• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Galeb iznad Varaždina

Started by Bobo, July 12, 2009, 02:09:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

OK, nije baš astronautika već aeronautika iliti vazduhoplovstvo ;) no svakako mi je bilo lijepo vidjeti Galeba kako leti iznad Varaždina...i bome je jako jijepo ofarban! pogledajte ga u akciji na Youtube videu kojeg sam snimio jučer:

http://www.youtube.com/watch?v=R4qBWjS1FNc

POSEYDON

Da uvek je lepo gledati avione i naravno leteti sa njima...ovaj na videu je jedan od galebova na kome leti akro grupa stars,moja malenkost je imala tu čast da leti sa njima jedan trening:)))))



sale11472

July 13, 2009, 12:08:13 am #4 Last Edit: July 13, 2009, 12:16:22 am by sale11472
Hmm ne znam koliko je to pametno  ???
IMHO našem RV bi trebalo zabraniti učestvovanje na takvim događanjima sve dok im država ne obezbedi sredstva za minimum stotinjak sati naleta godišnje a onda na mitinge slati one koji skupe bar dvostruko više od toga....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

da..strogo sam protiv ovih air mitinga u ovo vreme...

jer poznajem porodicu poginulog pre proslog air mitinga..prvo da ova propala drzava obezbedi nove avione(za koje smo dobili ODLICNE PONUDE,znaci ponude F-14 i najnovijih migova po vrlo povoljnim cenama ali nista jos po tom pitanju),i pare za jos sati naleta..nasi piloti imaju najmanji ukupan broj naleta u Evropi skoro...ovo samo za air mitinge..da ne pricam za bombardovanje kao i sto su svi upoznati da smo slali 1 avion MIG star 20 i kusur godina na 30 i nesto najnovijih lovaca Amerike..,

POSEYDON

Pa žalosno je sve ovo,ja se ceo život bavim vazduhoplovstvom i to mi je najveća ljubav i hoby (naravno od malena sam se interesovao i za astronomiju,ali ne u toj meri) Ja nisam za ukidanje aeromitinga,samo ne bi trebalo ulaziti u manevre koji nisu dovoljno uvežbani...avioni su stari,al se održavaju kolko se može sa našim sredstvima...te naravno ako jedan MIG-29 u novijem stanju (znači da nije stariji od 10 godina) može da izdrži manevre i do 10g, ali i pored remonta 20 godina je ipak mnogo i konstrukcija postaje naravno slabija usled raznih naprezanja (pogotovo u slučaju lovačkih aviona) te rapidno opada idržljivost aviona na extremna naprezanja (ameri posle 10 godina,menjaju ili ojačavaju sve kritične tačke na avionu,a naši migovi 29 su jedno 5 godina stajali na otvorenom,gde su izloženi svim atmosferskim uticajima) Ja dosta provodim vremena sa pilotima sa Batajnice i pored teškog stanja oni su zadovoljni brojem sati naleta,sa obzirom da su do pre par godina imali po 2 sata naleta godišnje (natovci moraju da odrade minimum od 300 sati godišnje) Stanje je teško,ali optimizam kod njih i dalje postoji,tragedije kao što je skorašnja se nažalost dešavaju svaki dan u mnogo bolje opremljenijim vazduhoplovstvima...jednostavno je to tako,letenje je uvek rizik,pogotovo sa tako moćnim mašinama (prošle godine je na aeromitngu pao jedan od članova američke mornaričke akro grupe Blue Angels koji lete F/A-18 i imaju preko 600 sati godišnje vežbanja samo akrobacija) Nabavka nove generacije borbenih aviona će kod nas podobro da sačeka (u igri se spominju MIG-35,F-16C I Švecki Gripen) ali odluka i lova za sad nisu na vidiku,jedino je izvesna generalna modifikacija Super galeba G-4 na standarde bliskim najnovijoj generaciji aviona...ali kao i sve i to visi na tankom koncu.

