• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 28, 2024, 06:59:01 pm

Pitanja

Started by Peca, August 02, 2009, 06:58:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Naravno ako ti nije bitno da budeš toliko egzaktan onda bi mogla da ti posluži o ova skala a detaljno o njoj imaš u m-111 časopisu u broju 8 ako se ne varam...
Naravno tu je uvek i http://www.lightpollution.org/
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Peca

thx :) hvala vam puno mislim da cu poceti od M-111..

Peca

Brzina c je razlicita kroz vakum ,vazduh,staklo,vodu... ako idemo kroz svmir brzinom od 87% c vreme usporava 2 puta a sta se desava kada idemo kroz vodu bzinom od 87% c-vode.. da li u jednacini t1=t2/(koren)c^2-v^2(kraj korena) koristimo c vode ??ili koristimo c vakuma ...

P.S. ovo pitanje sam postavio na temi " model evolucije univerzuma " ali cini mi se da i nije bas u vezi sa tom temom pa sam prebacio to ovde ...

stameni

Dobro pitanje... Nemam pojma napamet, morao bih da napišem jednačine i pogledam, ali na "prvu loptu" mislim da treba da ide "c vode".

A ako ideš kroz vodu brzinom većom od "c vode", i pritom si neka naelektrisana čestica, onda ćeš početi da sijaš Čerenkovljevim zračenjem :)

sale11472

Quote from: stameni on August 30, 2009, 01:38:09 pm
.... ali na "prvu loptu" mislim da treba da ide "c vode"....


Nema potrebe da gledaš u jednačina i knjige starostavne odgovor je relativno jednostavan.

Naime greška je napravljena već u samom pitanju i to na početku

Quote from: Peca on August 30, 2009, 02:49:53 am
Brzina c je razlicita kroz vakum ,vazduh,staklo,vodu...


Brzina  c nije različita!!! Brzina svetlosti kroz razne medijume jeste različita ali ..

c je fizička konstanta i kako joj puno ime (i prezime) kaže: c je brzina svetlosti u vakuumu
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Quote from: sale11472 on August 30, 2009, 06:25:30 pm
Quote from: Peca on August 30, 2009, 02:49:53 am
Brzina c je razlicita kroz vakum ,vazduh,staklo,vodu...


Brzina  c nije različita!!! Brzina svetlosti kroz razne medijume jeste različita ali ..

c je fizička konstanta i kako joj puno ime (i prezime) kaže: c je brzina svetlosti u vakuumu


Eh, da, dobro zapažanje, sale.

U stvari, fizičari su toliko ubeđeni da je c konstatno, da samu svetlost koriste kao etalon za dužinu... Odnosno, ako se c ikada promeni (a teško da će -- videti prethodnu rečenicu), mi to nećemo moći da primetimo :)

Kizza

Hm,da li i kolko u VAKUMU na brzinu svetlosti utiče TEMPERATURA SVEMIRA ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Peca

Ne utice uopste foton pici pa pici jednako jedino sto ako je temperatura manja ( sto znaci da ti fotoni imaju manju energiju i/ili da ih je manje)..

Sada ako ima manju energiju onda ces imati radio talase i sta ti ja znam... ako imaju vecu imaces crveno svetlo, ako imaju jos vecu onda ividis plavo/ a ako im povecas jos vise energijudobijas X ili sta ti ja znam kakve zrake.... ( jednostavno on pici uvek a energija mu zavisi od kolicine "oscilacija" psoto ima svojstva talasa).
I da ako si u vakumu onda fotoni su ti u sustini koji odredjuju temepraturu... znaci ONI su temperatura...

Nadam se da nisam bio previse ne precizan ali moram brzo da idem da jedem i da se kupam pa odo u grad...

P.S. Ispravite te me ako gresim... ( mada znam da ocete )

Yagodinac

Quote from: Peca on August 31, 2009, 10:00:03 pm
P.S. Ispravite te me ako gresim... ( mada znam da ocete )


Ko? Ja? Ne...
U pravu si.

Peca

isnoc sam sa onim sovjim dovgledom 10x50 pokusavao da uhvatim m31...
1.Da li sam  radio sizifov posao s obzirom da je bio pun mesec ?
2.Gde mogu da nedjem neku tabelu gde se vide magnitude m objekata ? ( pokusacu da uhvatim sto vise njih sa dvogledom cisto da da ih pronadjem)
3.Da li plejade spadaju u mesjeov katalog ?

Predrag

Odgovori:
1. Tako nekako.
2. Na netu.
3. Da. M45.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Igor

Ako me pamćenje dobro služi, mislim da je u "Vasioni" za godinu dvehiljaditu, prvi broj doneo tekst o posmatranju M-objekata dvogledom...
Trenutno ne mogu da listam stare brojeve, ali mogu proveriti pa napisati tačnu referencu, ili pogledaj u biblioteci Narodne opservatorije...

cola

Peco, jedan od kljucnih faktora je i posmatracko mesto, mislim na svetlosno zagadjenje kao i vidljivost... Odakle si posmatrao?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ajmo vako

1. Kad sija pun Mesec nema smisla ni njega posmatrati bolje baci pogled ka Jupiteru ;)
2. Možda ovde, mada magnitude M (a i ostalih DSO) i nisu previše bitna informacija pošto se odnose na različite površine pa ih nije tako jednostavno porediti bolje pogledaj npr ovu listu čisto da vidiš šta bi mogao da potražiš u dvogledu....
3. Naravno, već si dobio i oznaku ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa