• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Film "CONTACT"

Started by Gugi, May 24, 2005, 01:33:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

 Ja ne mogu spavati. Zato sam pored kompjutera ;)

Otvaram novu temu za razgovor. Tema je film CONTACT sa Jodie Foster u glavnoj ulozi, temeljen na istoimenom romanu Carla Sagana.

(vidi http://contact-themovie.warnerbros.com/  )

Interesira me sto mislite o njemu. Iznesite slobodno pozitivne i negativne kritike. Jednostavno me zanima kako ste ga VI dozivjeli!

Znate zasto? Taj film odgledao sam 17 puta. "Nisi normalan" - reci ce netko. Znate sto kazem na to? Znam da to nije normalno, i ja osjecam da se to ne moze staviti pod kontrolu razuma. U pitanju su OSJECAJI. :rolleyes:

Kad bi me netko upitao sto mi toliko znaci taj film, rekao bih mu: to je film moje trajne znanstvene inspiracije! Naime, kad god ga pogledam (dovoljno neke scene, npr. kada Eli dolazi na svoje novo radno mjesto i sa zadovoljstvom gleda ogromnu radio antenu u Arecibu) neki ludi osjecaju prorade i TO JE TO! Imate LUDOG Gugija! Zapravo, barem jednim dijelom smo mi dionici istog ludila-onog koji nas tjera da se budimo prije svanuca da bi smo uspjeli vidjeti Veneru u zgodnoj poziciji i slicno.

Odgledavsi  taj film, jedan moj poznanik odmah je naglasio za njega ono negativno: americka dominacija u svemu pa i u odlasku na prvo putovanje u....tamo gdje je Eli otisla; zatim, onu fantaziju kad se Ellie susrece sa svojim tatom na kraju filma odn. sa svemircem... U tom se mom poznaniku nisu probudili nikakvi uzviseni osjecaji. Inace, i on ima tamo neki teleskop i volii astro filmove...Ocekivao sam barem nesto pozitivno od njega, samo to. :unsure:

Toliko. Gledat cu ga jos 17 puta iako sve vec znam napamet  :D  Ta LUDOST nagoni me da i dalje ustanem preko noci pogledati nesto posebno na vedrom nocnom nebu.

Inace, ako pogledamo malo filmske kritike, ovaj film je dobio puno pozitivnih ocjena! Nije najobicnija SF storija, nego dobrim djelom odrazava realnu sliku nezainteresiranosti javnosti za astro stvari, dokle god se ipak nesto ne dogodi. Ona javnost postane radoznala, ali nikako zbog uzvisenih motiva, nego kao i u filmu-prestiz za MOCi i CENTROM PAZNJE, koji je jako uspjesno po mom misljenju,  JAKO DOBRO obradio CARL SAGAN u svom djelu  "PLAVA TOCKA U BESKRAJU". Sagan govori u covjekovim urodjenim teznjama za pozicijom, vladavinom i centrom kozmosa. To je covjek. Odnosno, to moze biti. Ali covjek moze biti i kao Ellie Arroway koja osjeca....ma, procitajte moju signaturu ispod ovog posta i shvatiti cete nagonske sile koje su cijeli zivot upravljale Ellie ali i MENE  :D

Vrlo je interesantno u filmu prikazan prividni nesklad izmedju ZNANOSTI I VJERE. Na kraju, po filmu, i Ellie shvaca da zbilja neke stvari ne mozemo razumski objasniti, docarati, pokazati u iskustvu, eksperimentu, ali ZNAMO DA POSTOJE jer ih je cijelo nase bice-nase srce, DETEKTIRALAO!

Oduzio sam se ja...pa kazem da ne mogu zaspati  :D  

Ajd, raspisite se. Zanima me jednostavno vas dozivljam fima. Sve sto napisete dobrodoslo je!

   

sashastar

 nemoj vise da govoris da si lud narocito za ovaj film
nemoj misliti da si jedini koji je gledao film mngo,mnogo mnogo puta
imas potpunu podrsku od mene pa makar se granicilo i sa ludoscu
zaista film ima odlicnu ideju ipak je raden po noveli velikog Carl Sagana
vec je i to dovoljno da film bude dobar
Jodie Foster se dobro snasla u filmu dosta je uverljiva kao da se sazivela
sa scenarijem
veoma mi se dopala masina ili uredaj vec neznam kako da se izrazim koji je koriscen za kontakt ali i sam kontakt sa vanzemaljcima
bio sam malo uzasnut idejom da neka vazemaljska rasa moze da primi signal
i da vidi neke lose strane sa zemlje znas nasta mislim
film je pravi melem za radio astronome i lovce na vanzemaljce
pravi SF steta sto ih nema vise
znas sta mi se jos svidelo film brzo izbaci gledaoce sa gledanja
i to one za koga nije ovakav film jer nemoze svako da ga shvati i
da uziva u njemu
za sad toliko ali ovo je bilo samo nabrzaka

sashastar

 uh skoro da zaboravim moram jos ovo da ti kazem
posle prvog gledanja filma odmah sam ponovo instalirao "SETI"
pa sam se mucio oko toga par meseci

p.s. ako slucajno neznas bez uvrede sta je SETI objasnicuti ali po mom misljenu
     ovde nema nikog ko to nezna

