• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li vreme za slanje .......

Started by Kizza, June 26, 2009, 09:57:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Postoji li prirodni nacin da se nesto zivo sa Zemlje preseli na Mars? koliko ja znam ne postoji. Znaci, to ce se desiti jedino ako covek uplete svoje prste. E, posto je takvim akcijama skoro unistio sopstvenu planetu, mislim da Homo Sapiens nema pravo da se igra sa drugim svetovima.

   

sale11472

Quote from: Peca on July 22, 2009, 08:32:21 pm
za kraj cu vas podsetiti takozvani spanski Virus iz 1918 koji se pojavio takorekuci u istoj nedelji u razlicitim krajevima sveta ( Indiji, Spaniji, Americi) a tada nije bilo avionskog saobracaja.. neki naucnici smatraju da je stigao sa neke komete ( jeste da su to isti oni "naucnici" koji bi lako poerovali u razne teorije zavere) ali drugi ne iskljucuju u potpunosti tu mogucnost...



Svako se danas samonaziva naučnikom  ::)

Španska groznica je bio grip A soja H1N1 (zvuči poznato  ;D) dakle domaća životinjka nikave komete i slični mambo džambo fazoni....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sasaz

July 23, 2009, 03:15:20 pm #17 Last Edit: July 23, 2009, 08:26:41 pm by sasaz
Ovde se zaboravlja nekoliko važnih činjenica:

1. UV radijacija. Jedan od najefektnijih načina sterilizacije. Većina pomenutih planeta i meseca nema atmosferu koja bi to sprečila. U tom slučaju bi morale da budu ispod površine, odnosno izolovani u spec. kontejnerima.

2. Nedostatak vode, vazduha (osim anaerobnih bakterija) i "hranjive materije" u obliku u kome jednoćelijski organizmi mogu da ih iskoriste za sopstveni razvoj i deobu. Svi ovi uslovi su neophodni za skoro sve zemaljske organizme (bazirane na ugljeniku).

3. Pogodna temperatura. Poznato je da većina bakterija i virusa ne može da preživi iznad 100 stepeni, takodje i na veoma niskim. Sa druge strane, postoje bakterije koje u okeani opstaju upravo na mestima gde je Zemljina kora izuzetno tanka i gde je temp. upravo oko 100 stepeni. Ako se sloj dodatno stvrdne i temp. opadne za nekoliko stepeni, takve bakterije naprosto raspadnu. Dakle teško je naći bakteriju koja podnosi ekstremne razlike u temperaturi. Tačno je da posotoje neke bakterije koje mogu da formiraju zaštitnu opnu koja će ih čuvati od nekih spoljašnjih uticaja čak i više godina (za neke se veruje čak i milionima godina), ali je pitanje koliko dugo do momenta kada će se njihov DNK raspasti.

Itd. Pitanje se u suštini svodi na to odakle život na Zemlji i odakle voda na Zemlji? Postoje razne teorije od opšteprihvaćene teorije evolucije (mada je deo od koga se od neorganske materije uz prisustvo elekticiteta može napraviti organsko a potom tako kompleksna forma kao što je DNK) do teorije da smo zapravo biološki roboti napravljeni od strane vanzemaljaca... Po nekim teorijama voda na delomično ohladjenu Zemljeu pala je zajedno sa bezbroj "ledenih kometa" koje su udarile u mladu Zemlju, od kojih je neka možda i nosila neke mikroorganizme u svom jezgru (zaštićenom od UV radijacije, mada je pitanje kako bi preživele vakuum i vekovima dugo putovanje do Zemlje), itd... Od sasvim suludih do iole razumski prihvatljivih teorija, slično kao i razne teorije o nastanku svemira.

Zaključak je jednostavan: nije moguć opstanak ni jednog mikroorganizma iz vrlo jednostavnog razloga - ne postoje isti uslovi kao što su oni na Zemlji. Ako je mikroorganizam otporan na jedan faktor na stranom svetu, ne znači da je i na ostale. Ukoliko bi se genetskim inženjeringom stvorili mikroorganizmi koji bi bili prilagodjivi uslovima na specifičnoj planeti ili mesecu, tada bi takav poduhvat bio daleko uspešniji. Ovako, teško da je takav eksperimet isplativ uz skoro nikakav procenat uspeha.

P.S. Zato mnogi veruju u postojanje "nečega", iako ne znaju u čemu je zapravo stvar. ;)

P.P.S. Shvatite sve ovo kao uvod u šaljivu naučno-fantastičnu priču podobno onim iz Autostoperskog vodiča kroz galaksiju. :)

bear

Quote from: spadej on July 23, 2009, 12:03:51 am
Postoji li prirodni nacin da se nesto zivo sa Zemlje preseli na Mars? koliko ja znam ne postoji. Znaci, to ce se desiti jedino ako covek uplete svoje prste. E, posto je takvim akcijama skoro unistio sopstvenu planetu, mislim da Homo Sapiens nema pravo da se igra sa drugim svetovima.


