• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Filter za sunce???

Started by POSEYDON, May 13, 2009, 11:43:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

May 15, 2009, 09:52:07 pm #15 Last Edit: May 15, 2009, 09:57:56 pm by danijel
Postoji drugačiji način i sigurniji za promatranje Sunca, zove se metoda projekcije na ekran i jeftinija je od filtera, a izgleda ovako ;)





Tako možeš skicirati pjege na Suncu...
...i dobiti lijepe crteže Sunčeve fotosfere...
...ili samih pjega.

Stavio sam slike ali mi ih neće prikazati pa moram ovako, u linkovima :(
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Hmmm sad koliko je sigurniji i bezbedniji ko to zna.... ima i taj metod svoje opasnosti ... mislim isprojektuješ sunce na suvu travu u pozadini i eto veselja... a uz to na npr mom teleskopu je potpuno nepraktično zbog plastičnog fokusera.....

Sve u svemu posmatranje Sunca zahteva popriličnu dozu pažnje ..... tja u astronomiji ako nije premalo onda je previše svetla ....


BTW Danijele jel i brčići spadaju u neophodnu opremu za posmatranje Sunca ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Naravno... dok ih Sunce ne osmudi ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Kako je bilo rasprava o filtru za promatranje i snimanje Sunca, odlučio sam ga napraviti i pokazati kako se to radi. Imate li sve potrebno, cijela izrada traje oko dvadesetak minuta. Evo kao je to išlo kod mene. Ustanovio sam da je jedan plastični poklopac od Cedevite idealan za to. Savršeno pristaje na objektiv mojeg fotića, čak je malo na knap tako da ga moram baš zašarafiti i ne treba mi nikakvo dodatno učvršćivanje. Pa je to ispalo ovako:





Uzeo sam skalpel i izrezao rupu u poklopcu koja je oko 5 mm manja od njegove veličine, oboda. Zatim sam uzeo karton, odgovara onaj od kutije za cipele i izrezao prsten koji na knap paše u poklopac te na njega zalijepio Baaderovu Astrosolar foliju. Kada se to sve skupa postavi na objektiv, dobije se savršeni filter za fotkanje Sunca.


Pogled na vanjski dio filtra



Pogled na unutarnju stranu filtra



Filter i poklopac



Solarnu foliju treba zalijepiti tako da se na kartonski prsten s jedne strane nanese lijepilo, stavi na foliju, zatim se na rub folije nanese lijepilo pa ju se savine preko ruba s druge strane prstena i tako još jednom zalijepi. Dobro je rub folije svakih dva centimetra zarezati škaricama kako bi se ravnomjerno svaki fragment dao presavinuti. Na taj način izbjegavamo gužvanje folije.



Zatim tako dobiveni filter stavimo u poklopac pazeći da ga ne oštetimo, sa stranom na kojoj je presavinuta folija, prema unutra.




I onda to izgleda ovako.





Inače, kako možete napraviti filter za Sunce od Baader Astrosolar folije opisano je na Baaderovim stranicama, a kupiti ga možete u Optimusu kod Zlatka gdje sam ga i ja svojevremeno kupio. Cjenik imate ovdje. Dakle, na trećoj stranici cjenika, solarni filtri su s oznakama Folija, a imate dvije vrste, za vizualna promatranja i za fotografiju. Odaberete si onu koja vam odgovara i po namijeni i po cijeni. Filtri dolaze u obliku tanke sjajne folije koju onda režete škarama po potrebi.

Evo rezultata ;D

Današnji izgled Sunca je ovakav




Moj snimak



Canon EOS 450D, 24.09.2009. u 08:15:37, ISO 100, exp. 1/200 sec, f 5/6, FL 250 mm.

Naravno, sada trebam vježbati obradu snimaka Sunca, može to još bolje, no nemam teleskop pa ne mogu dobiti veće detalje. Problem je jedino bio kako izoštriti sliku jer se na laptopu slabo vidi slika pošto je sve svijetlo. Trebao bih napraviti nekakvu zaštitu od svjetla za laptop da bolje vidim sliku na monitoru. Najbrže rješenje je uzeti deku i pokriti se preko glave i preko laptopa i tako napraviti tamno okruženje pa izoštriti sve u piksel. To ću probati preko dana ;) Imate li teleskop tada će biti i više detalja, veći snimci i slično.
Eto, nadam se da će ovo pomoći onima koji bi željeli snimati Sunce ili ga vizualno promatrati.

