• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

snimci sa meseca-molim objasnite

Started by pocetnik, July 20, 2009, 06:49:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pocetnik

Pozdravljam sve na forumu,pratim pomalo sve teme i imam mali teleskop \skoro igracku\ za mene i sina i interesuje nas astronomija.Jedno pitanje za sve znalce kako je moguce na snimcima sa meseca gde se vidi zemlja da je zemlja tako mala-ustvari izgleda kao mesec po velicini kada ga gledamo sa zemlje a ustvari je zemlja 4 puta veca po obimu??zar ne bi trebala zemljja biti mnogo veca u ocima kosmonauta na mesecu??

Ljubo

Pa jeste Zemlja veća. Možda se to na snimcima sa Mjeseca dovoljno ne vidi zbog perspektive (kamere sa Apola su snimale uglavnom panoramske (širokougaone) snimke), ali uočljivo je i tamo da je Zemlja veća nego Mjesec posmatran sa Zemlje.

Yagodinac

Kad slikaš Mesec kamerom sa Zemlje on ispadne 4x manji. Stvar je kao što Ljubo reče u proporcijama koje daje objektiv aparata. Inače da, bilo bi fascinantno da sa Meseca uzmeš refraktor i gledaš Zemlju; opet bi oblaci bili razlog za psovanje...

sale11472

He uobičajemno pitanje za ljude koji nisu pokušavali da fotografišu Mesec starim dobrim kamerama bez zuma iz pre digitalne ere.... sećam se kako su me razočarale moje fotke Meseca i/ili zalaska Sunca snimane kompaktnim fotoaparatom koji ima širokougaoni objektiv od 28 mm ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Obersturmfuehrer

Evo pribliznog odgovora :)


Quote
Pomračenje Sunca

Japanski Mesečev orbiter Kaguya je snimio pomračenje Sunca, ali iz orbite oko Meseca. Oko Zemlje za trenutak pojavio se dijamantski prsten.

Bauhaus

Znate šta, to je nerazjašnjena stvar. Mene je tresnulo po glavi ono kad je NASA objavila da je cela "Mesec dokumentacija" - nestala. Takođe ima još uzbunjujućih stvari kod čovek-je-bio-na-Mesecu činjenice. Zašto još neko nije otišao na Mesec?

Bauhaus

Hoću da kažem, hoću naučnu garanciju. Plus, gde je kamenje koje je Nil navodno skupio na mesecu i doneo na Zemlju?

Igor


Yagodinac

Quote from: Bauhaus on September 17, 2009, 03:21:50 pm
Hoću da kažem, hoću naučnu garanciju. Plus, gde je kamenje koje je Nil navodno skupio na mesecu i doneo na Zemlju?


Treće Oko ima sajt sa obiljem informacija za tebe.

Predrag

QuoteLjudi, zatvarajte ovu temu.


Skroz si u pravu i to na vreme dok ne počne paljba. ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NASA

a sta je sa pola miliona neprijavljenih kineza?

Sasa

Quote from: Bauhaus on September 17, 2009, 03:18:54 pm
Znate šta, to je nerazjašnjena stvar. Mene je tresnulo po glavi ono kad je NASA objavila da je cela "Mesec dokumentacija" - nestala. Takođe ima još uzbunjujućih stvari kod čovek-je-bio-na-Mesecu činjenice. Zašto još neko nije otišao na Mesec?

Pa evo da ne bismo večito odgovoarali jedno te isto, ove je jedan generalan odgovor i dalje nema više:
http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/Na_Mesecu/Boj_na_Kosovu.htm

Nais1

March 11, 2010, 01:55:38 pm #12 Last Edit: March 11, 2010, 02:17:00 pm by Nais1
Cao svima i izvinite sto opet pokrecem ovu temu :) jednostavno , listam satima  po forumu ,i onda nalilazim na temu,gde je lik ispisao kako ne veruje za amere i mesec blabla,i valjda zatrazio da ako postoji neki sajt ,gde je to mesecevo kamenje :D ili bilo sta da ispise i...

i onda nailazi biser sa b92 bloga?
izbacuje  tekst koj nema veze sa mozgom,tj decko nema veze sa mozgom
on je u njegov tekst odma uvideo nekog loseg srbina?teorija zavere?ili sta vec ali zasto...,i sto pre,nasmejan verovatno do usiju,da ih nema ,bio bi prvi saturnov rodjak koj zivi na planeti zemlji?
odradio copy/paste i ispao "faca
sto se tice kosovske bitke SASO ima i previse dokaza ,
ajde sad to kamenje sa meseca


E i kad sam vec ovde,da ne otvaram temu ,interesuju me bilo koj dokumentarac o putovanju po svemiru,nalazenju novih planeta,komete, i ostale zanimljivosti :)
pa ako imate koje linkove za online gledanje ili download bio bi vam zahvalan ;)
valjda nisam pogresio forum :D



CyberianIce

Veniu blogova i komentara na B92 pisu ljudi koji nemaju ni 2 minuta mozga. Oni koji to citaju i uzimaju zdravo za gotovo nemaju ni 2 sekunde.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

CyberianIce pojasni malo ovo sa "2 minuta mozga....ni 2 sekunde"?Nikako ne mogu na sebi da izračunam te sekunde  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?