• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skywatcher 102/1000 - Pitanja

Started by Quetzalcoatl, June 04, 2009, 12:21:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Quetzalcoatl

Poštovanje svim korisnicima foruma!!  :)

Astronomijom se dosta dugo bavim, međutim praktično, tj. posmatrački tek poslednjih godinu dana, ali sa izuzetno lošom optikom, te još nisam osetio fascinantnost neba. Pre nekih nedelju dana sam kupio sledeću opremu:

1. 102/1000 na EQ3 montaži
2. Okular Plossl 15 mm
3. Filter u Boji 1. komad
4. Barlow 2X
5. Astro Solar Folija Baader

U planu mi je da usmem makar još jedan filter u boji, i još jedan Plossl, ali to otom-potom. S toga, hedoh da pitam iskusnije posmatrače (i ako je neko imao prilike da koristi dotični teleskop), koliko se dobro mogu videti planete i objekata dubokog neba i, ukoliko postoji mogućnost, da mi pomognete oko najboljeg izbora uvećanja za posmatranje dotičnih stvari (kombinacijom Barlow-a i okulara koje posudjem ili, pak, nekom drugom varijantom).

Najlepše vam se zahvaljujem za savete i pomoć i izvinjavam se ukoliko sam postovao na pogrešnom mestu ovu temu!!!

cola

Prvo dobrodosao na forum.
Za planete se uglavnom koriste vece uvecanja tipa 150x i vise(verovatno zans da je maksimalno prakticno uvecenje tvog teleskopa 204x) za M-ove i slicno su ti prvo potrebna manja uvecanja da bi ih lakse pronasao, i za njih ti iskreno ne savetujem vise od 100x.To je bilo moje subjektivno misljenje naravno se nadam da ce se oglasiti i neko iskusniji :)
Obavezno posalji neki izvestaj sa posmatranja, ja sam mislio sa uzmem 102/500..
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Quetzalcoatl

Puno hvala na dobrodošlici i na brzom i preciznom odgovoru! :)

Svakako ću poslati izveštaj sa posmatranja, čim ga upotrebim u adekvatnim uslovima, a i naravno kada čujem još saveta iskusnijih u posmatranju!!

Hvala još jednom!

Yagodinac

June 04, 2009, 07:58:49 pm #3 Last Edit: June 04, 2009, 08:39:43 pm by Yagodinac
Ja koristim Njutn 130/900 koji je po mnogim parametrima sličan tvom refraktoru (kontrast, apertura računajući i opstrukciju, max uvećanja) pa imaš po nešto o tome na mom blogu. Upravo sam sad nakačio nešto o globularnim jatima.
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/
Inače kad bih ja birao refraktor ahromat mislim da bih uzeo isto taj, ni slučajno veći ili manji.

Chola, ja mislim da 102/500 ubija s aberacijom a ima i malu aperturu za deepsky tako da je za izbegavanje. Sreća što ga nisi uzeo.

Quetzalcoatl

Hvala na odgovoru, posetiću tvoj blog i još se informisati.


Yagodinac

Quote from: cola on June 04, 2009, 12:40:48 am
za M-ove i slicno su ti prvo potrebna manja uvecanja da bi ih lakse pronasao, i za njih ti iskreno ne savetujem vise od 100x.


Trebalo je videti na Mesijeovom Maratonu ekipu sjajnih Vojvođana koji su sa custom made dobsonom imali muke jer je najmanje uvećanje bilo oko 60x. Naravno da su izgubili ogromno vreme. Ja sam koristio 37x za traženje M-ova a svi ostali oko 30x, računajući i Sicha (ako se ne varam).
Jedini izuzetak je kad nešto već nađeš, onda ga ispituješ na svim mogućim uvećanjima. Konkretno za Orionovu maglinu važi da se zvezde u trapezijumu vide najbolje na najvećem mogućem; a to važi i za razdvajanje dvojnih zvezda kao i za klastere. Kod npr M13 daj Bože da razdvojim nekoliko zvezdica na 37x a na 180x već nekoliko desetina  :o
Za planete važi slično; najmanje uvećanje da nađeš a posle... koliko atmosfera dozvoli. Probaj ako možeš i iznad 200x - ponekad atmosfera i to odobri.

