• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop

Started by GodsOtherDevil, August 01, 2009, 06:09:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bear

Uf, Letenka je vazdusnom linijom na 56km od Beograda. Za dlaku !

POSEYDON


A tima što prodaju teleskop pošto iz grada ne mogu da vide ništa, evo otvorene ponude da se nađemo vedre noći pa da vidimo šta ne može da se vidi, mnogo korisnije nego čitanje na Forumu kako moraju da odu xyz kilometara da bi koristili teleksop (što je tačno samo za najtamnije objekte).

Sale stvarno bi mogli jedno veče ako si slobodan sa vremenom da se nađemo,da probamo mog Celestrona,il sa moje terase il da odemo na ono mesto gde si sa ortakom posmatrao sa onim Omni celestronom,ja se slabo snalazim na nebu i znanje nekog iskusnijeg bi me možda i odvratilo od prodaje:)))naravno samo ako imaš malo vremena!

sasaz

August 02, 2009, 11:55:44 pm #32 Last Edit: August 03, 2009, 12:18:00 am by sasaz
Eh, ovaj moj imenjak se nešto mnogo nervira bez razloga i suviše insistira na detaljima... :(

Suština je da čovek ne kupi opremu koja mu neće koristiti onako kako on to želi ili pretpostavlja da će funkcionisati... Nema većeg razočarenja kada daš s mukom zaradjen novac na opremu koja ne ispunjava tvoja iščekivanja a po specifikaciji bi to trebalo da bude tako...

Inače, jedan član Zakona o zaštiti potrošača (ogradjujem se da možda nije tačno taj naziv zakona), daje mogućnost tzv. kupovine na probu. T.j., sa prodavcem se sklopi ugovor da potencijalom kupcu da  odredeni proizvod na korišćenje odredjeno vreme (npr 5 ili 10 dana), stim da ga po isteku kupac plati ili vrati u stanju u kome ga je i dobio. To je jedna od varijanti koju zakon kod nas predvidja, a odlično odgovara za ovakvu opremu. Jedino je pitanje da li prodavac želi da pristane na to (ugovor je dobrovoljna saglasnost obe strane uz primenu i poštovanje važećih zakonskih propisa), uz napomenu da uvek može da bude i nekih problema.

Ljubo

Bear, u krugu prečnika 50 km oko Beograda... To znači 25 km od centra. Dobro, plus-minus 5 km, još može da se desi...

r2d2

August 03, 2009, 08:47:59 am #34 Last Edit: August 03, 2009, 09:15:26 am by r2d2
Netacno... Nemoj tako Ljubo prijatelju.. Niste lepo procitale sta Sale kaze.Kod njega se vidi. Iz moje stare kuce u Zemunu znaci 7,2 km od centra vidi se jasno ponekad Mlecni put. Sa N beograda koji je udaljen jedno tri kilometara sve se slabo vidi - uzas. Ipak zbog toga nagovestiti nekom da ne kupi teleskop je ..... .. barem smesno. Gadjanje sa ciframa tipa 25, 50, 100 km je isto smesno kao sto je reko Bear -za dlaku  :). Ove godine sam bio u jednom planinskom selu blizu Pirota. Kada sam izasao na terasu da osmotrim nocno nebo zatekla me je situacija slicna kao kuci na N.bgd. Lepo sam pokupio dvogled otisao iza kuce koja zaklanja udaljenu banderu i vala...

Yagodinac

Mogu ja nešto da kažem...?
Sinoć sam na molbu ortaka da upozna sina sa teleskopom odneo svoje čudo i uprkos zamalo punom Mesecu probao nešto da pokazujem. Sem Meseca, Jupitera, Mizara&Alkohola% i M13 zaista ništa se nije videlo od sivkaste pozadine neba. Veća apertura bi tu dala verovatno gori rezultat izuzev možda uz nebula filter. Mesečina je smrt za deepsky osmatranje!
Priroda gradskog LP-a je drugačija od mesečine koja šiba uniformno sve frekvencije (mada izgleda skoro isto). Uglavnom lightpol filteri blokiraju nekoliko pikova na frekvencijama koje daju raznorazne sijalice pa je rezultat bolji, ne baš kao sa Letenke ali... I u Bgdu bi moglo da prođe neko osmatranje.
Elem, ja iz bašte bez problema vidim Mlečni Put (i slikam kao što znate, sa čudnim rezultatima) ali to je zato što je dotični u zenitu. Ne daj Bože nešto na jugu da gledam, tamo je LP katastrofa. Da imam 200/1200 dobsona tek onda bi mogao s njim da se slikam jer se M22 jedva nazire. Meni je moje nebo apsolutno donja granica, da je malo svetlije odselio bih se  ;D
Čuveni 150/750 je malko svetliji od mog 130/900 i to je prihvatljivo. Ako čovek kaže da živi u Boru i da vidi M.Put onda je to kao kod mene, pustite ga da za te pare koje ima uzme ubedljivo najbolji teleskop u svom cenovnom rangu. A ja da imam neke pare uzeo bih kao moj kolega hirurg iz Austrije apo od jedno 200mm pa bih SSSLLLLIKAOOO

