• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop

Started by GodsOtherDevil, August 01, 2009, 06:09:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

GodsOtherDevil

August 01, 2009, 06:09:50 pm Last Edit: August 01, 2009, 06:22:14 pm by GodsOtherDevil
Dragi priajatelji,

ja sam danas veoma srecan covek, jer sam saznao da cu dobiti posao na predstojecem festivalu i zaraditi finu paricu. Uz neku moju ushtedjevinu ochekujem da cu imatim cca 400jura. Koje planiram da potroshim na nabavku svog prvog teleskopa.
Od orgmnog znachaja bi mi bila vasa preporuka o teleskopima sa ovog sajta
http://www.teleskop.rs
tj.koji bi vi teleskopu uzeli da ste na mom mestu

Znachi kada su teleskopi u pitanju apsolutni sam pochetnik. I izuzev pretproshle Letenke nikakav ikontakt sa njima nisam imao.
Medjutim, imam fini ruski dvogled koji trenutno kotristim nocu. Tako da nisam totalni pochetnik kada je u pitanju amaterska astronomija.

Dakle shta vi smatrate da je najbolje za mene sa gore pomenutog sajta. Zbog neiskustva sa teleksopima potreban mi je za pochetak neki kompromis (kada je F  broj u pitanju), sa tendencijom da cu sa vremenom verovatno sve vishe tamnije  stvari (eMovi) da me interesuju.
Najvishe cu posmatrati iz mog zadnjeg dvorishta (koje je iznenadjujuce mrachno), jendonedeljnim putem na oblizhnji proplanak koji je malko svetliji od Letenke. I mozhda jednomesechnim putem na oblizhnju planinu stol.

Unapred zahvalan

Ljubo

August 01, 2009, 06:40:22 pm #1 Last Edit: August 01, 2009, 10:34:48 pm by Ljubo
Dobrodošao na forum!

Za tu kintu najbolje što se može uzeti za prvi ozbiljni instrument za upoznavanje svih mogućih objekata, a dostupan je u Teleskop Centru  je SkyWatcher 150/750: http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq33.html

Razlog? Pa o tome zašto baš taj pročitaj ovdje: http://www.astronomija.co.rs/forum/oprema/150750eq3-vs-1501200eq3-vs-2001000heq5/

Napomena: Od mnoštva dodatne opreme, računaj još na 2,5x APO Barlow - trebaće ti za planete - dovoljno za početak uz okulare koji idu uz scope. Kasnije možeš uzeti: kolimator, bolji tražilac, još jedan ili dva okulara, filtere za planete i Mjesec, a ako ti počne smetati LP, onda i neki deep-sky filter.

Alternativa je Dobson teleskop, ali ne znam koliko bi ti značio veći Dobson, ako nemaš toliko iskustva sa deep-sky objektima. Dakle, ako te ovaj gore pomenuti SkyWatcher 150/750 teleskop i posmatranja njime zainteresuju, onda možeš za par godina (a trebaće ti najmanje toliko da proučiš nebo njime), uzeti neki veći Dobson.

kruska

ustedi jos malo i kupi najveci 180/2700 Black Diamond MC Tubus
ili 150/1800 Black Diamond MC Tubus...  ne bacaj pare na  slab teleskop
🌠

mravic

Samo imaj na umu da je najbolji teleskop onaj koji ćeš najviše koristiti .Da ne bude premali da ništa sa njim ne vidiš a da ne bude prevelik da stoji u šupi i skuplja prašinu jer te mrzi da ga transpotuješ.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

POSEYDON

Jeste ovo što ti predlažeš veoma dobra sprava,al onda mora još godinu,a u našim uslovima i više da štedi da kupi kvalitetnu montažu za ovaj teleskop,plus okulari i ostalo...za početak je sasvim dovoljno 130/900 newton ili još bolja varijanta 150/750,i što kaže Ljuba trebaće mu par godina pre nego što mu porastu apetiti,a pogotovo što Igor ima prilično tamno nebo za razliku od mene :'(

