• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

apolo11-kakva skalamerija

Started by pocetnik, July 20, 2009, 10:01:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pocetnik

July 26, 2009, 10:06:30 pm #30 Last Edit: July 26, 2009, 10:40:54 pm by pocetnik
NShappy
(BTW, ako boga znate, ne postujte slike te veličine direktno na forum)

Namerno sam postavio sliku te velicine da bi se lepo videli detalji.znam da je mogao samo link al ajde proslo je.




sale11472

Quote from: pocetnik on July 26, 2009, 12:40:34 pm
...a danas imaju proverene nosace i vec spremne za lansiranje.


Imaju ???
Pazi ako imaš ikakva saznanja da ameri imaju provere i spremne nosače koji bi mogli da odnesu posadu i teret na Mesec to bi bila prvorazredna senzacija .... možda bi trebali to saopštiti i NASA-i ;D

Šalu na stranu ali ako im još nešto štucne u programu Ares NASA će morati da plaća debelo za svoje prisustvo u svemiru (Rusima, Kinezima ili nekom trećem).

Što se Apollo misije tiče ona je produkt hladnoratovkse trke za prestižom i čisto sumnjam da bi danas takva kaubojska varijanta mogla da prođe (između Apollo 1 i Apollo 4 je prošlo pukih 10 meseci)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

pocetnik

July 27, 2009, 12:04:11 am #32 Last Edit: July 27, 2009, 12:55:42 am by pocetnik
ma mislio sam pod tim ``imaju``da im nije problem nosach.mislim da su rusi jos uvek tu neprikosnoveni sa njihovim nosachima ali ni amerima nije problem da posalju gore.Jedini problem je kako da transportuju do mesta lansiranja-cini mi se da sam gledao na diskavery kanalu da im to rade rusi sa antonovim-najvecim transportnim avionom na svetu.
jos jedna slika za razmisljanje: al sad necu da je postavim evo link:

http://thewondrous.com/wp-content/uploads/2009/06/nasa_apollo_17_lunar_roving_vehicle.jpg
odakle je doslo ovo vozilo kad nema tragova iza njega ni ispred??ispred tockova jel ono pesak u vazduhu tj vakumu??ili ovo--isto pitanje... u hi resolution
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/apollo17/hires/as17-146-22367.jpg

ne postavljam pitanja sto ne verujem ali sam veliki skeptik u vezi nekih stvari jer ne izgledaju bas normalno u mojim ocima.

sale11472

OK nemoj se ljutiti što ću ovo napisati ovo je samo dobronamerno skretanje pažnje ali... ovakvim posto demonstriraš činjenicu da nisi pažljivo proučio dostupne informacije, pa ne bi bilo loše da to uradiš. Ovako obično diskutuju zlonamerni pristalice teorije zavere kada pokušavaju da se (lažno) prikažu kao neupućeni ili u mnogo boljem slučaju površne osobe koje pišu bez da prvo pokupaju sami da nađu odgovor koji je lako dostupan...

Da sevratim na odogovr. Da je nosač najmanji problem bilo bi super ali budući nosač koji će biti sposoban da ponese odgovarajući teret tek treba da ima prvo testno lansiranje. Ono sa čime se trenutno raspolaže je jednostavno previše slabo za takav posao. Potraži malo inforamcija na sajtu astroomskog magazina, ili u časopisu a i Wikipedija je u ovomslučaju tvoj prijatelj. Videćeš da je lansiranje nečega u orbitu i lansiranje nečega na Mesec nešto potpuno različito jedno od drugog...

Što se fotografija tiče ja npr ne vidm tu ništa nelogično ili nenormalno. Druga fotografija je očigledno slikana neposredno pošto su astronauti sklopili rover a druga nešto malo kasnije kada su probali da ga provozaju (ako pažljivo pogledaš videćeš da se rover kretao unapred i blago skretao ka desnom kraju slike a da je prešao rastojanje nešto manje od razmaka točkova)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Čekaj bre početnik, između ostalog, hoćeš da kažeš da Amerikanci mogu da naprave raketu kada im se hoće i kakva im se hoće, ali eto, problem je što ne mogu da je prevezu do Floride pa zbog toga i stoji njihov svemirski program a zbog toga i neće skoro otići na Mesec/Mars a zbog toga će i plaćati Rusima da ih voze gore...  ?!?

