• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ekvatorske u horizontske koordinate

Started by mn05030, July 06, 2009, 12:10:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mn05030

July 06, 2009, 12:10:03 am Last Edit: July 06, 2009, 01:06:15 am by mmilan
Zadatak   Poznate su ekvatorske koordinate Marsa (30.06.2009.
alfa=03h16m32s.84, delta=+17 26'23".6) i geografska sirina Beograda.
  Izracunati horizontske koordinate Marsa u trenutku prolaska kroz
meridijan Beograda.

Kako se radi ovaj zadatak je l moze neko da mi pomogne?Hitno mi je...a ne studiram astronomiju i ne znam sta koristim i kako?

mmilan

Za prvi deo zadatka sam ti napisao instrukcije e-mailom (primena foruma), ali ovaj drugi nemam ideju kako da se upotrebi za nalaženje potrebnih podataka.

Ako neko zna kako da se iskoristi ovo "u trenutku prolaska kroz meridijan Beograda." neka pomogne
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

bear

AltAz=? kada je Alt=max za date koordinate datog datuma, ako sam dobro shvatio pitanje.

mn05030

Saznao sam to U TRENUTKU PROLASKA KROZ MERIDIJAN BEOGRADA ZNACI DA JE t (negde se oznacava H) jednako nuli...To je valjda oznaka za casovni ugao.Ali sad ne razumem gde onda koristim ovo alfa......onda mi ono ne treba.

ogixd

Izraz "u trenutku prolaska kroz meridijan Beograda" znači da se Mars nalazi u bilo donjoj bilo gornjoj kulminaciji (t koje si pomenuo u ovom slučaju za Mars je 0h u trenutku gornje kulminacije dok je u trenutku donje kulminacije 12h).  U ovom slučaju azimut gornje kulminacije Marsa je 0º dok je azimut donje kulminacije 180º. Za ovaj deo zadatka nije potrebno poznavnanje trenutne rektascenzije (alfa) Marsa. Visina gornje i donje kulminacije Marsa se može lako izračunati bilo crtanjem slike ili preko jednostavnih formula, to ti je mmilan već objasnio.

Peca

Quote from: mmilan on July 06, 2009, 01:05:43 am
Za prvi deo zadatka sam ti napisao instrukcije e-mailom (primena foruma), ali ovaj drugi nemam ideju kako da se upotrebi za nalaženje potrebnih podataka.

Ako neko zna kako da se iskoristi ovo "u trenutku prolaska kroz meridijan Beograda." neka pomogne


ajde to sto si mu napisao mejlom postavi ovde kako bi mogli i drugi da procitaju ako ti nije tesko plzzz

burga

To za časovni ugao si u pravu - kada je objekt u meridijanu, on je nula. Da ne prepisujem, evo vam link. Obratite pažnju na začkoljice oko trigonometrijskih funkcija, da ne biste dobili neke nebuloze.

Naravno, guglanje obično pomaže...