• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zimski kolaž

Started by Laci, December 26, 2009, 04:25:52 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

December 26, 2009, 04:25:52 am Last Edit: December 26, 2009, 04:51:11 am by Laci
Zimsko nebo - Blizanci, Mali Pas, Veliki Pas, Jednorog, Orion, Zec, delovi Kočijasa i Bika:



Kolaž je nastao kombinacijom 4 fotografije sazvezđa Blizanaca, Malog Psa, Velikog Psa i Oriona nepokretnim fotoaparatom Sony DSC-H10 na fotostativu Hama Star 63. Fotografisano 14.03.2009. u razdoblju 20:15 do 20:20 (LT) na ledini ispred sela Aradca (na nekih par kilometara zapadno od Zrenjanina). Transparentnost 5/5, bez prisustva Meseca.

Parametri svake pojedinačne fotografije:
Rezolucija: 3264 x 2448 piksela
Objektiv: 6mm F/3.5
Fokus: beskonačno
ISO-3200
Ekspozicija: 30 sekundi
Metering Mode: Spot
Exposure Program: Manual.

Fotografije sam složio u PhotoShop-u rotacijom i skaliranjem. Konačnu fotografiju sam kropovao. Nisam uklanjao šum da ne bih potisnuo slabašni trag Mlečnog Puta. Svetla pri horizontu su svetlosno zagađenje prouzrokovano rasvetom na žabaljskom mostu na Tisi kao i okolnih naselja.

Sretni praznici i što vedrije u 2010-tu godinu  ;)!

Ah, da,
zaboravio sam da napomenem:
za ispravno posmatranje ove fotografije, glavu blago zabaciti u levu stranu zbog položaja horizonta!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Eh, snimanje neba kod ne-SLR digitalca... Uvek izazov.
Tebi je to baš dobro ispalo, izgleda da taj Sony na ISO3200 i 30sec uopšte nema toliko šuma koliko je za očekivati. A ako te ne mrzi da to čudo montiraš preko teleskopa možeš da okineš desetak (ili više!) takvih ekspozicija i da dobiješ pojedine M-ove u Mlečnom Putu; mada se i M41 ispod Siriusa vidi sasvim lepo. Onda bi se traka Puta videla opako - još curves u PS i eto patnje kod profesionalnih fotografa.
Bravo!