Quetzalcoatl

Hvala na detaljnom objašnjenju. Sada kao u inat loše vreme, pa nikako da isprobam teoriju u praksi! :(

sale11472

A šta si ti očekivao da kupiš novi teleskop i da bude vedro ??? Pa ne ide to tako čim se nabavi nešto novo od opreme dolaze oblaci ;) Eto prošle godine je toliko ljudi nakupovalo opremu, plus se otvorila i prava prodavnica teleskopa itd itd itd po slobodnoj proceni vedro će biti od polovine juna par dana pa onda negde u decembru ;D Dobro došao u klub.

OK šalu na stranu. Ono što bih ti ja od opreme preporučio za nabavku (a gledajući šta već imaš) je okular od 25 mm (npr. plossl koji si već pomenuo) sa njime i ovim ostalim što imaš imaćeš uvećanja od 40x, 66x, 80x i 133x mislim da je to dovoljno za početak sa tom kombinacijom imaš na raspolaganju i ceo Mesijeov katalog a i planete će sasvim solidno izgledati na 80x i 133x. Uz taj okular bih ja lično uzeo i nov tražioc (i to najpre moj omiljeni red dot) a onda dobro odmerio koji od TMB Planetary okulara da uzmem, dvoumio bih se između 9mm i 5mm  (odluku bih verovatno doneo na osnovu kvaliteta barlow-a i kombinacije 9 mm+barlow)....

Što se upotrebe tiče (opet navodim šta bih ja radio) dakle najmanje povećanje 40x za pronalaženje objekata (u saradnji sa red dotom optički tražioc ti  i nije neophodan) i eventualno ponekad za neki DSO ... srednja 66x i 80x za svetlije M objekte i planete i naravno najveće 133x za planete po dobrom seeingu i za Mesec a kada nabaviš planetary onda po lepoj atmosferi ideš slobodno na 200x ... preko toga već počinješ da gubiš detalje a na tako velikim povećanjima i montaža više ne deluje tako stabilno kao na upola manjim....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Quetzalcoatl

Sale, hvala na opširnom odgovoru! Sve beležim, pa da probam prvom prilikom u praksi!! Hvala još jednom!

Quetzalcoatl

Dugo ne odgovarah, imah puno ispitnih obaveza na Akademiji, a i vreme spolja mi nije išlo u korist, no danas odlučih, kako se i raščistilo nebo, da izađem i isprobam teleskop i optiku. Gledah do malopre Jupiter i moram priznati da se izuzetno video (naravno, dve štrafte itd.) - koristih 2X barlox sa Plossl od 15mm, a naizmenično gledah sa plavim filtrom i bez filtra!

U svakom slučaju, uskoro ću nabaviti Plossl od 6mm, pa ću se onda detaljnije pozabaviti i ostalim planetama, maglinama itd.

Hvala još jednom svima na savetima i pomoći, kada budem opet vršio posmatranja izvestiću, a ukoliko negde nešto zaškripi, postaviću pitanju, pa kada budete imali vremena i volje da mi razrešite nedoumice!!

Miro

Na tvom mjestu ne bih žurio sa nabavkom novih okulara, dok barem ne oprobaš kvalitetnije okulare. Osobno imam Super Plossi okulare 6 mm i 9 mm i nisam uopće zadovoljan s njima. U nabavi sam Hyperiona 8 mm i uz Barlov 2x mislim kvalitetno pokriti velika povećanja (254x i 508x). Za ovo drugo bi stvarno trebali idealni uvjeti.