Advokat

Verujem da su piloti zadovoljni sadasnjim stanjem u poredjenju sa ranijim (desavalo se da neki piloti pre par godina vreme naleta mere u minutima a ne satima godisnje), ali, i dalje je to neoprostivo malo. Pilot koji je stradao prosle nedelje imao je 20 sati naleta od pocetka godine, sto je svakako mnogo vise nego pre par godina, ali je ipak realno malo. Mnogo stvari je u vazduhoplovstvu prezivelo zahvaljujuci ogromnom entuzijazmu, ali ni najveca zelja i resenost nisu dovoljni da nadoknade nedostatak vezbe.

cola

Pazite padov su se uvek desavali, pa i cak u JNA i to ne tokom raspada Juge, negom u onim najacim godinama, ali to nije dolazilo u javnost! Aeromiting=Letenka na taj nacin upoznajes nove prirastajima sa vazduhoplovstvom astronomijom i tako je popularizujes...
O Buducem stanju u RV-u i PVO-u bolje da otvorimo novu temu... Na Divcima kad sam bi u ISP-u video sam da se leti cesto (2-3 dana nedeljno) na Utvicama (Utva 75)...
Ovo za G-4M sam poprilicno skeptican jer je protip zavrsen jos pre 99 a avioni ce biti modernizovani 2015 i trace do30... Sto bi zacilo da ce i tad biti zastareo...
Nacuo sam da se spominju i neke maladje modifikacije 29-ke tipa SMT... 35-ice bi bile super samo da krenu u proizvodnju(ako jos nisu)... Posto avione kupjem na 27 godina onda bolje da kupimo nesto mnogoo dobro!!!!  
Samo nam treba nesto da zameni AN2 za padobrance :) i da nam poprave one mi17 (ex JSO) koji je valjda pogodjeni na Kosovu 90-ih... I mocicemo mirno da spavamo :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

Ako ste zainteresovani moze mini aeromiting na Letenci.

Cena - prava sitnica!

cola

Pa mozemo da pozovemo RC pilote, kojih ima poprilicno kod nas i ne vidim zasto ne bi dosli za dz i onako se uvek putuje do mesta za letenje... Samo ako ima dovoljno mesta na Letenci, jer ce za neke modele biti potrebna travnata pista...
*RC avioni- avioni na daljensko upravljanje...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

pa takodje moze i ispaljivanje maketa raketa..;)

cola

July 14, 2009, 02:48:32 pm #12 Last Edit: July 14, 2009, 03:06:52 pm by cola
Jel nije problem da donesem svoju raketu, ako stignem da je oporavim jer se na poslednjem startu stabilizatori su promenili ugao, doneo bih onda samo malu iz CVM-a, najverovatnije ovu novu najverovatnije necu zavrsiti jer je dizajn moj i ima tu nesto da se jos radi :( E sad mi je zao sto sam i delove sa  raketoplana  iskoriosto za neke druge stvari, doneo bih i njega (izgovor mi je bio sto nemam gde i kad da ga lansiram :'( )
Ako hocete da se kontaktiraju ljudi sa rcfly4um.org pa da ih dovedemo vecina njih ima dobre letelice i mislimm da lete cesce od nasih migova ;)
Jel ste prosle godine imali rakete?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Quote from: cola on July 14, 2009, 02:48:32 pm
Jel nije problem da donesem svoju raketu,


Nemoj da ti padne na pamet da to ispaljuješ u pravcu mog teleskopa  ;D ;D (šalim se).
Ja sam više za aeromodelarstvo; to je tek pipav posao. Praviš nešto dva meseca i onda vidiš da nije balansiran i ne leti dobro, pa ispočetka...

cola

Pa i nije eto odes u centar za vazduhoplovno modelarstvo i prvo kupis pocetnicke modele pa napravis sve koje imaju pa onda na osnovu tih (iz CVM-a) pravis svoje eksperimentises, jako je interesantno(pitaj moje komsije :), evo bas mi je prekljuce jedan klizac pao u komijsko dvoriste i nikako da ga vrati ;( )... Ponecu i jednog veoma malog pocetnickog klizaca koji se sklapa iz kompleta koje pravi centar za vazduhoplovno modelarstvo iz Beograda...
A ta raketa ne dostize vecu  visinu od 100-150m tako da ti nije to velika pretnja za teleskop  :-\
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com