Yagodinac

Quote from: kruska on August 02, 2009, 09:10:09 am
ustedi jos malo i kupi najveci 180/2700 Black Diamond MC Tubus
ili 150/1800 Black Diamond MC Tubus...  ne bacaj pare na  slab teleskop



Ne znam po čemu je 150/750 slab u odnosu na maxutova s kojim početnik ne može da se snađe. Maxutov je dobar za planete i Mesec; tražiti s njim galaksije je totalni bedak. Dokaz za to je da niko na MMaratonu nije s tim postigao zapaženo mesto, čak mislim da se niko nije ni takmičio sa cassegrainom.
Ovaj drugi, 150/750 bez problema ide na 300x a omogućava sutra i ozbiljnu astrofotografiju za koju Schmit ili Maxutov traži opasnu montažu, dobro praćenje, reducer i pitanje da li ima 2" fokuser. Ah da, i traži prilično duže ekspozicije...

Za početnika striktna preporuka BlackDiamond 150/750 EQ3 sa okularom 6-8mm i barlow 2.5. Na njemu je najmanje uvećanje oko 30x pa možeš i da tražiš objekte što je bitno ako nisi ekspert naoružan lap-topom i mapama usred polja. A možeš i planete na 300x... Prilično svestran instrument.

GodsOtherDevil

Ok, bash sam se ovakvim odogvorima nadao. Hvala svima

Yagodinac, black diamond koji pominjesh, pretpostavljam da mislsih na ovaj teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_tubus.html  - koja je "fora" sa njim. Zbog chega je za 10 000 jeftiniji od ovog http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq33.html koji je istih dimenzija?

bear

Slazem se da je 6" newt najbolji za pocetnike, jeftin, nije preterano kabast a relativno je svestran, taman dovoljno da covek vidi sta ga zanima, a posto je univerzalac lakse ga je i prodati. 180/2700 MC je planet killer, sa f/15 i minijaturnim FOV-om definitivno nije all-around :) Da rastura mesec, planete i dvojne zvezde (i naravno avione + satelite :) ), rastura, ali nije za pocetnike.

bear

Quote from: GodsOtherDevil on August 02, 2009, 11:37:38 am
Yagodinac, black diamond koji pominjesh, pretpostavljam da mislsih na ovaj teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_tubus.html  - koja je "fora" sa njim. Zbog chega je za 10 000 jeftiniji od ovog http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq33.html koji je istih dimenzija?


Jedna rec: Montaza :)

GodsOtherDevil

Aha, znachi, ako sam dobro razumeo, u cenu nije urachunata nikakva montazha

Ljubo

Da, montažu moraš odvojeno uzeti... Sad, idealno bi bilo EQ5 ili, još bolje, HEQ-5, ali to je već prilično van tvog bankovnog okvira. Prednost Black Diamond-a je novi dizajn - neznatno boljih karakteristika u odnosu na prethodnike, ali uglavnom za astrofoto primjenu, jer ima 2" Krejford fokuser. Ali to podrazumijeva barem HEQ-5 montažu za iole kvalitetniju deep-sky astrofotografiju.

Sve u svemu, opet se vraćamo na http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq33.html  kao nešto što bi moglo da u startu zadovolji tvoje apetite, gdje za planete uzmeš još taj 2,5x APO Barlow i to je za početak sasvim OK. Kao što rekoh, možeš njime nekoliko godina da posmatraš, recimo, sve Heršelove objekte (lista od 400 najinteresantnijih deep-sky objekata). Pa je preporuka ako se odlučiš za ovaj scope: prvo malo upoznavanje pomoću planeta (i Mjeseca), potom M-ovi i na kraju Heršelova lista - a to je najmanje 2 godine uživanja u ovom teleskopu!
Uz to, nije prevelik, možeš ga transportovati u manjem autu na veće udaljenosti (za prenošenje u dvorište iz kuće takodje nema nikakvih problema).
Treba ti samo tamno nebo, a ti imaš nešto što približno odgovara tome, pa je zato preporuka ipak taj teleskop.
A kasnije, ako te ovo sve zainteresuje, onda ćeš već gledati da li i kako nabaviti nešto jače (a to jače traži, pored finansija, i iskustvo).