Disclaimer:

Ne mogu na sebe preuzeti odgovornost ukoliko nešto pođe po zlu pa stoga budite vrlo oprezni. Sunce je izuzetno opasan objekt za vaše oči ili opremu. Zbog velikog sjaja može prouzročiti ozlijede očiju i sljepoću ili oštetiti osjetljive senzore u vašim kamerama. Stoga ako niste sigurni što radite radije nemojte ništa pokušavati.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

Danijele,

Svaka čast na odličnom prikazu i snimacima Sunca! Ovo je odličan uvod za sve one koji bi da astrofotografišu s manje ulaganja u opremu!!

Jedno pitanje: Zašto koristiš laptop za izoštravanje, kada tvoj EOS 450D ima Live View (i 10x zoom)?

P.S Eto nama konačno pjegica na Suncu! Zato, hajmo svi s folijama na posmatranje (a oni s aparatima na snimanje) i da se glasnemo malo u čast ovih pjegica (KONAČNO PJEGE!)

Danijel

Zato što je na laptopu puno veća slika pa onda mogu finije fokusirati i nema drmanja slike. Na primjer, Live View i zoom će ti dati malo veću sliku no kad ideš izoštriti, zumirati ili slično, sve ti se strese istog trenutka kada si ga dotaknuo. Isto tako, da imam teleskop obavezno bih si kupio ovu stvarčicu, posebno ako bih se bavio astrofotografijom, zbogom vibracije ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

bear

Zar ti ga kontrast-fokus u LV modu ne uspeva izostriti dovoljno ? Meni je to recimo sa Mesecom funkcionisalo sasvim OK.

Danijel

Za dnevnu fotografiju je OK, no u noćnim uvjetima nema alternative laptopu, kad ga složiš u pixel onda je to to, automatika puno puta zezne stvar. Ja s njime snimam Jupiter sa satelitima, nema teorije da ga pogodim u Live View modu, Mjesečeve kratere također. Navikao sam se na laptop i do sada me nije ostavio na cjedilu. Probao sam i Live View no to je previše petljancije s lošijim rezultatima.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Lepa fotka...
Takodje moze da se napravi kamera obskura, to je jeftin, bezbedan i jednostavan nacin, a ne trebaju filteri i te gluposti...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

digitalex

December 10, 2009, 01:28:47 pm #24 Last Edit: December 10, 2009, 01:35:40 pm by digitalex
Da li je moguce u nedostatku filtera za sunce upotrebiti staklo od maske koja se koristi kod aparata za zavarivanje?
Slikao sam sunce kroz to staklo bez teleskopa, ali ne smem da se usudim da to stavim na teleskop i pogledam.
???

NeS

Nemoj nikad da koristis samo staklo za gledanje teleskopom.
Ja ga koristim ali ISKLJUCIVO u kombinaciji sa Herselovom prizmom.
Znaci prvo svetlo prodje kroz prizmu gde se odstrani preko 90% stetnog zracenja pa onda kroz staklo od maske za varenje. I u ovom slucaju treba odabrati staklo odgovarajuce propusnost ili odgovarajuci otvor objektiva.
Meni je ova kombinacija prijatnija za gledanje od folije. Ali folija ostaje na prvom mestu kao jednostavno, jeftino i provereno sredstvo.

mravic

Možeš nakratko pogledati, neće ti ništa biti, mada na preporučujem takvo gledanje. Imaš da kupiš foliju pa napraviš jednostavni filter. Folija je A4 formata pa možeš sa nekim podeliti foliju a i troškove.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

Staklo za zavarivanje možeš koristiti samo za promatranje prostim okom, znači ne na optičkim pomagalima poput dalekozora, a nikako kroz teleskop. Naročito ne stavljati ga između okulara i oka! Ono ne zaustavlja štetna zračenja koja oštećuju rožnicu, a koja nam dolaze sa Sunca i može doći do pucanja stakla.

Ista stvar je i sa začađenim staklom, filmom i slično. Ta zračenja mi obično ne osjećamo dok nije prekasno, ne bole, a štetna su. Oštećenja oka koja time nastanu su u pravilu nepopravljiva. Dakle, opasno je koristiti bilo kakva priručna sredstva za direktno promatranje Sunca. Baaderova AstroSolar folija je razvijena upravo za tu namijenu i s njom se sigurno može promatrati Sunce, a montira se isključivo na objektive, nikako ne na okulare! Od nje se mogu napraviti i naočale za sigurno promatranje Sunca i pomrčina. Dakle, treba koristiti isključivo te namijenske folije za solarna promatranja!

Ukoliko nismo u mogućnosti koristiti foliju, za promatranje Sunca postoje i druge metode, preporučam da zavirite ovdje :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

digitalex

Ljudi, hvala vam na informacijama!