• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop

Started by GodsOtherDevil, August 01, 2009, 06:09:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bear

Pocelo je pocelo... Elem, ako mu je 6" problematican zbog LP, ni 8" mu nece bog zna koliko pomoci. A 8" dob jeste skuplji od pomenutog 6" eq3-a koliko vidim za dobrih 10K dinara, tako da je 6" eq3 i dalje zlatna sredina za ljude sa ogranicenim budzetom.

sasaz

Svako od nas ima svoje favorite - za sopstvene uslove i namenu. Tako da ćemo najverovatnije uplašiti čoveka od silnih varijanti i podvarijanti...

Najboji savet je da pogleda malo tehničku razliku izmedju reflektora, refraktora i kasegrian teleskopa (što diktira i cenu i veličinu teleskopa), namenu - posmatranje/snimanje, samo planete/ Mesec, samo deep sky ili i jedno i drugo, zagadjenja koja utiču na kvalitet dobijene slike, vrste stakla, vrste montaža, okulara i sl.... Tek tada će imati približnu dobru sliku šta bi njemu najviše odgovaralo uz njegove lokalne uslove i fin. mogućnosti...

Peca

Quote from: sale11472 on August 02, 2009, 02:30:58 pm
a i ko zna kako bi se snašli na nekom tamnom mestu na kome je nebo postuo zvezdama


ja sam proslo leto, kada sam bio u selu, ( odakle je zagadjennje zaista malo, sasvim se lepo vidi mlecni put itd itd) pola sata trazio neka savezdja koja iz predgradja bg-a gde zivim nadjem za 10 sekundi ( smatram se totalnim pocetnikom ), tako da vam ovo mogu potvrditi zasta se teze snaci bar nama dibidus ne znancima...

kruska

Moze i ovako resenje najpre kupi manji teleskop,
a za par godina umesto novih kola kupi jos jedan 14" sa ekvatorijalnom montazom
jedan za planete , jedan za deep sky astrofotografiju :D

poznato je koliko para toliko i muzike
ako hoces da postanes profi amater samo pogledaj slike koje su vlasnici teleskopa napravili i sa kojom opremom i gde
🌠

Ljubo

Kruška, jel' to zbilja koristiš samo okular 4mm na SCT-u??? A zašta koristiš barlow?
Imaš stvarno interesantnu kombinaciju opreme   ::) ....

GodsOtherDevil

Shto se LP-a tiche, zhivim u Boru, umereno osvetljenom gradu(kada us ovi prostori u pitanju), ali prilikom vedrijih noci iz mog dvorishta se lako uochava "mlechni put"  

Inache dvogledom kroz prozor bez problema lovim M-objekte u Strelcu, Shkorpionu, i td. - A gledam kroz prozor zbog nedostatka stalka za dvogled(20X60), koji u sobi mogu da improvizujem

Ljubo

QuoteShto se LP-a tiche, zhivim u Boru, umereno osvetljenom gradu(kada us ovi prostori u pitanju), ali prilikom vedrijih noci iz mog dvorishta se lako uochava "mlechni put". 
Inache dvogledom kroz prozor bez problema lovim M-objekte u Strelcu, Shkorpionu, i td. - A gledam kroz prozor zbog nedostatka stalka za dvogled(20X60), koji u sobi mogu da improvizujem


Odlično. Sad je stvarno red, ako si zagrijan (a vidimo da jesi) da uzmeš teleskop. Ne vjerujem da ti se baš mnogo isplati da čekaš još da skupiš 10K love za 200/1200 Dobsona, kojeg treba još vući tamo-amo, i za kojeg ćeš potrošiti više vremena da se obučiš - u prevodu, skupljaće prašinu ako ne budeš u prilici baš da ga često koristiš.
BTW, kakva su iskustva s tim ruskim 20x60 dvogledom, koliko si zadovoljan oštrinom slike (na primjer, da li lako razdvaja bliske dvojne zvjezdane sisteme, kako se ponaša na M-ovima, i slično?

GodsOtherDevil

August 02, 2009, 07:54:21 pm #22 Last Edit: August 02, 2009, 08:49:58 pm by GodsOtherDevil
Slazhem se da mi s nee isplati da chekma da sakupim josh 10k za jachi, poshto ce mi treabti mnooogo vremena da sakupim toliki novac (student, nezaposlen.. sve je jasno)
Shto se iskustva sa ruskim Tentom - generalno sam zadovoljan. Otvorena jata ostavljaju bez daha, globularna se vide kao oblachici, dvojne zvezde nisam posmatrao do sad josh uvek, ali ne znam kolko bi to dobro ispalo zbog nedostatka stalka, koji se shto je posmatarni objekat manji - vishe oseca.. Al evo prvom prilikom cu to probati pa cu javiti ovde

Edit:
Izvinjavma se zbog pisacih geeshaka u postovima, tastatura je izgleda krenula da me izdaje

Ljubo

Naravno da ćeš javiti ovdje  :D. Svako iskustvo je pokazatelj drugima šta mogu da očekuju i postignu sa takvom ili sličnom opremom. A i nas raduje da vidimo kako to izgleda u tom i tom instrumentu, u tim i tim uslovima i slično...

