• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Međunarodni aeromiting Batajnica 13.09.2009

Started by POSEYDON, August 02, 2009, 05:14:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Da, Šveđani prave volvo, scaniu i gripen; sve je to dobro. Međutim da nemamo para - nemamo. Kad dobar deo vojnog budžeta ode na otpremnine, pa za koju godinicu na stanove mislim da ćemo u narednih pet godina i dalje razmišljati o kojekakvoj eskadrili.
Prelazno rešenje koje koriste istočne zemlje koje pristupaju NATO-u je dovođenje 29-tki u NATO standard (radari, avionika) i to uopšte ne košta puno. Ako se ne varam Mađari nude komplet dorade za MiG 21 sa sve radarom a to imaju i Kinezi.
Nama bi odgovarala polovna eskadrila Migova 29 iz Ukrajine ili Belorusije; održavanje tu i tamo ali ih pazarimo 5x  jeftinije nego eskadrilu falcona. Avioniku treba da uradimo po NATO standardu, svejedno da li ćemo da pristupamo ili ne. Gripen je ok, ali nisam ga video u ratnim uslovima; 29 je nešto što je superiorno u dogfihtu i brišućem letu a te stvari nam trebaju za eventualne sukobe niskog intenziteta.

spadej

Sukobi niskog intennziteta????

Dosta je bilo sukoba, za narednih par hiljada godina...

bear

Potpuno je nebitno jel' u pitanju MiG-29, Gripen, F-35 ili Spejs Shatl ako nema para da budu odrzavani, i jos bitnije, ako piloti nemaju adekvatno vreme naleta, a da ne pricamo da su sve zemlje u okruzenju osim Bosne ili u NATO-u ili zarko to zele da budu (kao CG i Makedonija), tako da tu nekog jurisanja ili dogfighta bas i nece biti...

Yagodinac

Quote from: bear on September 14, 2009, 01:48:40 pm
Potpuno je nebitno jel' u pitanju MiG-29, Gripen, F-35 ili Spejs Shatl ako nema para da budu odrzavani, i jos bitnije, ako piloti nemaju adekvatno vreme naleta, a da ne pricamo da su sve zemlje u okruzenju osim Bosne ili u NATO-u ili zarko to zele da budu (kao CG i Makedonija), tako da tu nekog jurisanja ili dogfighta bas i nece biti...



Pa naravno. To vreme je, hvala Bogu prošlo sa onim što je umro u Hagu  ;D
A šta ako Bugari povrede vazdušni prostor? Ili ako Albaniji padne na pamet da uzme dolinu na silu? Otmica putničkog aviona u našem vazdušnom prostoru?Trebaju nam avioni itekako, a nadam se da će biti neupotrebljeni. I jeftinije je da ih kupimo nego da platimo Mađarima da nas oni čuvaju.

spadej

Ako bilo kome padne na pamet neka sumanuta ideja, on ce prvo obezbediti podrsku neke sile. U slucaju pomenutih zemalja vec se i zna koje. Posto smo se vec tukli sa njom, i zna se kako smo prosli, nema nikakve svrhe bacati pare.
Odbrana zemlje moze da se obezbedi i pametnom medjunarodnom politikom, jakom ekonomijom, raznim drugim sredstvima. Zasto niko ne napadne Svajcarsku?
Nadam se da me necete shvatiti pogresno, moj stav je bio sasvim drugaciji pre 1999-te.

NShappy

Počinjemo o politici?!?

Meni je aeromiting bio prilično loš. Program veoma razvučen, letenje veoma daleko od publike, Miraž i Eurofighter nisu uopšte leteli... Čenejski aeromiting je bar 10x zanimljiviji od ovog. Ovde se, eto, moglo videti ponešto više na stajanci. Srećom sam došao rano i otišao kasno pa sam izbegao kolaps na putu.
Hi hi hi, jeste li primetili da je jurofajteru curila neka tekućina iz dupeta?!? Sreća da nećemo to kupiti. Ko zna koliko košta brajblovanje dihtunga za njega?!?  ;D :D ;D

NASA

Nemamo mi para pod jedan za avion jedan jos...ako cemo realno nasi piloti imaju najmanji broj leta u celoj Evropi skoro.Dalje,zna se koliko aviona imamo..a ako cemo iskreno imamo 1(orao) koji mozu da se suprostavi nekoj pretnji.Dalje odakle nama tj.drzavi para onda za potrebno naoruzanje?Svi znamo koliki je npr.Gripenov kapacitet.Jedini izlaz iz nase ovako bedne situacije je lagan ulazak u NATO.I to je jedino sto moze sad da bude dobro po nas.A ne ko Slovenci..imali 10.miliona budzet za vojsku potrosili 3x vise