Jesi li ti još jedan trol?

bear

Za vreme sezdesetih to jeste bio problem :) Postoji anekdota da je precnik/velicina raketa u to doba bila odredjena velicinom zeleznickih tunela. Naravno danas to ide malo drugacije :) A sto se tice Antonova, to je isto malo out-of-proportion. Jeste najveci, ali izes ruski svemirski program ako zavisi od JEDNOG JEDINOG aviona (posto postoji samo jedan unikatni an225 koga svi iznajmljuju).

r2d2

Nekako mi se cini da ovi geografski prostori prosto zrace na ljude cineci ih prijemcivim za teorije zavera. Da li bi ti Pocetnik voleo da te buduca pokolenja smatraju za najvecim lazovom u istoriji ikada? Verovatno ne , a tako  ni Ameri iako jesu zemlja soubiznisa.Mislis da je moguce organizovati tako veeeeliku prevaru ( ito tri puta zaredom) a da to ne otkrije recimo tadasnji SSSR? Kakav bi to udarac bio za SAD - razmisli.

pocetnik

Quote from: sale11472 on July 27, 2009, 01:21:48 am

Da je nosač najmanji problem bilo bi super ali budući nosač koji će biti sposoban da ponese odgovarajući teret tek treba da ima prvo testno lansiranje. Ono sa čime se trenutno raspolaže je jednostavno previše slabo za takav posao. Potraži malo inforamcija na sajtu astroomskog magazina, ili u časopisu a i Wikipedija je u ovomslučaju tvoj prijatelj. Videćeš da je lansiranje nečega u orbitu i lansiranje nečega na Mesec nešto potpuno različito jedno od drugog...

Što se fotografija tiče ja npr ne vidm tu ništa nelogično ili nenormalno. Druga fotografija je očigledno slikana neposredno pošto su astronauti sklopili rover a druga nešto malo kasnije kada su probali da ga provozaju (ako pažljivo pogledaš videćeš da se rover kretao unapred i blago skretao ka desnom kraju slike a da je prešao rastojanje nešto manje od razmaka točkova)...

Bas teorija zavere i kaze da je lansiranje nečega u orbitu i lansiranje nečega na Mesec nešto potpuno različito jedno od drugog...Isti slucaj i sa nosacem,sad im je problem a onda nije...

A na jednoj i drugoj slici rover kao da je pao sa neba nema tragova ni ispred ni iza  na drugoj slici da su ga sklapali tamo ne bi bilo samo dvadesetak tragova stopala valjda ga nisu odjednom doneli u rukama i u cugu sklopili.Posto me od malih nogu interesuje tehnika a i sam sam kao dete gledao prenos i fasciniran sam  svemirom citam i istrazujem sve u vezi ove materije.Nisam strucnjak ali me zanima tehnika,bio sam radio amater  . Ona prva slika je i skinuta sa  NASA site-a da ne bi bilo dileme ko je radio u photoshopu i sta. Radim u hemijskoj industriji i imam malo vise pojma o pritiscima,vakuumu posudama pod pritiskom i  svemu srodnom cak radimo sa tehnikom iz 60-tih godina-i to americka tehnologija tako da nisam neznalica ,mozda pocetnik a neznalica nikako.Volim da razgovaram sa ljudima o raznim stvarima i da cujem i drugacija misljenja.Svestan sam da ima ljudi koji su daleko upuceniji od mene ali da ne zelim da razgovaram i debatujem ne bih se ni registrovao na nekoliko foruma koji obradjuju materije koje me zanimaju.Istina je tamo negde a do nje je cesto tesko doci.i posle toliko godina ima raznih teorija i istina u koje verujemo ili ne.Ostaje nam samo da se druzimo i sa vise ili manje uspeha ubedimo one druge u nesto sto mislimo da je istina.Zahvaljujem se svima koji su odgovorili na ovu temu.

bear

Quote from: pocetnik on July 27, 2009, 12:04:11 am
A na jednoj i drugoj slici rover kao da je pao sa neba nema tragova ni ispred ni iza  na drugoj slici da


Lepo ti kaze covek da se vide tragovi, i ja ih vidim, obrati paznju malo detaljnije, paralelni tragovi sa vidljivom teksturom. Nemoj crvenim markerom da ih izvlacimo :)

Sto se tice druge slike, sklopljeni Rover ima 200 kila, sto ce reci 33kg na Mesecu, sto ce reci itekako su mogli da ga ponesu rukama :)

NShappy

Koliko se ja sećam priče, rover i jeste sastavljen ručno a sastojao se od dva ili tri krupna dela koje bez problema nose dvojica. I to ne dvojica jer je teško nego dvojica jer je nezgrapno.