sale11472

Quote from: sasaz on August 02, 2009, 03:13:27 pm
Da, kao kroz Norconia 10x50 Sport na čistom nebu... ;)


Hmm možda pre kao kroz 150/750 iz Beograda pošto očigledno ima ludih ljudi koji i to rade šteta trebao je neko na vreme da im objasni da se iz grada ne može ništa videti  ::)

Norconia je tamo bila statista u glavnoj roli je bila nekom drugom prilikom

A tima što prodaju teleskop pošto iz grada ne mogu da vide ništa, evo otvorene ponude da se nađemo vedre noći pa da vidimo šta ne može da se vidi, mnogo korisnije nego čitanje na Forumu kako moraju da odu xyz kilometara da bi koristili teleksop (što je tačno samo za najtamnije objekte).

Quote from: bear on August 02, 2009, 04:12:08 pm
.... A 8" dob jeste skuplji od pomenutog 6" eq3-a koliko vidim za dobrih 10K dinara, tako da je 6" eq3 i dalje zlatna sredina za ljude sa ogranicenim budzetom.

Upravo tako da je veći budžet onda bi dobson IMHO bio interesantniji pogotovo ako se ovo uzme u obzir

Quote from: GodsOtherDevil on August 02, 2009, 06:26:36 pm
Shto se LP-a tiche, zhivim u Boru, umereno osvetljenom gradu(kada us ovi prostori u pitanju), ali prilikom vedrijih noci iz mog dvorishta se lako uochava "mlechni put


Eh da je moje dvorište takvo.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sasaz

Quote from: sale11472 on August 02, 2009, 08:34:34 pm
A tima što prodaju teleskop pošto iz grada ne mogu da vide ništa, evo otvorene ponude da se nađemo vedre noći pa da vidimo šta ne može da se vidi, mnogo korisnije nego čitanje na Forumu kako moraju da odu xyz kilometara da bi koristili teleksop (što je tačno samo za najtamnije objekte).


Da li je zagadjenje - koncentracija izduvnih gasova, fabričkih postrojenja, vlažnost vazduha i sl. ista u celom Beogradu i kako oni u kombinaciji sa svetlom utiču na vidljivost?

Ljubo

Razgovarao sam s nekoliko zaposlenih na BO Zvezdara i pokušavali smo čak da snimamo M57 DSLR aparatom kroz njihov Meade 16" SCT, a pokazali su mi i oni svoje kolor snimke - to sve šljašti od LP sivila pomiješanog sa gradskim smogom, koji, poput efekta staklene bašte - ostvaruje dodatnu refleksiju gradskog osvjetljenja. Zato sam i pisao Peci da je LP primarno gradsko osvjetljenje - dok su gradski smog i izduvni gasovi - sekundarno. A jedno i drugo u kombinaciji... mislim, šta reći... :(

sasaz

Hvala Ljubo, iako je pitanje bilo retoričko....

Naprosto, ima srećnika i onih daleko manje srećnih...

sale11472

Ma da ajde onda da završimo diskusiju.
Dakle ako nemate minimum 3500 evra da uložite u opremu, ako pri tome nemate automobil da biste tu opremu mogli da prevezeta na vrh planine udaljene bar 100 km od najbližeg naseljenog mesta nemojte ni pomišljati da se bavite amaterskom astronomijom.
Svi oni koji su u svojoj velikoj zabludi kupili opremu koja ne odgovara gore navedenom, ili u svojoj velikoj zabludi pokušavaju da posmatraju sa bilo kog mesta gde je LM <6.5 neka se lepo manu ćorava posla prodaju opremu i prihvate se nečeg pametnijeg i primerenijeg nivou svetlosnog zagađenja mesta u kome žive ::)

Over & out
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Mi smo pričali o Beogradu i njegovom širem centru. Mislim da je u krugu prečnika 50 km oko Bgd teško ostvariti kvalitetna posmatranja galaksija, slabijih maglina i jata vizuelnim putem. Može to malo da se poboljša filterima (fotografski, a naročito sa CCD kamerom), ali za neki zgodan teleskop za vizuelna posmatranja deep-sky objekata (s malim F brojem, to jest 'bržim') nije baš najbolja solucija. Sve drugo, a to znači sve van ove zone i centara najvećih gradova (Novi Sad i, vjerovatno, Niš u Srbiji), dolazi u obzir, ako u neposrednoj blizini mjesta posmatranja nema jakih izvora svjetlosti koji dijelom osvjetljavaju nebo, mogu poslužiti za sasvim pristojna posmatranja i laka uočavanja M-objekata, kao i dosta onih drugih, van tog kataloga.
Uostalom, GodsOtherDevil nazire sa svoje lokacije i Mliječni Put, a to je više nego dovoljno - u stvari to je siguran pokazatelj da nećete pogriješiti ako želite da kupovinom teleskopa posmatrate i deep-sky objekte. Naprotiv!!

E sad tek ide: Over and Out, mada ja koristim: Simply as that ;)