• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AUTOTRACKING DOBSON?

Started by Yagodinac, July 16, 2009, 04:36:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Ne, izvinjavam se, nisam imao lošu namjeru. Medjutim, često se na stranicama Teleskop Centra (u daljem tekstu TC) provlače podaci od sekundarne važnosti za dati instrument, a često i nejasni. Tako je osoba kojoj sam jasno naznačio da je HEQ-5 montaža kojom može snimati, kupila u TC-u teleskop koji joj je isporučen na EQ5 montaži, iako na slici stoji HEQ-5 i propratni tekst se odnosi na nju - ali kako me nisu na vrijeme konsultovali - dobili su EQ5). Uz to, stavili su mu neki SW širokougaoni okular umjesto 2,5x Barlowa !?!
Ja svoju opremu nabavljam od O.I. Optimusa (zbog lakšeg transporta i ostalih zezalica), i dosad nisam nailazio na takve probleme, iako imam više od 10 porudžbina tako obavljenih.
I naravno da podržavamo nabavku opreme i preko vas, ali bi trebali da povedete računa da ne bude ovakvih zabuna, jer jednom izgubljeni zaljubljenik u astronomiju teško da će kod nas ponovo pokušati da nabavlja ovu, za naše uslove, ne baš jeftinu opremu.
Inače, često mi se obraćaju zainteresovani za kupovinu u TC-u s riječima "Samo da me ne zaj***", našta ih ja smirujem i kažem im da samo provjere da li će im biti isporučeno ono što su tražili i da će im to već sigurno stići City Express-om.

Yagodinac

Taman posla Lajoše; da mislimo da je smeće. Ja baš bih pre uzeo Skywatcher dobson pre nego hvaljeni GSO jer kinez ima optiku koju procenjuju kao bolju. Interesovalo me je koliko bi dotični držao u vidnom polju da može da se stavi webcam; očigledno je da to može da posluži za Mesec i planete i to je super s obzirom na aperturu. Deepsky ne može i to je odgovor na pitanje teme.

Da mislim da su Skywatcheri loši sigurno bih to razglasio na sva zvona; ne bih planirao kupovinu još jednog.

Jedina mana je što trusstube ne možeš jednog dana da staviš na EQ montažu a solidtube možeš. Mada dobro je što u klasi 300mm nevođeni trusstube košta manje od starog solidtube SW.

Vidimo se na kampu.

bear

Cekaj, cekaj, kakvi sad prevaranti, ko... Na pocetku je je bilo postavljeno pitanje dal' takvi dobsoni mogu da zamene superskupe/kompleksne EQ montaze. Odgovor je ne, ali ne zato sto je djubre nego iz objektivnih (tehnickih) razloga koji ocito rezultuju u i razlicitoj primeni. Znas da i ja imam Skywatchera sa kojim sam vise nego zadovoljan tako da znam da nije bofla u pitanju, jedino me buni upotreba termina autotracking (za koji ja ocito imam nesto drugaciju definiciju od skywatchera), ali to je to, ko pita ne skita.

Yagodinac

Možemo da okončamo temu; Lajoš je doneo 300/1500 autotracking i pokazao kako to funkcioniše.



U suštini lepo je na iole tamnom mestu gledati kroz 300mm; M13 ide od krajnje periferije do samog centra (imam utisak da ih je sve prikazao); Jupiter kuva (očekivano) ali je veoma sjajan i kontrastan; dvojne su takođe super a sem M31 i M33 galaksije nisam gledao. Naravno da je prva sa pratiocima kao na slici.
Što se tiče praćenja ono je alt/az i pomeranje ide preko ručnog kontrolera. To funkcioniše dosta dobro i glatko, praktično bez trzaja; a i sam teleskop može da se pomera ručno ali se tad primeti određeni luft koji imaju mnogi dobsoni.
Svejedno, teleskop može da posluži upravo za ono što sam i napisao u prethodnom postu a to su planete; za deepsky praćenje služi da vam npr globular ne pobegne brzo ako ga gledate na 250-300x. Ni traga primeni u astrofotografiji deepsky objekata, pa ni onoj najkraćoj kao što sam u startu predpostavljao. A predpostavljao sam jer nisam bio upućen, kao verovatno i mnogi drugi u startu jer se model skoro pojavio.
Nema veze, Skywatcher 300/1500 je itekako dobar bez obzira što je na Letenci bio poprilično raskolimiran... I sigurno vredi svakog dinara nekome ko hoće da krene Heršelovim stopama ali mu je svejedno oko snimanja. Prava posmatračka teška artiljerija.

Ljubo

Bravo Yagodinac na odličnom prikazu. Možda jedino da si naveo koje ste okulare koristili za pojedine objekte... Dobro si to sve stigao da isprobaš za kratko vrijeme. Mora da su neki puno pravili buku po šatorima, pa si ti stalno bio uz teleskope  ;D .

Pretpostavljam da nije bilo podesnih deep-sky objekata za posmatranje tamo na Letenci, a koji u tako velikim dobsonima u oku izazivaju mogućnost uočavanja neke (bilo kakve) boje? To bi moglo dosta da govori o kvalitetu izrade optičkog sistema, pored ovih karakteristika koje si naveo.

Da, Lajoš (Teleskop Centar) je nabavio odličan teleskop za vizuelno posmatranje mnoooogo deep-sky objekata. Ko ima tamno nebo i/ili dovoljno mjesta u prtljažniku, a volio bi da gleda opuštenije, ovo je, izgleda, skroz dobro rješenje.

Yagodinac

Ne sećam se svih okulara, bilo je tu bar 3-4 Lajoševih a neko je doneo i dva Hyperiona valjda 13 i 8mm. Da i Sale je stavljao apo barlow za Jupiter tako da smo sve isprobali... Mislim da sam nekim novajlijama iz Novog Sada pokazivao M57 na 250 ili 300x koja nije gubila sjaj i kontrast što je mene ganulo do suza, više nego njih  ;D
Za boju mogu da ti kažem da ja nisam video na M27 (sem ako je neko halucinirao) ali se struktura videla neverovatno kontrastno, praktično mnogo kontrastnije nego na slikama koje u poređenju sa pogledom kroz ovaj teleskop liče na blur u PS. To me je baš fasciniralo.
Za planete je dotični ok mada traži baš mirnu atmosferu. Na galaksijama mu nema ravnog; trebalo bi probati Coma/Virgo s njim na maratonu pa pukovnici ili pokojnici...
Međutim glavno polje primene velikog dobsona su zvezdana jata. Imam utisak da nema šta ne može da razluči od M objekata i to do centra.
Što se tiče kvaliteta optike tu zaista nisam kompetentan jer nije bio kolimiran i Jupiterovi sateliti su izgledali kao kometice; ali komu ili nepravilan oblik zvezda kod defokusiranja u Hyperionu nisam primetio. Inače igrali smo se satima sa istim, iz noći u noć. Prosto je u jednom momentu ponestalo objekata (?) :(