sale11472

OK ako je 400 evra striktna granica onda definitivno 150/750 na eq3 montaži uz par dodataka (npr barlow 2,5 APO, i npr onaj gold Line od 15mm okular- M13 kroz tu kombinaciju 150/750+barlow+15mm  mmmmmm oduševljavaće te sve dok to isto ne pogedaš kroz neki Hyperion ili po tvoj džep pogubno kroz neki još bolji okular;) ) sasvim sigurno je najbolja kupovina koja omogućava dalju nadgradnju ....
Da je u pitanju budžet od nekih 500-600 evra onda bih navijao za dobsona 200/1200  IMHO najbolja kupovina za te pare....

Naravno za one koji su skloni petljaju sa alatom uvek ostaje mogućnost da se kupi samo BD 150/750 tubus napravi dobson montaža i onda skupljaju pare za neku ozbiljnu montažu (HEQ5 pa naviše)

Quote from: GodsOtherDevil on August 02, 2009, 11:37:38 am
Ok, bash sam se ovakvim odogvorima nadao. Hvala svima

Yagodinac, black diamond koji pominjesh, pretpostavljam da mislsih na ovaj teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_tubus.html  - koja je "fora" sa njim. Zbog chega je za 10 000 jeftiniji od ovog http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq33.html koji je istih dimenzija?



Već su drugi napisali ali da ponovimo. Black Diamond sa prvog linka dolazi samo tubus bez ikakve montaže, 150/750 sa drugog linka dolazi sa EQ3 montažom koja odvojeno košta nekih 20-tak hiljada din tako da bi BD u tom paketu bio nekih 45 hiljada...mada nema baš previše smisla taj teleskop mučiti tako slabom montažom...


PS da ne zaboravim moja preporuka je uvek rad-dot umesto tražioca 6x30
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sasaz

August 02, 2009, 01:33:23 pm #12 Last Edit: August 02, 2009, 01:54:57 pm by sasaz
Samo mala napomena: nije samo bitno da je dvorište tamno, već da je to i nebo! Ako si usred grada, to je veliki problem i zbog svetlosnog zagadjenja koje grad emituje i zbog smoga -  ta kombinacija je ubitačna. I zato ako nisi bar 30km daleko od velegrada ili ne živiš u manjem gradu, 150/750 neće dati očekivane rezultate... Ako iz grada želiš i da uživaš, biće potrebno daleko više ulaganja za neki veći telekop.

Ako planiraš samo posmatranje, dosta povoljnija varijanta je neki 8" Dobson, ali ako kasnije budeš hteo i fotografisanje, onda planiraj bar neki Njutn tubus i bar 2 ili 3x više novca za neku ozbiljniju montažu...

Obavezno obrati pažnju na veličinu i masu cele aparature - velike aprature pretpostavljaju i veliki auto...

U svakom slučaju, dobra procena želje/realne mogućnosti sa ograničenim finansijama je neophodna, ali teško da konačan rezultat može u potpunosti da zadovolji očekivanja...

sale11472

Quote from: sasaz on August 02, 2009, 01:33:23 pm

Ako planiraš samo posmatranje, dosta povoljnija varijanta je neki 8" Dobson, ali ako kasnije budeš hteo i fotografisanje, onda planiraj bar neki Njutn tubus i bar 2 ili 3x više novca za neku ozbiljniju montažu...


