• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skywatcher 150/750 – Black Diamond Newton Tubus + ...

Started by sasaz, August 04, 2009, 06:10:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bear

Da, to nisam spominjao, za wide(r) field fotografije fotoaparatom je OK (tamo ne smata otkoceno pomeranje i ne trza toliko), ali je to samo vrlo uski segment... Evo jedne takve slike sa letenke kada sam pokazivao ljudima kako to slikanje izgleda uopste.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/oweXJ3-Vbaaxbt0IJjJvWg?feat=directlink

Slika kao slika je nista s obzirom na okolnosti (vrlo odokativno useveravanje, slikano jpeg i direkt sa aparata okaceno na web), samo hocu da kazem da onda to vise nije montaza za teleskop nego za fotoaparat :D

Ljubo

Imaju i EQ6 i HEQ-5 Syntrek (ima oba modela), samo ti treba odgovarajući kabl (jedan sam dobio uz HEQ-5 Syntrek!). Syntrek možeš nadograditi u GOTO scope (verzija SkyScan), jednostavnim dokupom ručnog kontrolera, ali ako ćeš ga koristiti u kombinaciji s kompjuterom, ne treba ti (!).

Što se tiče foto-aparata, gledaj da uzmeš EOS 450D - najbolje što se može u pogledu cijena/karakteristike za astro. Možda ga poželiš kasnije modifikovati, ali za većinu galaksija, zvjezdana jata i refleksione magline radiće posao i ovaj sa štoka.

Ne znam kolika je cijena SW 150/750 Black Diamond i HEQ-5 Syntrek u Subotici, ali u O.I. Optimusu u Hrvatskoj konačna cijena oba zajedno je 1050 evra.

sasaz

Hvala.

Što se glavnih stvari tiče, situacija je kristalno jasna. Usledilo bi par pitanja u vezi dodatne opreme.

Cryford 2" fokuser: u čemu je zapravo njegova prednost i kako ga najbolje iskoristiti u kombinaciji sa odgovarajućim 2" okularima (ili već 1.25) i Canon EOS 450D (deep sky / planete).


bear

Crayford ti je fokuser koji se zasniva na trenju pa za razliku od 'onog drugog' sa zupcanicima nema (toliki) prazan hod tj. omogucava preciznije fokusiranje. 2" znaci manje vinjetiranja, pogotovo pri fotografisanju, odnosno mogucnost upotrebe okulara za izuzetno siroko vidno polje/mala uvecanja.

Ljubo

Kako se koristi DSLR aparat za astro-fotografisanje, kao i kako se obradjuju astro-fotke (osnovni principi) možeš fino pogledati ovdje: http://www.astronomija.co.rs/knjiara/616-astrofotografija-za-sveznalice.html (nemoj zaboraviti da skineš knjigu čiji link tu imaš).

Osnovno o spajanju opreme: 1) Za deep-sky astrofotografiju aparat kačiš direktno na fokuser teleskopa koristeći odgovarajući prsten (treba ti EOS-T2 ili EOS-2" adapter!)
2) Planete i Mjesec možeš efikasno snimati koristeći video mod koji ti daje EOS 450D, koji si pomoću držača (kao što je, npr. Microstage, ili slični) postavio iznad okulara - dobijene movie sekvence potom obradiš u Registaxu i dobije se pojedinačna slika zadovoljavajućeg kvaliteta (mnogo bolje nego pojedinačno snimanje planeta, slika po slika). Alternativno je da snimaš pomoću Barlowa u osnovnom fokusu Njutna, ali to bih tim teleskopom uglavnom više koristio za Mjesec i Sunce, jer će ti planete biti prilično male, iako treba i to probati, pa vidjeti kako sve to skupa izgleda)

sasaz

Hvala još jednom svima. Bez obzira što sam uglavnom upoznat sa većinom stvari, trudio sam se da postavljam početnička pitanja kako bi svima koji planiraju da kupe Skywatcher 150/750 Black Diamond Newton Tubus i eventualno uplove u vode asftrofotografije ovo bude svojevrsni mali vodič šta im je sve potrebno za solidan početak sa ovim tubusom uz savete od iskusnih vukova u astrofotografiji...

Nije baš profi oprema, ali za solidan početak i ovu vrstu teleskopa zajedno sa dobrim fotoaparatom i po kojim parčetom dodatne opreme: 2.5x ili 3x Barlow i nekog okulara sve je vrlo zadovoljavajuće (obratiti samo pažnju da su 2" okulari 3x skuplji od 1.25"). Sve zajedno bi izašlo negde oko 1.700 - 1.800 evra.

Naravno, pošto su nam svima problem finansije, ne mora sve odjednom. Dovoljno je da se prvo kupi tubus i uz jedno slobodno popodne napravi stabilna Dobson montaža od drveta (ima puno nacrta na internetu) i uživa u posmatranjima noćnog neba dok ne skupe potrebna sredstva za ostatak opreme...

r2d2

QuoteBez obzira što sam uglavnom upoznat sa većinom stvari, trudio sam se da postavljam početnička pitanja

Joj, meni to malo bezveze, ::) cimati ljude pa reci ja to znam, pa makar iz dobrih namera. Ovde su svi ljudi dobre volje sami po sebi.

sasaz

Quote from: r2d2 on August 07, 2009, 09:07:38 am
Joj, meni to malo bezveze, ::) cimati ljude pa reci ja to znam, pa makar iz dobrih namera. Ovde su svi ljudi dobre volje sami po sebi.


Pa nisam tvrdio da sve znam, već da ne znam dovoljno za pravilnu odluku... ::)
I ako će pomoći još nekome da ne luta ako nema ni teoretski ni praktičnog minimalnog iskustva da pravilno odluči, onda... Kao i na drugim forumima i ovde ima svega i svačega, pa bolje je specificiratni za konkretnu opremu i namenu nego lutati i vagati bez dovoljno validnih činjenica i nikakvog iskustva.

Niko ovde nikoga ne "cima", već je sve na dobrovoljnoj osnovi, ako ima svrhe piše, ako ne radi nešto korisnije... ::)