• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ogledalo iz segmenata

Started by cola, June 21, 2009, 11:43:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

June 23, 2009, 01:45:07 pm #15 Last Edit: June 23, 2009, 01:54:19 pm by cola
Jel neko savetuje neku dobru knjigu?
Yagodinac pa ovo sto si rekao je sam bi uticalo na zizu te bi se i pormenio f. Ali mi se cini da se ne dira ogledalo ...
Barlou povecava fokus samim tim i F (jer se f dobija deljenjem zize i objektiva) a fokalini reduktor radi obrnuto...
OD prlike znam toliko ali me malo interesuje i ovo kako bas funkcionise sve to..
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Astrofizika za IV razred usmerenog iz 1988  ;D veselo zastarela knjiga koja služi kao prikaz istorijskog razvoja astronomije. Zvezdane staze pod obavezno. Par Mesijeovih priručnika u pdfu.
Najbitnije: Poslednjih 14 milijardi godina - naš autor a vrlo kompetentan.

Ovo je što se tiče astronomije a za optiku traži nešto po srednjoškolskim udžbenicima. Ima štošta i u mojoj Biofizici za faks.

Yagodinac

Quote from: cola on June 23, 2009, 01:45:07 pm
Yagodinac pa ovo sto si rekao je sam bi uticalo na zizu te bi se i pormenio f. Ali mi se cini da se ne dira ogledalo ...
Barlou povecava fokus samim tim i F (jer se f dobija deljenjem zize i objektiva) a fokalini reduktor radi obrnuto...



Pa naravno, F je odnos distance žiže i prečnika ogledala. A ogledalo se dira, itekako. Ako hoćeš da menjaš f pomoću barlow to može da bi uvećao sliku ili smanjio (reduktor) ali se to ne radi da bi minimizirao nesavršenosti optike. Neki Optisan njutnovi imaju neverovatno kratak f pa im fabrički montiraju nekakav jadni barlow što sve rezultira neupotrebljivošću. Jedino rešenje je praviti ogledalo 5-10 f ako već praviš. Sve izvan toga ima svoje mane, za manje moraš da budeš perfekcionista i mazohista a za više treba da budeš žirafa.