Ljubo

QuoteMislim da je u krugu prečnika 50 km oko Bgd teško ostvariti kvalitetna posmatranja galaksija, slabijih maglina i jata vizuelnim putem.


Nisam mislio da ću morati sam sebe da citiram....

Šta se misli pod 'kvalitetna'? Pa ne sigurno to da okrenete red-dot, pogledate kroz teleskop i uočite mrlju i kažete: "Ovo je M-- !" Ali, ako se neko zadovoljava pukim registrovanjem objekta i to naziva 'posmatranjem', onda OK. Da bacim onda ovih mojih desetak knjiga koje se odnose samo na astro posmatranja i problem riješen.

r2d2

Ma vazi u pravu si.Nije Bg tako velik kako ti zamisljas.Log out :)

bear

Quote from: Ljubo on August 03, 2009, 12:01:51 am
Bear, u krugu prečnika 50 km oko Beograda... To znači 25 km od centra. Dobro, plus-minus 5 km, još može da se desi...

Šta se misli pod 'kvalitetna'? Pa ne sigurno to da okrenete red-dot, pogledate kroz teleskop i uočite mrlju i kažete: "Ovo je M-- !" Ali, ako se neko zadovoljava pukim registrovanjem objekta i to naziva 'posmatranjem', onda OK. Da bacim onda ovih mojih desetak knjiga koje se odnose samo na astro posmatranja i problem riješen.


Slabo mi ide sarkazam ovih dana :D Elem, samo sam hteo da kazem da je OP postavio pitanje za nabavku i upotrebu solidne pocetnicke opreme, a na drugoj stranici smo vec stigli do izbora opreme i lokacija pogodne za (manje) opservatorije. Treba pustiti coveka da se upozna sa nebom kroz normalan 6-8" teleskop, pa tek onda preci na teme 'kvalitetnog' posmatranja, astrofotografije, naucnih radova & whatnot. Ne mogu se kriterijumi i ocekivanja nekoga ko se X godina bavi amaterskom astronomijom 1:1 primeniti na nekoga ko tek treba da zapocne taj trnovit put. Svako treba sam da otkrije svoju oblast zanimacije i sta je njemu 'prihvatljiv' rezultat (zato valja otici na Letenku i videti instrumente svojim ocima).

Na kraju krajeva, ovo je HOBI, tako je amater astronom sam sebi merilo - ako hoce da mu objave neku deep-sky sliku u Sky&Telescope-u ili navode kao reference u naucnim radovima, to je jedna stvar, ali to ne znaci da neki drugi astro-amater ne moze da uziva makar i u munjikavoj slici koju napravi iz ruke (tu sliku je napravio ON od fotona koji su putovali ko zna koliko godina a to ne moze da zameni nikakav habl) ili mozda cak nesto daleko banalnije (evo ja se secam da sam skakutao od srece kada sam u svom LP-unistenom dvoristu uspeo da UOCIM M101). Sto ljudi sto cudi, sto astroamatera sto... pa, necega, u svakom slucaju :)

Ljubo

QuoteUf, Letenka je vazdusnom linijom na 56km od Beograda. Za dlaku !

Znači, ovo nije bio sarkazam, već nečije 'dobro' poznavanje geometrije kruga???   :-\

Treba imati na  umu da, za onoga ko se počne baviti hobijem, neće mu teleskop omogućiti da vidi objekte kao na astrofotografijama. Često se ljudi razočaraju kad shvate da to ljudsko oko prirodom stvari nije predodređeno tako da vidi (pa neki i prestanu da se zanimaju za posmatranja!).

