staklo 14 u kombinaciji sa objektivom 85mm za pomracenje 31.05.2003. Ali rezultat je nezadovoljavajuci, jer je taj filter opticki jako los. Pored toga sto krivi i muti sliku, pojavile su se i znacajne refleksije koje su dodatno upropastile snimak.
Najbolje je nabaviti neku od zastitnih folija. Evo jedne
http://www.baader-planetarium.com/sofifolie/details_e.htm