??? Ne razumem ovo. Naravno da postoje prirodne barijere i vecina zivotnih formi se trudi da ih aktivno prevazidje odnosno adaptira im se i to je potpuno normalna pojava. Tj. nemamo nista 'manje' pravo da vrsljamo po svemiru (sa ili bez bacila) nego sto su neki Artropodi i biljke imale pravo da izadju na suvu, 'nedirnutu' zemlju pre 500 miliona godina. Nije problem uopste sta cemo mi tu uraditi (tj. teraformirati), nego ima li mozda nesto zanimljivo, sto (zato sto nam je nepoznato) mozemo unistiti pre nego sto mozemo ishta da preduzmemo u vezi toga. Citaj, ako posaljemo mikrobe na Mars, posle vise necemo moci da trazimo zivot i njegovu potencijalnu istoriju na Marsu jer ce nasi zemaljski uticaj kontaminirati rezultate. Zivot se inace vise puta 'samounistio' i promenio Zemlju, tako da ni to nije pitanje 'prava', jedino sto smo mi u tome generalno efikasniji od ostalog zivog sveta.

Kizza

@Bear:Možda si u pravu,da smo kadri da nešto uništimo stoji,ali posmatrajući ranije ekspedicije nisu nikako mogle to da potvrde ili demantuju?Da li traže na pogrešan način ili pogrešnu vrstu života?Ja još uvek nisam siguran da li ima vode ili ne  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Demantovati se ne moze, samo potvrditi. A da ne govorimo o problemu definicije zivota, koja se zasniva na nasem modelu zivota sa Zemlje.Tako da, najbolje sto mozemo jeste da ucinimo sve da saznamo o istoriji Marsa pa ako ne naletimo na (bivse) stanare, onda se useljavamo.

spadej

To sto trenutno ne vidimo stanare ne mora da znaci da je kuca prazna ili da nema vlasnika. Naravno, ne treba da cekamo milion godina da se pojave, ali mozemo bar da je koristimo civilizovano.   
 

bear

Razume se, samo imajte u vidu da je Mars najpogodnija (ako ne i jedina) planeta za ljudsku kolonizaciju. Citaj, tu cemo da cekamo najmanje, a i ako se nadje neka primitivna forma zivota, to nece biti prepreka, treba da bude bas OTKRICE da bi sprecilo nase sirenje tamo.

Danijel

Pa virusi i bakterije su vrlo primitivne forme života, a u stanju su istrijebiti cijele vrste. Ne bih se složio da to neće biti prepreka ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

bear

Nismo se razumeli. Kako god to lose zvucalo, sta god da je na Marsu a ne moze se prilagoiditi teraformiranju nece preziveti (max u rezervatu), a ako predstavlja opasnost po ljude ili Zemaljski zivi svet bice istrebljen. Mozemo moralisati naravno o tome, ali, kao sto je vec to receno par puta i na ovom forumu, ako je izbor izmedju ljudske rase i par alien bakterija... pa, drage moje bakterije, sorry, trebale ste evoluirati malo brze. A sto se tice opasnosti po ljude, mislim da je daleko veci rizik da na Zemlji neki virus/bakterija izmutira u nesto sto moze da obrise celu ljudsku rasu nego neka slucajna alien kontaminacija.

Peca

@bear Nije pitanje kako cemo se ponasati prema nekom novom obilku zivota kada ga prnoadjemo (siguran sam da cemo ga unistiti ako nam se pruzi prilika)... svi se secamo da osvajanja Amerike i svi znamo kako su tamosnje civilizacije prosle, sta je bilo sa zivim svetom Australije itd. itd. ima milion primera ... pitanje je da li je ikada tamo neko ziveo i dali iko tamo zivi. Zasto bi slali bakterije tamo sada kada nismo u stanju da posaljemo coveka da bude tamo 5 minuta, a ponasamo se kao da cemo sutra da zavrsimo teraformiranje.. ne pojavljuje se svaki dan prilika da se svaki dan druga planeta toliko slicna zemlji posmatra i izucava. Jednostavno receno ako tamo sada posaljes zive organizme za zemlje ne povratno gubis priliku da saznas nesta... ako sacekas onda mozes iskoristiti vise vremena za u pokusaju da se priblizis istini ( ne kazem da cemo  ikada biti 100% sigurni), ali nikada nisi 100% siguran o cemu god da se radi ...

sasaz

July 24, 2009, 07:12:53 pm #26 Last Edit: July 24, 2009, 07:33:07 pm by sasaz
Quote from: Peca on July 24, 2009, 04:54:36 pm
pitanje je da li je ikada tamo neko ziveo i dali iko tamo zivi. Zasto bi slali bakterije tamo sada kada nismo u stanju da posaljemo coveka da bude tamo 5 minuta, a ponasamo se kao da cemo sutra da zavrsimo teraformiranje..


Ovo prilično tačno opisuje kolika je čovekova aroganicja u pretpostavci da je jedino razumno biće u univerzumu, dok je svoju matičnu planetu gotovo doveo do uništenja. Uzgred, moralne norme/ principi i sl. (ma šta to danas značilo) nikada nisu bile prepreka da se uradi bilo šta zarad moći, slave ili novca, tako da je polemika ove vrste donekle suvišna. Stvari se svode na jednostavnu odluku: uraditi ili ne i iz kojih pobuda.

