• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Napokon aktiviran GO TO

Started by Miro, May 14, 2009, 02:06:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miro

U ponedjeljak sam napokon našao volje i vremena za izvršiti pravilno usjeverenje i do kraja napraviti align proceduru.
Iznio sam teleskop na terasu (imam pomoćnu prostoriju u kojoj ga držim montiranog) i ugrubo ga usmjerio prema
sjevernjači.Nemam polaroskop pa sam izvršio samo finije vizualno podešavanje kroz montažu.Radio sam align sa dvije
zvijezde, i to Regulus u Lavu i alfa Aurige (Kočijaš). Skop je tražio još zvijezda za kalibraciju oli sam odbio.Utipkao sam
Saturn i na moju radost on poslije nešto glasnijeg rada motora dolazi skoro u centar vidnog polja.Napravio sam sitnu
korekciju i doveo Saturn u centar vidnog polja, i sačekao sam dva tri minuta da vidim drži li praćenje i ono drži,drži i
drži.Fascinantna je ta radost koju osjetiš kad nešto proradi.Isprobao sam sve okulare(6mm,9mm,15mm,25mm i 32mm)
i bez problema Saturn ostaje u centru vidnog polja.
Logično slijedi neki Messier-ov objekt, i izbor pada na M3, pritisni enter, glasno zujanje namještanje i pogled kroz okular
i magličasta grudvica je u vidnom polju, ala gušta! Pomislim odmah na slikanje ali želim provjeru na još nekoliko objekata
i odaberem M13 i ništa koliko god naprezao oči ne vidim jato u Herkulesu(možda jedno od najpoularnijih).Gledano je iz
Splita dosta utjecaja svjetlosnog onečišćenja ali opet vidim M3 ali ne i M13.
To je bilo dosta za tu večer.
Čekam sljedeću priliku, kad mi obveze dopuste.

mravic

M13 je dosta veći i čini mi se svetliji od M3 tako da bi ga morao videti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Možda je cirus prešao preko M13, kad je Mesec daleko a i LP tanki oblaci se jednostavno ne vide golim okom. Naravno ni M-ovi, ali se misteriozno pojavljuju posle nekog vremena. Zato pri postmatranju je zakon uvek sačekati ako nešto neće ???

Jesi li beše pravio GoTo ili si kupio neki?

Miro

Kupio sam Celestron C-8 na CG-5 GO TO montaži kod OI Optimus u Rijeci.

cola

Da bi resio takve nedoumice oko oblacosti(i da bi bolje organizovao vreme posmatranja), bi bilo pametno da pogledas i satelitske/radarske snimke okoline!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com