• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ogledalo- jedna ideja?

Started by pocetnik, July 28, 2009, 09:52:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pocetnik

July 28, 2009, 09:52:32 pm Last Edit: July 28, 2009, 10:08:09 pm by pocetnik
Kao pocetnik  pre par godina dodjem na ideju da pravim svoje prvo ogledalo.Normalno problem staklo ko i kod svih-nadjem u jednoj firmi 20mm debljine i 150mm precnika i pocnem da trazim sa cim  da brusim.jedva iskukam kod neke firme  cerijum oksid-cudni ljudi kupuju na dzakove ali nece da prodaju ni grama.i krenem da ciguljam.al ne ide.TU stanem da razmisljam -kako da dodjem do stakla vec obrusenog a da ne dam novce i da se ne mucim mnogo.posto sam imao servis televizora dodjem na ideju da iskoristim staklo od ekrana a razbio sam ih mnogo u zivotu.zanimljivo je da je na prdnjoj strani ekran debeo preko 10mm u zavisnosti od tipa a zakrivljenost kod poluravnih idealna-merio sam svojevremeno.razbijem nekoliko i izaberem najdeblji oko15mm i odnesem majstoru da iseche u krug.
Aluminiziranje- posto sam pancevac i znam skoro sve pa i to da se vise ne radi u Pancevu aluminizacija naletim na informaciju da se to radi u jednom mestu40 km od Panceva.Znam da  vas sve interesuje gde -Tomasevac ima firma koja radi ogledala za auto i kamionski program i imaju mogucnost da urade cak i konkavno staklo-imaju pec gde ga odgreju i dovedu na koju meru hocete.Problem je sto to retko rade i imaju sablone za neke druge stvari i nemaju interesa da se bave sa ovim nasim hobijem.Na kraju gazda je stvarno bio ljubazan i uvidjavan i trpeo me je celo jutro posto proces traje i uradio tri ogledala 100 i 150mm.Odgledao sam ceo proces aluminizacije i mogu vam reci da je meni bilo interesantno.Rezultat porazavajuc-staklo sa unutrasnje strane ekrana nije dobro  ispolirano i slika je mutna tako da sam na kraju dosao kuci razocaran.Pitanje za znalce da li moze sta da se uradi sa tom debljinom stakla 10-15mm i da li je neko razmisljao u tom pravcu??Ako moze do koje mere  posto bih pokusao ponovo nesto  da uradim??  ???

sale11472

Krenuo sti ti skoro dobro prvi put. Dakle stakleni disk pa onda brusni prah i napraviš alat od razlupanih pločica i gipsa (može i od nekih boljih materijala) i struži struži dok ti uši izdrže ;)
Cerijum oksid služi za POLIRANJE i figurisanje ogledala...
Probaj ovde da nađeš šta te interesuje ili pošto znaš engleski možeš da posetiš i stellafane sajt...
Prečica u vidu korišćenja nekih već zakrivljenih stakala jednostavno nema i nemoj gubiti vreme na to.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Nekako mi ja ko poznato sve ovo. Ja sam koristio disk od pireksa 150mm, debljine 10mm i sve pratece pizd***je od brusnih prahova deset razlicitih finoca, medjutim na kraju sam dobio takvo smece od ogledala koje nije bilo upotrebljivo ni za ku***. Zali Boze mesec dana truda. Nikad vise u zivotu ja ga necu praviti, niti cu savetovati ikome da ga sam pravi. Puno bolje rezultate imao sam sa farom of renoa 4, uz mnogo manje truda oko obrade, iako je i ono bilo totalno neupotrebljivo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S