Aman više doboson je samo montaža za njutn teleskope !!! Pa je tako, pomenuti dobson od 8 inča u stvari njutn od 8 inča koji kad se montira na ekvatorijalnu montažu bude potpuno isti kao i svaki drugi njutn na ekvatorijalnoj montaži  ::)

Quote from: sasaz on August 02, 2009, 01:33:23 pm
Samo mala napomena: nije samo bitno da je dvorište tamno, već da je to i nebo! Ako si usred grada, to je veliki problem i zbog svetlosnog zagadjenja koje grad emituje i zbog smoga -  ta kombinacija je ubitačna. I zato ako nisi bar 30km daleko od velegrada ili ne živiš u manjem gradu, 150/750 neće dati očekivane rezultate... Ako iz grada želiš i da uživaš, biće potrebno daleko više ulaganja za neki veći telekop.


Ehmmm sa ovim baš i nemogu da se u potpunosti složim. Kao neko ko mahom posmatra iz grada tj iz Beograda tvrdim da i iz grada može da se posmatra savim zadovoljavajuće. Naravno to ne znači da iz grada može da se posmatra tako dobro kao sa neke ultra tamne lokacije niti da će moći da se svi vide tamni i bledi objekti ali ima sasvim dovoljno toga da može solidno da se provede vreme uz teleskop (ii dvogled).... Velika većina M-objekata spada u tu grupu, sve planete (Mesec i Sunce da na pominjem) itd itd itd
Naravno to ne znači da ne treba ići pod tamno nebo kad god je to moguće, ali ma koliko loše bilo svetlosno zagađenje i iz grada se može posmatrati dosta toga. To naročito važi za početnike kojima su i ti najsvetliji objekti novi (a i ko zna kako bi se snašli na nekom tamnom mestu na kome je nebo postuo zvezdama) a iz ovakvih stavova da treba ići bar xyz kilometara van grada da bi se nešto videlo mogu da steknu utisak da je astronomija samo za one sa duuubokim džepom koji imaju velike automobile ili žive daleko od urbanih mesta, što je naravno potpuno pogrešna slika.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sasaz

August 02, 2009, 03:13:27 pm #14 Last Edit: August 02, 2009, 03:18:55 pm by sasaz
Quote from: sale11472 on August 02, 2009, 02:30:58 pm

Aman više doboson je samo montaža za njutn teleskope !!! Pa je tako, pomenuti dobson od 8 inča u stvari njutn od 8 inča koji kad se montira na ekvatorijalnu montažu bude potpuno isti kao i svaki drugi njutn na ekvatorijalnoj montaži  ::)


:) Imam utisak da se stvari previše bukvalno shvataju... Nema potrebe za tim. Podrazumeva se da kada se napiše 8" Dobson da se misli na Njutnov reflektor (tubus) na Dobson montaži... Njutn takodje nije teleskop već čovek, pa ipak niko ne pravi zamenu... ;)

Quote from: sale11472 on August 02, 2009, 02:30:58 pm
Ehmmm sa ovim baš i nemogu da se u potpunosti složim. Kao neko ko mahom posmatra iz grada tj iz Beograda tvrdim da i iz grada može da se posmatra savim zadovoljavajuće.


Da, kao kroz Norconia 10x50 Sport na čistom nebu... ;) Šalu na stranu, jedan od glavnih razloga zašto ovde neki ljudi prodaju svoj 150/750 na EQ3 je baš taj. Ako u blizini ima i neku fabriku, tek tada neće videti ništa...

Amaterska astronomija i jeste skup hobi. A porast apetita traži dubok džep i veliki auto, to je činjenica. Svako može jednostavno da kupi Skywatcher 76/300 Dobson mini za 60 evra i da uživa - u pogledu na planete i Mesec, par minuta i onda ga baci... Može da kupi i 150/750 sa EQ3 i ustanovi da kod njega u dvorištu ne daje zadovoljavajuće rezultate ili mu ne odgovara iz bilo kog razloga. Itd. Sve mogućnosti su otvorene...