• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija br. 13

Started by Sasa, May 15, 2005, 02:36:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Joca

 Rad Neuh¨ausera, Guenthera i Hauschildta (trojice iz sestoclanog tima koji je napravio snimak pratioca zvezde GQ Lupi) od 01.06. donosi neke zanimljive novosti:

-- temperatura sada procenjena na 2050 pm 450 K

-- poluprecnik se procenjuje na 1.2 pm 0.5 Rjup

-- ovog puta odlucnije odbacujuci modele koji procenjuju masu planete na negde izmedju 3 i 42 mase Jupitera, i pozivajuci se na modele samog Hauschildta (2005) i Mohantyja (2004), procenjuju maksimalnu masu pratioca na 8 masa Jupitera, shto je dosta ispod 13 Mjp (granica izmedju planeta i braon patuljaka); dva odbacena modela se pokazuju kao nepogodna u slucaju ovako mladih objekata kao sto su GQ Lupi A i b; dakle, sve je izvesnije da je snimak zaista fotografija vansolarne planete

Relja

 Ako bih ja, kao jedan od ljudi koji uređuju taj strašni SF dodatak mogao samo nešto da primetim:

Prvi primerak "Nove" je izašao u aprilskom broju "Astronomije". Gomila ljudi ljubitelja SF-a, koji nisu ni znali za Astronomiju počeli su da je kupuju. Ne govorim o članovima moje grupe koji bi kupovali iz lojalnosti, nego članovi drugih SF organizacija. Na raznim forumima, mogli su se naći mnogi komentari po kojima se vidi da će ljudi nastaviti da kupuju Astronomiju. Čak i kada ne bude tog našeg fanzina. Zahvaljujući njemu, oni su saznali za "Astronomiju" i nastaviće da kupuju Astronomiju što itekako koristi časopisu. Sad, ne raspolažem ciframam pa ne mogu da kažem koliki je to broj ljudi, ali na jednom okupljanju SF fanova u Beogradu, video sam gomilu nepoznatih ljudi kako prelistavaju "Novu" u "Astronomiji". Čak i da ne gledaju sadržaj Astronomije, u šta čisto sumnjam, platili su 199 dinara za istu. Ako to nije korisno, ne znam šta je.

Jedino oko čega žalim je onaj strip. Ne uklapa se u "Astronomiju" ni iz daleka. Takvo nešto nećemo ponovo stavljati.

Djorvoz

 Ako je tako neka bude. Mada sam ja takodje prošetao tim forumima samo sa željom da saznam šta misle o astronomiji: nisam naišao skoro ni na jedan znak odobravanja. To je bilo onda kad je ova tema bila baš aktuelna. Ali ako je ovo nekoga privuklo astronomiji a mislim da jeste, a nije nikoga odbilo od astronomije, neka bude. Kada se uspostavi stalna populacija koja kupuje "astronomiju" biće bolje.