Sirovine na Zemlji su gotovo sasvim iscrpljene i to je najverovatnije glavni pokretač zbog čega se posle decenija čovek ponovo okreće dugim putovanjima. Mars je možda najinteresantniji zbog važnog strateškog resursa - oksida gvoždja.

NShappy

Da baš 100% znamo da je Mars sterilan, onda i možda da pošaljemo nešto živo tamo. Ne samo možda, ja bih i bio za to. Ali, ima tu još nekoliko ali.

Ali sve živo što mi poznajemo tamo ne može da preživi. Ok, može da hibernira, može da očuva svoj DNK neko vreme, ali čemu to kada ne može da se proširi? Čim se izloži Marsovoj temperaturi ili Suncu ili atmosferi, ćao živote. Možda bi bilo smisla da se pažljivo izuče svi uslovi na različitim delovima Marsa, u nekim potencijalnim pećinama npr, pa ako ima negde nekih uslova u kojima neka živuljka sa Zemlje može da se razmnoži, da posadimo to tamo. Ali mi još ni to nismo izučili. A strpati neke silne bakterije i gljive u raketu i pustiti da tresne na površinu Marsa je besmisleno trošenje raktnog goriva i zagađivanje atmosfere Zemlje (spaljivanjem tog goriva).

Dalji ali bi bio, i da se nešto tamo zapati, u čega će se to izroditi u sledećih par hiljada godina?!? Mi egistiramo sa našim domaćim bakterijama, navikavamo se na njih, one na nas, malo nas tamane manje nekada malo više, ali preživljavamo ih. Kada bi se neka bakterija razvijala daleko od nas ne dajući nam mogućnosti da joj se prilagođavamo, šta bi od nje nastalo? Možda neka fela koja bi potamanila svu živinu na planeti Zemlji?!? Ili čak i ljude.

Da bi neko kolonizovanje Marsa imalo smisla, potrebno je tamo osnovati koloniju koja će da istražuje resurse, pa da ona izraste u koloniju koja bi mogla da egzistira nezavisno od podrške sa Zemlje, pa tek ta kolonija da istraži mogućnosti neke kolonizacije. A dok se leti na hemiju, ništa od svega toga. Od toga smo podjednako daleko koliko i pre 100 godina.

Poslati žive stvorove ima smisla negde gde postoje uslovi da oni opstanu i razmnožavaju se. A na Marsu to ne može. Možda okean na Evropi. Ako jeste sterilan i ima tekuće vode, super, poslao bih tamo sve živo što živi u našim vodama. Ako ima nekih živuljki, lepo, ima mesta i za još njih. Ali mi još ne znamo ni da li je ta voda (ako je ima) hemijski podnošljiva da nešto u njoj živi?!?

Kizza

Ne radi se konkretno samo o slanju života na  Mars nego tamo gde ŽIVOT ima šanse da uspe!Opet mi je nekako Evropa na umu ali ima još kandidata.Šta smo do sada uradili što se tiče nebeskih objekata?Kolko ima "krša" na Mesecu,Marsu,i Titanu?Svaka čast Pionirima!Oni su nam osvetlili obraz,mada da nisu baterije od .......A o Zemlji i da ne govorim jer smo sagoreli sve što je moglo da gori.E sad zamislimo Vanzemaljce koji to vide pa nas pitaju:Alo,jel znate nesto bolje?Koja vam je rezervna planeta?(He,he nisu culi za Planetu Holivud!) Zašto da život bude slučajan?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

Ako zivotu na zemlji i dodje kraj, iz bilo kog razloga, nikakva uteha nam nece biti to sto smo bilo gde posejali bakterije i slicno.

Vanzemaljci, ako postoje, sigurno ne trose svoje vreme na nas. Poznato je da su mravi veoma organizovana drustva. Uredjena,sa tacno definisanim ulogama svakog clana zajednice, koji cak i komuniciraju medjusobno itd. Reklo bi se da poseduju i neku vrstu inteligencije. Pa ipak, koliko paznje mi, ljudi, obracamo na njih? Ili na mnogobrojne druge oblike zivota, manje ili vise inteligentne?

Zasto bi sad neki tamo vanzemaljac, kadar da putuje sa jednog kraja svemira na drugi, ili cak sposoban da kontrolise sam taj svemir i oblikuje ga po svojim potrebama, zasto bi on nas bilo sta pitao? Samo zato sto smo 12 svojih pripadnika poslali na Mesec, ili zato sto dve nase "konzerve" plutaju svemirom bez nase kontrole?

Jednog dana cemo otkriti ne samo da nismo sami, nego i da smo daleko inferiorniji, u svakom pogledu, od nekog drugog inetligenotnog oblika zivota. Tada cemo i mi postati "mravinjak", i zivecemo u nadi da nas ti vanzemaljski "ljudi" nece slucajno ili namerno zgaziti.