NASA

*pardon.jedino sto moze da dovedemo u pristojno stanje sadasnje avione da ulozimo u njih da bi usli u NATO.A kupovanje aviona ...nije nasa zemlja toliko napredovala ;)

Peca

Bice novih/ polu novih aviona ... ail ne sutra vec naj ranije u narednih 4-5 godina ... polako prvo da napravimo mostove, ( svaki od ovih koje pocinjemo da gradimo kosta 300 miliona evra) a jedan novi f15 20 miliona evra... prema tome bice para i za avione ali ne sutra niti sledece godine ... i ne za 100 aviona nego za 10-20 komada...

spadej

Mogu li ti avioni da zaprasuju komarce? Da bar neku korist imamo od njih.


sale11472

Quote from: spadej on September 14, 2009, 09:45:16 pm
Mogu li ti avioni da zaprasuju komarce? Da bar neku korist imamo od njih.


Mislim da je na ovo već Yagodinac odgovorio. Jeftinije je kontrolisati sopstveni vazduušni prostor nego plaćati drugome da to radi za nas. I ne radi se ni o kakvom ratovanju, jednostavno postoji jako mnogo situacija postpuno mirnodopskih kada moraš da pošalješ dežurni par da očima vidi o čemu se radi.... ne služi avijacija samo za Top Gun filmske variajnte.... evo primera: Kontrola letenja ima signal na nekoj visini koji ulazi u vazdušni prostor i leti po nekom koridoru. Nema signala transpondera niti se javlja na radio pozive. Šta da se uradi? Ovako samo navedeš dežurni par lovaca u presretanje, oni lepo priđu vide da se radi o putničkom avionu, priđu bace pogled u kabinu, kapetn vazduhovplova im signalizira da ima problema sa elektronikom i oni ga lepo otprate do aerodroma......

Quote from: NASA on September 14, 2009, 05:52:17 pm
....Jedini izlaz iz nase ovako bedne situacije je lagan ulazak u NATO.I to je jedino sto moze sad da bude dobro po nas.A ne ko Slovenci..imali 10.miliona budzet za vojsku potrosili 3x vise


Ehmmmm nije valjda da misliš da se u NATO ulazi besplatno ??? To je u principu najskuplja varijanta od svih pomenutih.

Što se dovođenja naših aviona  u NATO standard tiče pa stvari su vrlo jednostavne G4 bez većih problema ako se ne varam MD varijanta je upravo to, Orao isto tako nije neki problem ali ni jedan od pomenutih ne može da obavi posao za koji nam trebaju novi avioni. dakle Mig 29 izvodljivo ali skupo plus trebalo bi kupiti još koje tuce aviona pa se svodi na iste troškove, Mig 21 pre dosta godina slati su u Izrael 2 bis i 1 UB upravo da se vidi da koliko bi koštalo da se dobvedu do nivoa LanceR-a i odgovor je bio u stilu idite kupite neke polovnjake ovo za koju godinu ide u staro gvožđe (mislim da se radi o 2010 ili 2011) .....


Sve u svemu začin C, dakle ostaje nabavka novih aviona sledeć ili one tamo godine, treba nam bar 20 komada a Gripen nudi sve što nam je potrebno tj IMHO kao avion predstavlja najbolje rešenje a uz to Šveđani nude ekstra povoljne finansisjke uslove..... uostalom ni Česi ni Mađari nisu KUPILI Gripena za sada su ih iznajmili a posle 5 godina će ih doplatiti i odkupiti.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

@Sale

Ovako..taj primer sto si dao za kontrolu letenja..ja mislim da i za to ima par filmova..uglavnom u svakom americkom filmu ima ta scena ;)

I sad ozb.nesto

Da li neko zna nesto vise,danas sam nacuo o tome da ako uzmemo tako Gripene,vise njih nzn tacno koliko na odredjeni broj godina..ja mislim 5 ili tako nesto..prelaze u nase vlasnistvo tada?

Peca

ne kapiram ako si nesta kupio onda je to tovoje ... ako si iznajmio onda nije tvoje ...

bear