Tragovi se lepo vide na prvoj slici iza točkova. A prašinu bacaju jer te "gume" na točkovima uopšte nisu gume nego metalna mreža kroz koju prašina ulazi u unutrašnjost točka. Rover je u vožnji dizao popriličnu prašinu.

pocetnik

July 27, 2009, 05:55:24 pm #40 Last Edit: July 27, 2009, 06:04:45 pm by pocetnik
Quote from: NShappy on July 27, 2009, 09:16:18 am
Čekaj bre početnik, između ostalog, hoćeš da kažeš da Amerikanci mogu da naprave raketu kada im se hoće i kakva im se hoće, ali eto, problem je što ne mogu da je prevezu do Floride pa zbog toga i stoji njihov svemirski program a zbog toga i neće skoro otići na Mesec/Mars a zbog toga će i plaćati Rusima da ih voze gore...  ?!?




Jesi li ti još jedan trol?


Ako znate engleski:
http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2001/LockheedMartinBuildsFirstAtlasVRock.html

http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2005/LockheedMartinDeliversAtlasVCapeCan.html
Ovaj antonov im cak nije ni najveci -samo drugi..
Nemam nameru da branim niti da pobijam teoriju zavere niti da se svadjam sa nekim...
P.S Ima li koga da stane u moju odbranu??

bear

Quote from: NShappy on July 27, 2009, 05:44:27 pm
Koliko se ja sećam priče, rover i jeste sastavljen ručno a sastojao se od dva ili tri krupna dela koje bez problema nose dvojica. I to ne dvojica jer je teško nego dvojica jer je nezgrapno.


Ako se ne varam nisu bili posebni delovi, nego jednostavno iz- odnosno razvlacenje (kao daleki rodjak pretvaranju troseda u krevet :) )

NShappy

Uf! Ja sada zaista ne razumem šta hoćeš da kažeš?!? Da, koriste Antonova za transport i to ovaj manji AN-124 (hi hi hi, imao sam prilike da se prošetam po unutrašnjosti). Ukrajinci imaju i veći AN-225 (prepoznatljiv po tome što ima 6 motora, jedini takav avion na svetu) a i oni imaju samo taj jedan primerak. Jedini koji postoji i leti. Iznajmljuju ga svi živi kome treba tako nešto. Ako imaš para možeš i ti da ga iznajmiš i napraviš žurku unutra.

Sada hoćeš da kažeš da nema tih Antonova, ameri bi ugasili svemirski program?!? Daj mislim stvaaarnooo....
Koriste Antonove jer je to najjeftiniji i najpovoljiniji način da urade to što ima treba. Da nema tih ruskih aviona, transportovali bi delove raketa na drugi način. Ti delovi inače uopšte nisu teški samo su nezrapni. U krajnjem slučaju, napravili bi fabriku raketa nedaleko od lansirne rampe.

Video li si ovaj avion: http://en.wikipedia.org/wiki/Airbus_Beluga
Da im treba nešto ovako, kupili bi ili napravili. Zamisli tek da A380 preprave u ovako nešto?

Kizza

Hm,nije mi jasno sta cekaju administratori pa ne zatvore ovu temu?Ja sam dobio katanac za manju glupost  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

pocetnik

July 27, 2009, 09:48:22 pm #44 Last Edit: July 28, 2009, 12:03:00 am by pocetnik
Za one koji su sposobni da zarade:Google offers reward to land robot on moon

http://afp.google.com/article/ALeqM5gyT1vkbQaJoFrWW6zocTmmXzsKhA

hm.prosla godisnjica ajd zatvaraj..   ;D