• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veil complex

Started by hrast, July 28, 2009, 03:27:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hrast

E, ovo zbilja ne znam obraditi kako spada... tooooooliko zvijezda koje ubijaju kontrast! Ovo sto vam dajem, to sam koliko toliko uspio smanjiti njihovu dominaciju

Fotkano je sa Canon 300D kroz ED80 + WO 0.8x i to mozaik od tri segmenta. Svaki segment je 8x480sec @ ISO800
EQ6 SkyScan, Maksutov 90/1250 + QHY5

Eto, konacno da je setup radio cijelu noc.. ne bas bez problema, ali je radio

PUUUUUUNO HVALA VIDU i VEDRANU, koji su mi posudili malo struje iz akumulatora jer sam ja svoje zaboravio doma  Shocked

http://www.hrastro.com/VeilComplex/

r2d2

Nesto ne radi link....

Ljubo

Radi link kod mene... Matija, odlična slika!! Nešto malo nedostaje zelenog kanala, ali u principu to je to.
Što se tiče veličine zvijezda odradi si Star Bloat Reduction u Photoshopu još malo i to će biti to!

hrast

Quote from: Ljubo on July 28, 2009, 05:34:53 pm
Radi link kod mene... Matija, odlična slika!! Nešto malo nedostaje zelenog kanala, ali u principu to je to.
Što se tiče veličine zvijezda odradi si Star Bloat Reduction u Photoshopu još malo i to će biti to!



Napravio!
A gleda zelenog.. moja metoda balansiranja boje jest uzeti  "kapaljku" na sto veci  radius, smejstiti ju tako da nekak zvijezda u njenom radiusu te pogeldati na info. Zatim na histogramu izjednacim vrijednosti kanala. Izjednacim jer bi vrijednost pozadine trebala biti neutralna tj. siva. Ja gledam da je vrijednost oko 30.
Tom metodom, moja bi fotka trebala biti ok.. ali moguce da je krivo

Ljubo

Aha, da Matija, tako se nivelišu kanali koristeći samo Photoshop, i to je OK...
Onda je do osjetljivosti čipa - vjerovatno mu QE nije dovoljno velika u zelenom pojasu. Mada, treba imati na umu da DSLR aparati nešto drugačije balansiraju kanale od CCD kamera. Zato mnogi pri obradi DSLR fotki koriste Bayer matrice i rad po slojevima...

Ljubo

July 28, 2009, 07:34:55 pm #5 Last Edit: July 28, 2009, 07:44:34 pm by Ljubo
... I da, sad su zvijezde po veličini skroz OK i fotka je i s te strane coooool. Jedino, kada je budeš htio printat, dodaj  još malo Star Bloat Reduction prije printanja na veliki format i imaćeš jaaaako dobru sliku za okačiti na zid, ili astrofoto izložbu. A baš bih je volio vidjeti okačenu tako - imaš se čime zaista ponositi.

hrast

Krivo sam se izrazio.. smanjio sam zvijezde i prije tvoje preporuke da ih smanjim

Eh, kada isprint fotki ne bi bio tako skup