• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Spremite se za planete

Started by Yagodinac, July 09, 2009, 07:57:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tako je! Jupiter će polovinom avgusta imati najveći prividni prečnik od skoro 50 sekundi (što je stvarno mnogo, čak i za male teleskope) i to je pravi momenat za posmatranje i snimanje istog. Sve pre i posle toga prečnik će biti u opadanju. Znači kamere u ruke...
Za Mars važi da se spremimo krajem januara jer će on tad imati negde oko 14 sekundi što je za četvrtinu manje od Saturna kog smo svi gledali ovog proleća. Inače on trenutno ima prividni prečnik od 5 sekundi tako da svi možemo kolektivno da se oprostimo od detalja na njegovoj površini (uzimajući u obzir da je nisko a trenutna klima više liči na monsunsku). I još da kažem da Veneru možete gledati kako zauzima 17-18 sekundi trenutno uz iluminaciju od 64% tj malo više od zadnje četvrti.
Samo još da nas podrži vreme- :-X

Yagodinac

Inače trenutno se Jupiter vidi i u dvogledu 10*50 kao loptica sa nekoliko bliskih zvezdica. Svi teleskope u ruke!


trut

Presinoc me odusevio Jupiter sa mojom sklepotinom lepo se vidi da je planeta a ne zvezda :)
jel moguce da sam video i satelite 2 sa jedne i 1 sa druge strane ?

Ljubo

Naravno da si ih vidio - leze duz iste linije i u ravni s Jupiterovim pojasevima. I četvrti je tu negdje, mozda preblizu planete (Io).

trut

Malopre sam pogledao sad su 3 sa jedne strane :)

SrdjanP

Nesto cudno se upravo desava na Jupiteru.

Yagodinac

Quote from: trut on July 19, 2009, 11:08:03 pm
Presinoc me odusevio Jupiter sa mojom sklepotinom lepo se vidi da je planeta a ne zvezda :)
jel moguce da sam video i satelite 2 sa jedne i 1 sa druge strane ?


Na prethodnom snimku se ne vidi ali bili su skoro simetrično dva satelita levo i dva desno, potpuno u istoj ravni. Snimak je zbog uvećanja propustio krajnji desni. To je u dvogledu tek bilo lepota razdvajati...

Što se tiče "batina" koje je Jupiter izgleda dobio jedva čekam više podataka o eventualnom sudaru sa kometom; nema šanse da teleskopom i digitalcem to usnimim u tranzitu a i ne znam vreme tranzita dotične južne mrlje. Bilo bi lepo ako bi mrljica perzistirala bar do kampa.