• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nakon puuuno muka ipak M31

Started by hrast, July 22, 2009, 04:59:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hrast

Jucer smo isli opet na PG.... ajme muke!
Prvo veeeeliki planovi za standardni objekt na malo drugaciji nacin  Mr. Green
Planovi su pali u vodu, jer me montaza zezala.. nesto divljalo.... pomak neobjasnjivo veliki! Progao sam fotkati jos pokoji objekt i na kraju se odlucio na M31, iako  ce ona biti aktualna tek za mjesec ili dva. Montaza me i dalje zezala dok nisam otkrio do cega je! Olabavio se dio na spoju izmedju teleskopa i teleskopa za vodjenje i katastrofa. Isto sam popravio, no ostalo mi jako malo vremena za fotkati tj. tek 11x420sec @ ISO800 sa Canon 400D na EQ6 Skyscan. Teleskop je, naravno, ED80 + WO 0,8x FF

Za mjesec ili dva planiram dodati jos light frejmova, a do tada ce ova verzija zamijeniti poprilicno losu staru verziju, http://www.hrastro.com/M31_AndromedaGalaxy/M31_1600x1065.jpg

A NOVA VERZIJA; http://www.hrastro.com/M31_AndromedaGalaxy/

Ljubo

Svaka čast Matija,

Još malo signala i to je to što se može s DSLR snimiti kad je M31 u pitanju (neki bi to i malo agresivnije obradili kod tvoje fotke, ali meni je ovako kako si ti uradio prirodnije - mada, treba i eksperimentisati ponekad, nikad se ne zna šta može ispasti)...
WO 0,8x FF koji koristiš je tip 2? Moraš li kropovati imalo kad snimaš u ovoj kopmbinaciji ED80 + WO 0,8x ?

Usput da odgovorim i na tvoje pitanje o privatnim astro stranicama: Moja je u pripremi, ali sada imam tekućih obaveza, kao i oko osnivanja astronomskog društva, pa će pričekati još malo....

hrast

Ja gledam da je fotka oku ugodna.. budem probao "rastegnuti"

Da, WO 0,8x Tip 2
Pogledaj temu, http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/ngc7000-work-in-progress/! To je ne-cropano i prema mojoj procijeni, 90% polja je dovoljno ravno.
Uglavnom, izvrsna stvar iako koji puta fali zarisne duljine. Nedostatak mu je i vinjetiranje (no to je lako ispravljivo)

Inace, vidio TSov FF... Za chipove sa crop faktorom 1.6x je potpuno ravan, bez vinjetiranja
Na FulFrame senzorima je isto tako jaaaako dobar uz sitno vinjetiranja

Ljubo

July 22, 2009, 11:02:18 pm #3 Last Edit: July 23, 2009, 01:21:10 am by Ljubo
E to sam volio da čujem - upravo čekam da mi Zlatko (ako se vratio iz Minhena) pošalje TS FF i adaptere za njega. Šta misliš, da li se može koristiti i u kombinaciji ED80+WO 0,8x tip II (koje i ja imam)? Mislim, da umanji vinjetiranje.

hrast

Ne razumijem, kako mislis koristiti "TS FF u kombinaciji ED80+WO 0,8x tip II".. sori, sada sam se probudio  ;D

Ljubo

Ma samo zbog vinjetiranja da TS FF dodje na kraju, do aparata u toj kombinaciji. Nisam još najvičniji kod otklanjanja tolikog vinjetiranja - uvijek me negdje zezne flat field.

hrast

Evo jedne drasticne obrade  :mrgreen:



Pa onda stavim onu koja ima vise glasova
Fali vise light frejmova za malo drasticniji unsharpmask

hrast

Quote from: Ljubo on July 23, 2009, 09:38:42 am
Ma samo zbog vinjetiranja da TS FF dodje na kraju, do aparata u toj kombinaciji. Nisam još najvičniji kod otklanjanja tolikog vinjetiranja - uvijek me negdje zezne flat field.


Ti bi stavio i WO0,8x i TS FF? Mislim, ja to tako sada shvacam? A to nema smisla, pa pitam

Ljubo

QuoteFali vise light frejmova za malo drasticniji unsharpmask


Hmm, pa da, kao što rekoh vrijedi eksperimentisati. Jeste malo jača obrada ovaj novi pokušaj, ali zato se vidi mnogo više detalja u spiralnim kracima! Zato se slažemo da fali još signala. A da si probao to još malo doradit' s Noise Ninja - mislim da bi vrijedilo pokušat?

QuoteTi bi stavio i WO0,8x i TS FF? Mislim, ja to tako sada shvacam? A to nema smisla, pa pitam


Da, da.. upravo to. Pa vrijedi probati... Tako su i za web kamere prije 10 godina govorili: "Nema smisla to probati za astrofotografiju, slaba je osjetljivost čipa..." i tako, primjera kol'ko hoćeš...
Bumo vidjeli kad stigne TS FF, samo Zlatka još nema iz Minhena :( .

hrast

Ako TS odradjuje svoj posao gotovo savrseno, zasto kombinirati?
Kombinacijom dva FF mislim da se obije samo kupus.. pod kupus ne mislim na nista dobro ;D

Ljubo

Pa TS FF je 'samo' FF, dok je WO i FF i 0,8x reducer. Ali taj reducer vinjetira dosta na ED80. No, dobro, ako ne bude išlo tako, ispraksiraću se ja već  da se izborim s tolikim vinjetiranjem. Problem mi je što je to vinjetiranje još izraženije kod ED120.

hrast

da, niasm razmisljao o tome da tebi treba reduktor
Za TSov FF ces vjerojatno morati dati napraviti adapter za pravilni razmak od senzora do prvog optickog elementa! Dobiti ces vec sa njime par adaptera, samo je pitanje jel ce ti pasati. Uglavnom, to je prolazio moje frend sa ED80

Ljubo

Pa budem probao i javim rezultat. Imam i nešto adaptera odranije, pa valjda upasujem sve to.
Najvažnije mi je da taj TS FF zaista vrijedi nešto, jer sam bio skeptik, imajuću i vidu da sam dobio par loših TS artikala. Čak se ni ne obaziru na reklamacije kada su njihovi proizvodi u pitanju. Ali, zato je Zlatko izuzetna osoba i s njim je divota saradjivati i kupovati opremu.
Hvala Matija na, za mene jako korisnim informacijama vezanim za ovaj FF. Imaš li kakvih saznanja kako se ponaša TS-ov OAG 9 off-axis vodič? I on bi trebalo da mi stigne u ovoj isporuci, pa bi bilo dobro znati ako neko ima ikakva iskustva u radu s njime. Thnx

hrast

Samo znam  da je Vid imao neki off-axis vodic... vise od toga ne znam, niti sam se interesirao

Ali ova kombinacija WO + TS FF.. nekako sam 100% siguran da nece raditi

Ljubo

Dobro, kao što rekoh, budem probao... Hvala u svakom slučaju, javiću kako je ispalo.