• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomski software

Started by Gugi, May 17, 2005, 10:05:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

 Pozdrav svima!  :D

Istina je da se kod nas u SCG astronomski software ni ne moze tako lako naci, no ako ga vec imate, napisite koji vam je naomiljeniji. Naravno, mislim na onaj software koji je tipa PLANETARIJA (npr. RED SHIFT, STARRY NIGHT...).

Ako imate vise programa, napisite, ako zelite vase misljenje o svim programima koje imate u par recenica.

Meni se osobno najvise dopada STARRY NIGHT ENTHUSIAST (nesto naprednije od toga nemam) jer pored ostalog ima i OPEN GL tehnologiju u sebi i sa njom su daleko ljepsi objekti za posmatranje nego li u recimo STARRY NIGHT BACKYARDU.

RED SHIFT mi se svidja zbog svog enciklopedijskog dijela. Ima mnostvo zanimljivih stvari za procitati. Jedino mi smeta da ako ekran nabudzim zvijezdjima, messier objektima i drugim stvarima, pomicanje npr. od istoka do zapada ide dosta sporo (a imam jaku masinu od kompjutera).

Jos nesto: zna li netko od nas ima li ipak u nasim trgovinama ponuda astro softwarea, gdje ste vidjeli i koji program?  Ja u mojoj Subotici tako nesto nisam vidio.  Zanimljivo je kako malo toga ima na nasem trzistu!  :wacko:

Djorvoz

 Gde ima taj red shift?
JA sam jako zadovoljan sa starry night pro. 1.5 giga, puno opcija...

Sich

 
QUOTE (Gugi @ 17. May. 2005., 21:56)
Jos nesto: zna li netko od nas ima li ipak u nasim trgovinama ponuda astro softwarea, gdje ste vidjeli i koji program?  Ja u mojoj Subotici tako nesto nisam vidio.  Zanimljivo je kako malo toga ima na nasem trzistu!  :wacko: [/quote]
Pa naravno kad je potraznja nikakva. Ko ce tako nesto da kupi??
Pa ni prodaja windowsa ne ide, a kamoli nesto tako egzoticno
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Pegaz

 Da napišem prvu poruku ovde, mada će biti malo zakasneli reply.
Ja sam do sada koristio Celestiu i StarCalc, ali treba uskoro da nabavim i Starry Night 5.0, jer sam čuo dosta pohvala na njegov račun.
Što se tiče Celestie ona je dobra zbog odličnog prikaza Sunčevog sistema, ali kad se dodaju bolje teksture i veće količine podataka (zvezde, asteroidi...) onda ume da koči i na jačim mašinama.
Sa druge strane StarCalc mi se mnogo sviđa jer je kratak i veoma brz, čak i sa ogromnim bazama podataka, samo što nema tako atraktivan prikaz u 3d i ne koristi mogućnosti današnjih grafičkih kartica.

marino

Vidulini Observatory

sashastar

 Pegaz dobro dosao  :)
pokusaj i ovaj planetarijum
http://www.winstars.net/english/index.html
to je winstar 2 planetarijum ima i 2d i 3d prikaz po zelji
inace Starry Night je jako dobar i kvalitetan  :)  

Maxscope

 Ne znam koje pohvale si cuo za Starry Night 5.0, ali ja ne bih bas imao pohvala za taj program.
Program dobro radi ali u sustini to je samo "kozmeticki" ulepsana verzija Starry Night 4.5, i nije vredna novca za to.
Promena sa 4.5 na 5.0 je veoma mala i zanemarljiva, "real image" neba nije ni malo impresivan, lista opreme jos uvek nedostaje i ono sto je najvaznije i na sta bi trebao obratiti paznju je da Starry Night 5.0 ne radi ni na cemu drugome osim na Win XP.
Ja sam presao sa 4.5 na 5.0 ali mislim da bih bolje uradio da sam ostao sa 4.5 i upotrebio novac koji sam potrosio za "upgrade" na 5.0 na nesto drugo.  

sashastar

 Maxscope ja nisam nista hvalio verziju 5.0 samo sam rekao
da je dobar program Starry Night
iako i on kao i svaki planetarijum ima dobrih strana ali i teskih mana
a o placanju takvih programa je uzas
zaista je tesko odluciti se koji koristiti planetarijum
a sto se ti ce samog upgrade sa 4.5-5.0 si potpuno u pravu

Maxscope

 Nisam ni mislio na tebe vec na Pegaza.
U svakom slucaju nemojte me pogresno razumeti.
Starry night 5.0 je ipak odlican program i tu nema pogovora. Ja sam samo napisao da 5.0 nije mnogo i znacajnije poboljsan u odnosu na 4.5, i pored toga napisao sam par zamerki.
Gledano u globalu ipak se radi o fenomenalnom programu i simulatoru, jednom od najboljih na trzistu.
Pogotovu ako je verzija Starry Naight 5.0 Pro Plus.
Ova verzija bi trebala da bude izuzetna, ali ja tu verziju jos nisam imao prilike da vidim, niti sam cuo komentare i misljenja ........  
   

Pegaz

 Hvala Saša na dobrodošlici, i linku.

