• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Filter za sunce???

Started by POSEYDON, May 13, 2009, 11:43:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

Od kojeg materijala se može napraviti filter za posmatranje sunca...znam da ima namenskih,al dali postoji neka "uradi sam"varijanta?

sale11472

NE IGRAJ SE SA SUNCEM!!!!!!!!
Obzirom na opasnost koju sa sobom nosi posmatranje Sunca neadekvatnom opremom mislim da je jedino pametno kupiti parče Baaderove Astrosolar folije i napraviti filter eto i to je uradi sam varijanta i to bezbedna... jedina druga vredna pomena alternativa je projekcija
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Veruj mi, jeftinije je platiti tih 8 (ili koliko je vec) din po cm x cm, nego da se kockas s ocima!!!
Pa cak i neki proizvodjaci filtera, ne savetuju duza posmatranja(od jednom) Sunca!

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

hrast

Quote from: sale11472 on May 13, 2009, 11:57:08 pm
NE IGRAJ SE SA SUNCEM!!!!!!!!
Obzirom na opasnost koju sa sobom nosi posmatranje Sunca neadekvatnom opremom mislim da je jedino pametno kupiti parče Baaderove Astrosolar folije i napraviti filter eto i to je uradi sam varijanta i to bezbedna... jedina druga vredna pomena alternativa je projekcija


Potpisujem!
Baaderova folija je najbolja varijanta. To, ili projekcija, ili specijalizirani teleskopi koji su skupi.
Oni filteri u okularu, to nemoj ni slucajno jer znaju puknuti za promatranja (matarijal se zagraijava, vise se nama gdje siriti i pukne, a ti ostanes bez oka)

Miro

To stoji NE IGRAJ SE SA SUNCEM!!! Prije 30 godina sa malim refraktorom 60/700 gledao sam sunce kroz filter na okularu, i nisam imao nikakvih problrma (imam taj skop i danas), ali osim projekcije za foliju tada nisam ni znao. Danas sa Celestronom C-8 ne pada mi napamet bez folije gledatu sunce kroz skop. C-8 im i do 10 puta veću svjetlosnu moć. ::)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

Ima i drugih opcija što se filtera tiče (Mylar, Heršelova prizma,...), ali Baader je svakako najjeftiniji, i pritom i sigurna varijanta. Ima dvije varijante: vizuelna i foto filter (različit ND broj).

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

POSEYDON

Jel se stavlja na objektiv teleskopa(u mom slučaju njutn) ili na okular?

mravic

Ispred teleskopa tj. umesto poklopca, i to je folija kao aluminijimska koja se koristi u kuhinji., samo malo slična  8)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ili još bolje ako na poklopcu imaš manji otvor onda preko njega postaviš tu foliju i kroz to posmatraš Sunce ionako imaš dovoljno svetla ne treba ti pun otvor tvog teleskopa ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Točno, refraktori na poklopcu objektiva znaju imati dijafragmu na sredini, a reflektori imaju dijafragmu sa strane (jer se u sredini nalazi sekundarno zrcalo). Na nju montiraš filter pa to onda izgleda ovako



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ih majku mu, a ja mislio da to služi da ja sa svojim njutnom zamišljam mali apo ;D

cola

I kad gledas u Sunce, obavezno skini trazilac!!
Dok ciljas, nikad ne gledaj u Sunce. Gledaj da tubus pravi sto manju senku, tako ces znati da je teleskop uperen u Sunce, onda pogledas u okular i ako treba jos malo ga fino podesis!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

POSEYDON

Sad mi je jasno..hvala na savetima i fotkama.