A najbolje što se može približiti tome, je posmatranje 'brzim' teleskopom iz što tamnijeg mjesta. Sad, ne mora to biti ne znam koliko tamno mjesto. Kao što rekoh, ako se nazire Mliječni Put, to je već dovoljno da se ne brine mnogo i počne posmatrati...

bear

 
Quote from: Ljubo on August 03, 2009, 12:32:53 pm
QuoteUf, Letenka je vazdusnom linijom na 56km od Beograda. Za dlaku !

Znači, ovo nije bio sarkazam, već nečije 'dobro' poznavanje geometrije kruga???   :-\


Jeste da ponekad pisem malo tarzanski, ali ne mogu da poverujem da je zaista neophodno da se upustamo u semanticku disekciju sintagme 'slabo mi ide' i to sa sa sve smajlijem na kraju ? ??? Ili je sve ovo od saveta za nabavku teleskopa nekako preraslo u takmicenje cija je poslednja/najveca mudrost ? :( Zaista ne razumem. A sad i ja over and out.

Ljubo

Ah, stari dobri navodnici " ". Ljude izgleda mrzi da ih koriste, a toliko toga govore - valjda još uvijek više od smajlija. Mada, ne bi me čudilo i knjige da počnu da pišu sa smajlijima ;)  . Ok, sorry; no hard feelings.

Peca

E moram malo da se ulkucim u ovu temu ako od centra Beograda krenete prema Novom Sadu precicete npr. 20 km naci cete se negde izmedju Batajnice i Nove Pazove ( 37 000 stanovnika ima batajnica) ili u Batajnici i necete videti mnogo bolje kao u bg-u ako krenete na drugu stranu precicete avalu koja ce lepo zakloniti osveljenje grada ( jeste da necete moci videti dobar deo zapadnog neba ali ce istok biti mnooogooo cistiji).... ako neko ima teleskpo i kola ne vidim zasto bi mu bio roble kada uhvati nebo koje nije osvetljenjo da se provoza 20 minuta i sedne na neku livadu gazi nekom seljaku malo kukuruz ( ko da ce ovaj da primeti :p ) I UZIVA 3-5 sati i onda se vratite kuci... ili jos bolje docete do vojne ustanove dedinje na batajnickom drumu parkirate teleskop u mom dvoristu i gotova stvar ( nije da je neki vidik ali cu se i ja sigurno mocu  ogrebati za neki pogled + nesta nauciti :P)
P.S. slazem sa bear-om o tome da je ovo HOBI i sve sta je napisao pobodom toga :)

Yagodinac

Osvetljenost neba je jako bitna stvar, premda ste obojica u pravu. Ne treba odustajati od Beograda - možda sa nekim refraktorom globularna jata, planete, Mesec i Sunce. Nikako veliki Dobson: pitanje je i dobar LP filter šta može da izvuče iz centra BGDa.
Ipak tamno nebo (a Letenka je izuzev severa dobar primer) je neprikosnoveno; jednom u životu sam od kuće video teleskopom jezgro M33 a na Letenci sam video apsolutno svakim teleskopom kog sam se dohvatio. Čak i dvogledom 10x50. Broj zvezda u zenitu na mom teleskopu je bio neshvatljivo veliki pa je snalaženje kod poznatih objekata bilo popriličan problem.
Ko hoće da kompletira Mesijeov ili Heršelov katalog, da slika ili jednostavno da do kraja isproba teleskop MORA da ode na tamnu planinu. Sve ostalo daje upadljivo lošije rezultate.

lajosk

Ovo što ti ljudi sa foruma preporučuju stoji ali ako se ovako nastavi, GARANTUJEM da teleskop nećeš kupiti pre  ( 2017-2156 !!! )  :'( :'( Teleskop  koji za taj novac može da se kupi a da STVANO !!! nešto vredi je SW 150/750 na EQ3 montaži, plus neki Barlow 2x ( preporučujem 2.5 X APO ) plus neki širokougaoni okular ) Gold line 66 stepeni  ili nešo slično) Nazovi nas ili nam pošalji e-mail...www teleskop.rs  Pozdrav lajoš Kiš teleskop centar Subotica.