StarryNight 5 sam dobio od prijatelja na probu i meni lično se sviđa ali imam jedan problem.
Live update za asteroide, komete i satelite mi ne radi već uvek napiše da ne može da ga obavi i da pokušam kasnije.
U startu prikazuje samo oko 250 asteroida, što je zaista vrlo malo pa ako neko zna ima li neki način da ova opcija proradi bio bih mu zahvalan.
Inače, program update je regularno odradio i podigao verziju sa 5.01 na trenutno najnoviju 5.05, ali gore pomenuti nikako neće.
Možda postoji i neki sajt, koji za sada bezuspešno tražim gde se ovi fajlovi (asteroid.txt, comets.txt i satelites.txt) iz SkyData foldera mogu ručno skinuti, ili ako ih neko ima sa najnovijim podacima, zamolio bih da mi pošalje na pegaz1@gmail.com

Inače Max, slažem se sa ovim što si napisao, a pohvale sam čuo od prijatelja koji ga koristi duže vreme pa rekoh, da vidim kako to izgleda.
Ume da bude malo komplikovan i opcije nisu baš najsrećnije raspoređene, ali ipak generalno u pitanju je vrhunski program kome je cena za sada najveća mana.

Inače, moj omiljeni program je i dalje je StarCalc pre svega zbog brzine i male hardverske zahtevnosti, a probaću i ovaj što mi je sashastar preporučio, p aću videti.

sashastar

 Pegaz vidim da si sve obavio kako treba oko StarryNight 5
samo mi nije jasno zasto Live update za asteroide, komete i satelite
kako si naveo nisi uspeo
mozda treba da budes malo strpljiv mozda je link bio opterecen
i trebao bi probati i u razlicito doba dana
a moguce je da i oni dopunjuju update
ako budes probao Winstars 2 reci mi tvoje utiske o njemu
ako ti se slucajno dopadne a nesto ti nije jasno oko njega
slobodno pitaj ja ga izmedu ostalih cesto koristim

Pegaz

 Naravno da ću pokušavati i dalje, jer je moguće da je u pitanju zagušenje ili nešto slično , kao što kažeš. Ipak zabrinulo me je što na njihovoj support stranici kažu da je moguće i da nekima ovaj update ne radi, ako ide kroz proxy.
Pošto ja nisam popunio ta podešavanja a i program update mi je odradio korektno, jedino što mi ostaje pored ovih (bezuspešnih) pokušaja, da zamolim tebe ili nekog ko koristi ovaj program da mi pošalje makar ovaj asteroid.txt fajl pošto želim da vidim položaje novootkrivenih asteroida tokom prošle i ove godine.
Posebno me zanima asteriod 2004 MN4 za koga sam čuo da se smatra najvećom potencijalnom pretnjom za Zemlju u budućnosti.
Inače, ovaj fajl ne bi trebalo da je preveliki posebno kada se arhivira, pa moja molba ostaje i dalje.
Pogledaću i WinStars, naravno, samo da nekako rešim ovaj problem sa StarryNight.

marino

QUOTE (Pegaz @ 7. Jun. 2005., 21:04)

Posebno me zanima asteriod 2004 MN4 za koga sam čuo da se smatra najvećom potencijalnom pretnjom za Zemlju u budućnosti. [/quote]
neznam jesi li citao kako je tekla prica o 2004MN4, evo redom!
http://www.astronomija.co.rs/suncsist/aste...mn4/2004mn4.htm
http://www.astronomija.co.rs/suncsist/aste...mn4nastavak.htm
http://www.astronomija.co.rs/suncsist/aste...004mn4/0205.htm

s time da upravo radim na cetvrtom dijelu "serijala", cekam jos neka nova mjerenja pa ce sasa objaviti text o tome..ukratko o cemu se radi..rijec je o novim mjerenjima putanje i izracunima iste, te o inicijativi da se na 2004MN4 u narednih nekoliko godina postavi malecka sonda koja ce nam davati tocne info o polozaju objekta, inicijativa je potekla od bivseg astronauta (a neda mi se sada traziti ime..) a vjerojatno ce rezultirati slanjem cijele jedne misije na 2004MN4..

m
Vidulini Observatory

Maxscope

 
QUOTE (Pegaz @ 7. Jun. 2005., 08:04)
Live update za asteroide, komete i satelite mi ne radi već uvek napiše da ne može da ga obavi i da pokušam kasnije.
[/quote]
"Live update" najverovatnije ne radi zbog antivirus zastite.
Pogotovu ako imas Norton na kompjuteru.
Iskljuci na trenutak Norton ili koji god program da koristis na kompjuteru kao zastitu od virusa, i "firewall" i onda pokusaj da skines "Live Update" sa Starry Night.
Najverovatnije da je to razlog, jer Norton, ili slican antivirus i program  zastite sistema hoce da blokira "live update".

Gugi

QUOTE (Pegaz @ 7. Jun. 2005., 08:04)
Možda postoji i neki sajt, koji za sada bezuspešno tražim gde se ovi fajlovi (asteroid.txt, comets.txt i satelites.txt) ... [/quote]
POSTOJI!

Za komete:
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...s/Soft07Cmt.txt

Za satelite:
http://celestrak.com/NORAD/elements/

Za asteriode:
http://www.siennasoft.com/updates/Asteroids.txt

Zadovoljan si Pegaze?  ;)