• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja

Started by Peca, August 02, 2009, 06:58:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Peca

September 06, 2009, 02:22:23 am #30 Last Edit: September 06, 2009, 02:27:57 am by Peca
Hvala puno na linkovima :)

@ cola posmatram sa batajnickog druma koliko je svetlosno zagadjenje nemam pojma posto nisam nasao M33
( http://www.skyandtelescope.com/resources/darksky/3304011.html?c=y&page=1 ) a tek je danas na red stigao broj 8 m111 ( nisam ga jos procitao samo sam DL ) ali se nazire mlecni put ( i to jedva) kada pogasim reglektore na zgradi ( i kada komsija zaboravi da upali svoje to je jako cesto u zadnje vreme).. To je kada posmatram sa posla, od kuce onda je situacija nesta malo bolja... kada bi se iscimao na neku livadu 500 metara pored puta puta verujem da bi bilo jos bolje ali to cu da radim tek kada sredim monrazu za dvogled...

Sve u svemu ne ocekujem probleme sa prvom grupom iz ove tabele ( http://www.astroleague.org/al/obsclubs/binomess/binomesa.html ) sto mi je ostavio sale11472 a to mi je zanimacija jos doostaaaa  duugoooo

sale11472

Nećeš se ti baš nauživati tražeći M33 sa tog mesta.... za nju ti treba mnogo bolje nebo nije to ni blizu 4 po Bortl skali  negde oko 7 ili ako si jako srećan pa nestane struje u komšiluku 6 ;)
No to ne znači da ne treba da posmatraš dvogledom i pre nego što napraviš montažu (preporučujem paralelogram)....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Peca

Imam broj astronomije gde su objasnili kako se pravi paralelogram montaza ( samo sto ce moj naj verovatnije biti od drveta posto je lakse za obradu a i lakse se sklapa i prenosi) ... sve u svemu na zalost ne mogu da se posvetim u ovom trenutku tome jel se odvaljujem od posla na sve strane a uskoro krece i faks.... ali ko zna polako ... sve u svemu hvala na savetima ... karte su tu montaza ce biti valjda gotova do nove godine itd itd... polako...