• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop

Started by GodsOtherDevil, August 01, 2009, 06:09:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Lajoše, još od početka je priča da kupi teleskop o kojem mu pričamo, ali onda su neki počeli ubacivati temu LP-a, i opet i stalno spominju Letenku (iako ne vidim razlog, podsjeća me na tvrdnju jednog mog prijatelja astrofotografa, koji kaže: "Ma pusti ih, dodju jednom godišnje na Letenku, tu pogledaju par puta kroz kvalitetni okular i/ili teleskop i onda su 'puni' znanja..." A o tome se vidi, jer im je Letenka tako blizu - nekima praktično na 25km od Beograda!?!
E, a kad još počnu pisati o kvalitetnim posmatranjima, a reper im je ta Letenka (za koju sam čuo da i nije baš tako tamna, ali to je i za očekivati), onda nek' je bog u pomoći onima što će kupiti teleskop slušajući njihove savjete (Milane, M33 kad gledaš dvogledom - gledaš (ako se vidi) praktično cijelu galaksiju, jezgro je kod nje neznatnih dimenzija).

Zaključak: Pošto je teleskop SW 150/750 velike svjetlosne moći, to je zgodan za posmatranja deep-sky objekata (i planeta sa, preporuka je 2x ili 2,5x APO barlowom). Da bi se ostvarila KVALITETNA posmatranja istih ovim teleskopom, dobro je pronaći takvo nebo na kome se eventualno nazire Mliječni Put. Sa druge strane, moguća posmatranja u slučaju većeg LP-a su planete i najsjajniji M-ovi; a to se izgleda zove HOBI - da citiram novopečene stručnjake.

GodsOtherDevil

August 04, 2009, 06:22:47 pm #46 Last Edit: August 04, 2009, 07:35:35 pm by GodsOtherDevil
Heh ova diskusija je otishkla  dosta shire od teme, ali je svejedno inteteresantno chitati
Shto se mene tiche, nemam veliki nproblem sa LP-om. Kao shto sam prethodno napisao, vishe od 90% mojih posmatranja se odvijalo sa dve lokacije.
Moje dvorishte, koje je okrenuto ka jugu, jugo zapadu
i Brezhuljak, udaljen desetak minuta od kuce, koji je otvoren ja severu i jugu.

Buduci da je Mesec dominirao u pogledu kroz moji prozor, josh uvek nisam imao priliku da posmatram dvojne zvezde, i ovde ostavim izveshtaj kao shto sam obecao. Za sad, ali bice prilike.
Ali sam zato imao priliku da uzhivam u Mesecu. Rus na prvi pogled iz ruke vec otkriva kratere. Medjutim kada se  dvogled (na ovaj ili onaj nachin
) uchvrsti, e tu pochinje magija. Slika je kao iz chasopisa. Samo shto za razliku od fotografija, pogled uzhivo je mnogo "zhivlji" i "uzbudljiviji " (stvarno ne mogu da nadjem adekvatnije izraze). Krateri na terminatoru su toliko oshtri da se  uochavaju razno-razne neravnine.  Tiho naprosto bljeshti, i mami pogled. Sve u svemu, za jedan dvogled i vishge nego zadovoljavajuce

Vidim da mi Lajos preporuchuje shiroko-ugaoni okular. Nisam siguran kakva je njegova funkcija. Pa ako mozhe neko da me uputi

Sale

Quote from: sale11472 on August 02, 2009, 10:30:00 pm
Ma da ajde onda da završimo diskusiju.
Dakle ako nemate minimum 3500 evra da uložite u opremu, ako pri tome nemate automobil da biste tu opremu mogli da prevezeta na vrh planine udaljene bar 100 km od najbližeg naseljenog mesta nemojte ni pomišljati da se bavite amaterskom astronomijom.
Svi oni koji su u svojoj velikoj zabludi kupili opremu koja ne odgovara gore navedenom, ili u svojoj velikoj zabludi pokušavaju da posmatraju sa bilo kog mesta gde je LM <6.5 neka se lepo manu ćorava posla prodaju opremu i prihvate se nečeg pametnijeg i primerenijeg nivou svetlosnog zagađenja mesta u kome žive ::)


Ranije sam imao neki krs od dvogleda kome jedan okular nije uredu, gledao sam kroz onaj koji valja i niko nije mogao da me odvoji od vedrih noci (kuca mi je blizu periferije ali sa ulicnim svetlima unaokolo); posmatrao sam sve sto god sam mogao a Mesec najvise jer se on jedino ljudski i vidi tim dvogledom; poenta je ako volis Kosmos onda ces uzivati u onome sto imas i trudices se da maksimalno eksploatises tu spravu. Za taj moj dvogled sam sam napravio drveni stalak i koristio ga do besvesti.

Sale

Quote from: Ljubo on August 03, 2009, 12:32:53 pm
A najbolje što se može približiti tome, je posmatranje 'brzim' teleskopom iz što tamnijeg mjesta. Sad, ne mora to biti ne znam koliko tamno mjesto. Kao što rekoh, ako se nazire Mliječni Put, to je već dovoljno da se ne brine mnogo i počne posmatrati...


Na ovo sam u sustini mislio; za nas pocetnike posmatranje na prvom mestu, i to blizih i najsjajnijih nebeskih tela, jos ako se posmatra sa gore navedenih pozicija onda ok. Zato stoji ono sto je vec neko rekao kupi ono sto ces koristiti a na osnovu svih ovih postova mozes zakljuciti sa kojih pozicija polazis pri kupovini teleskopa.

bear

Quote from: Ljubo on August 04, 2009, 04:25:24 pm
na Letenku, tu pogledaju par puta kroz kvalitetni okular i/ili teleskop i onda su 'puni' znanja..." A o tome se vidi, jer im je Letenka tako blizu - nekima praktično na 25km od Beograda!?!

Sa druge strane, moguća posmatranja u slučaju većeg LP-a su planete i najsjajniji M-ovi; a to se izgleda zove HOBI - da citiram novopečene stručnjake.


:D :D :D Vidim i tebi slabo ide sarkazam ovih dana :) A mislim da si malo i redefinisao/pobrkao pojam citiranja (znas, ono, doslovno navodjenje, upotreba navodnika i slicno) ali da ne budemo cepidlake k'o neki :)

Ljubo

August 04, 2009, 09:00:57 pm #50 Last Edit: August 04, 2009, 09:48:58 pm by Ljubo
A eto, da i ja budem malo sarkastičan...  ;)
Ali naravno, bez želje da ikoga diskreditujem, samo tek primijetio sam da se mnogi razočaraju kada umjesto 'strava' slike neke magline ili galaksije iz, npr. Sky and Telescope-a, ili sa Interneta - u teleskopu ugledaju 'mrlju'. Mislim da je  dobro poznavanje objekata posmatranja, uz što bolje uslove za posmatranje (a o tome smo i diskutovali) ključ uspješnog uvodjenja osoba u vizuelna posmatranja. Opet, to jeste moje mišljenje, ali slična su iskustva na različitim mjestima, pa nalazim da i ako se neko ne složi do kraja, ali da je to ipak mogući pravi put za uvod u ovakva posmatranja.

Što se okulara tiče, širokougaoni okular ti daje veće vidno polje (prostim riječima, gledaš veći krug neba, na istoj žižnoj daljini kada koristiš širokougaoni u odnosu na onaj okular koji to nije). Lajoš fali taj Gold Line, mada bih ti ja savjetovao da se strpiš i kasnije uzmeš jedan jako dobar okular - Hyperion od, recimo, 13 mm. Ovo tim prije jer uz teleskop već dobiješ dva okulara (pa ih imaš za prvo vrijeme dovoljno), a i zato jer je cijena Hyperion okulara pala ispod 100 evra u Njemačkoj. Prednost kvalitetnog širokougaonog okulara, recimo ovog Hyperiona je u tome što ima ravno polje bez distorzija praktično sve do svojih ivica, a to će tebi posebno značiti u F/5 instrumentu koji je jako osjetljiv na širokougaone okulare. O kakvom se okularu u radi, imaš prilike da vidiš po skici Jupitera koji je postovao Achernar juče.
Jeste da mu cijena nije mala, ali uvijek će se visoko kotirati, pa ga neće biti problem prodati ili zamijeniti za drugi.

Ukoliko, sa druge strane, teleskop često planiraš koristiti za planete, onda je dobar izbor (u cjenovnom smislu i po kvalitetu) HR Planetary od, recimo, 6mm za tvoj instrument.


kruska

August 05, 2009, 10:40:43 am #51 Last Edit: August 05, 2009, 10:47:13 am by kruska
Quote from: Ljubo on August 02, 2009, 06:21:14 pm
Kruška, jel' to zbilja koristiš samo okular 4mm na SCT-u??? A zašta koristiš barlow?
Imaš stvarno interesantnu kombinaciju opreme   ::) ....


koristim tu opremu kad hocu da vidim zutu fleku umesto jupitera,
kupih pre neki dan okulare i shvatih da se najbolje vidi jupiter  na 15mm okular + barlow 2x
tek sam sad pravo poceo koristiti teleskop

ps. Barlow koristim za rakiju
🌠

Ljubo

Da, SCT nije baš za tako drastična povećanja, osim u rijetkim trenucima kad je atmosfera skroz idealna. Taj okular od 15mm, još ako je plossl, u kombinaciji s 2xBarlow daje solidne rezultate (pogotovu ako je barlow APO) - a to si i sam primijetio.

kruska

za koji dana  cu kupim canon eos 450D i igram astro pfotograFIJE :d
pa ce vidimo kolika je moc teleskopa da pokupi svo svetlosno zagadjenje beograda i okoline.
Jeste plossl, kupio sam celestron kofer sa okularima i dosao me 200 evrica, ima i barlow2x i filtere i vise okulara :
4 mm, 5 mm, 9 mm, 15 mm i 32 mm.
Pravilo: uvek kupuj robu po nizoj ceni od aktuelne  u gradu i okolini, ganjaj rodbinu u inozemstvo hehe.
🌠

lajosk

150/750 Black Diamond !!!
EQ3 ili HEQ5 montaža
www.teleskop.rs024/521-144

kakoje