Yagodinac

Ako si sinoć gledao (a pogledao sam i ja) onda je ovde kod mene atmosfera bila užas od vlage i turbulencije. Jupiter je bio u jednom od svojih lošijih izdanja tako da ćeš ga verovatno gledati još bolje.
Mene je fasciniralo da sam mogao da ubodem poneku galaksiju u Velikom Medvedu uprkos LP. Nabavi program ili karte pa probaj i ti - galaksije su mnogo lepše od planeta. A kad smo već kod juga i Jupiterovog komšiluka tamo ima par desetina M objekata (uglavnom maglina i klastera) od kojih su pola bez problema vidljivi u dvogledu, takođe uprkos LP-u. Samo stavi što manje uvećanje...

Što se tiče okulara razmisli o činjenici da je plossl obična igračka u odnosu na skuplje okulare. Za planete i Mesec isplati se uzeti specijalizovani okular koji je 30% skuplji od plossla a dosta bolji. Za šaranje po galaksijama Plossl može da prođe ali samo da prođe pošto ima samo 50-52 stepeni vidnog polja (i komu kod mene!). Opet bih ja tu ako ćeš Plossl jedan od 30mm i planetary 6-8mm a nekad dobro dođe i apo barlow, šta god stavio u njega.

Ljubo

Quetzalcoatl,

7 mm HR Planetary i Celestron E-Lux 25mm (uz 2x barlow daće ti i 12,5mm efektivne f.l. na E-Luxu, odnosno 3,5mm na HR Planetary) je tvoje rješenje "on the budget". Uz to još par filtera uzmi (za posmatranja planeta i Mjeseca trebaju: crveni, zeleni, plavi i tamno žuti).

Ako hoćeš veće vidno polje i dobar kvalitet, onda, pored HR Planetary (za Mjesec i planete) svakako uzmi Hyperion - u obzir za tvoj teleskop dolaze 17mm (moj izbor za deep-sky tvojim teleskopom) i 13mm.

Kupovinu jeftinih plossla treba izbjeći, jer i ja imam loša iskustva s njima - iako imam jedan (8mm) sa ED staklima (FPL53), slaba vajda od njega (u prevodu: skuplja prašinu)...

Quetzalcoatl

Da, beše dosta turbulencija atmosfere, tako da planiram da se otisnem na neko polje daleko od grada, čim nabavim okulare!

Hvala svima puno i na preporukama / savetima / iskustvima za okulare, skupiću para za neki bolji okular i filtre.

Što se programa tiče, koristim Hallo Northern Sky i Stellarium, međutim nemam lap top, tako da izvlačim screen shoots i odštampam nekoliko kopija u razmaku od 15 min, da se otprilike snađem.

Čim se stabilizuje vreme, okušaću se u M objektima, pa ću postovati kako prošlo!!

Hvala vam još jednom na pomoći!

POSEYDON

 Quetzalcoatl, možda je najbolje da kontaktiraš nekog sa foruma ko je iz Novog Sada,a ko poseduje neke od okulara koe su ti članovi sa ovog foruma prporučili,pa da lično probaš sa kako se slažu sa tvojim teleskopom i kolko si zadovoljan...pa onda kreneš u nabavku.
Ja sam lično poslušao Ljubu i uzeo Celestron E-Lux 25mm i APO TS barlow 2,5 i sa mog teleskopa i to iz BG,recimo saturn se vidi veoma čisto i jasno i mislim da je odličan jeftiniji okular,pogotovo u kombinaciji sa barlow.
Imam i TS HR planetary od 5mm, i to je već priča za sebe, saturn se vidi odlično ali malo mutno zbog grackog zagađenja,ali što Ljuba kaže negde van grada rezultati su odlični...mesec je odličan i moraš da ga posmatraš krater po krater,i još nešto i ja imam utisak da treba izbegavati jeftine okulare,bolje se stisnuti par meseci pa kupiti pravu stvar.