Dule_smor

 Ja jos uvek imam instaliran seti:)....film je zaista odlican, takodje jedan od mojih omiljenih filmova.

sashastar

 kazi ti meni dule smor koliki ti je radni staz na SETIju
moj je skromnih 69 pregleda

Gugi

 RADUJEM SE da ste poceli davati odgovore!!! :D
Naravno da znam sto je SETI.

U ASTRONOMIJI pitali su za misljenje o SETIJU-U Korada Korlevica.  Pamtim da je rekao da su ljudi "kvarni" (u tom nekom smislu) koji vode SETI. Ne znam tocno na sto je mislio, ali bilo bi mi jako zao da vode oni ljudi koji koji nemaju entuzijazam, ljubav ka izvanzemljskom nego samo prema nekim sitnim materijalnim interesima ili pak za nekom slavom i cascu.

Nemam instaliran SETI program. Mislim da je moj doprinos suvise mali i zato nisam odlucio to instalirati. :D

Joj, ne znam tko je to bio tkoje izjavio da je film ODISEJA U SVEMIRU pogledao 20 puta!
Dakle, mislim da veliki broj gledanja filma ili citanja romana govori o tome da tamo ima ipak nesto vise od obicne ludosti. Ima, nesto SNAZNO je u pitanju!  ;)

No, ima jedna zanimljiva stvar: imam i roman KONTAKT ali ga nikad nisam uspio procitati do kraja. Volio bih da jesam, ali me zamore one neke medjuepizode...Javit cu kad procitam, jer film se ipak temelji na toj knjizi, zar ne?

VELIKI GLAKTICKI POZDRAV SVIMA!!!  :lol:   B)




Udaljite se od ekrana i pogledajte malo bolje pise li tamo nesto? KONACNO, OTKRILI SMO IH!!! :P

Slika je tu:
http://www.cs.uml.edu/~alundell/images/seti.jpg

sashastar

 samo nemoj spominjati Odiseju jer cu potrositi sve vreme na internetu
jer je to za mene film prvi,najbolji.........joj nesmem da nastavim

p.s. samo si 20 puta gledao

Sasa

 E konacno da je neko pomenuo i knjigu Kontakt. Film je jako interensantan, ali knjigu svakako treba procitati.

Gugi

QUOTE (sashastar @ 24. May. 2005., 20:38)
samo nemoj spominjati Odiseju jer cu potrositi sve vreme na internetu
jer je to za mene film prvi,najbolji.........joj nesmem da nastavim

p.s. samo si 20 puta gledao [/quote]
Ne, moras nastaviti! Napisi par recenica sto Te tako privlaci u filmu? Posljednji put sam ga gledao jako davno. Nazalost, ne shvacam poentu filma jer je bilo davno...Gledao sam nedavno onu drugu odiseju 2010 i to mi je fantasticno: JUPITER POSTAJE ZVIJEZDA!  :D

Nisam ja gledao 20 puta, nego velim netko drugi od nekih naucnika....iz neke knjige koju sam procitao.

Dule_smor

 Uf, za odiseju se slazem samo tako, najbolji sf film:)....a na setiju imam nekih 140 worunita odradjenih, sta cu kad mi je komp krs:)

sashastar

 Dobro Gugi da ti bar ukratko objasnim film odiseja u svemiru 2001 i 2010
odnosno njegov smisao
ovi filmovi ili dela Artura Klarka govore o uspinjanju coveka ka visoj kosmickoj
svesti i postojanju od jadnog covelikog majmuna koji tavori negde u africkim ravnicama
i bori se za opstanak pa sve do uzvisenog bica koji postaje dete zvezda kako se i zavrsava
odiseja 2001
ali na tom mukotrpnom evolutivnom putu pomazumu vanzemaljci koji u presudnim
momentima evolucije salju ili postavljaju crne monolite koji coveku omogucuju da poskoce u evoluciji
kako fizicki tako i u svesti da bi se jednog dana pridruzili velikom svemirskom jedinstvu

ova vanzemaljska pomoc koja je ne dokuciva i nepoimljiva u odiseji 2010 stvara novu zvezdu
u solarnom sistemu od Jupitera i stvara nove uslove za zivot novu evoluciju na Evropi
ali koji covek nesme da dira dok ljudska civilizacija ne dode do vise svemirske svesti i dok
ne bude spremna ka opstem svemirskom jedinstvu usto u ovoj odiseji ljudi saznaju konacno
da nisu sami i konacno shvacaju crni monolit i njegovu svrhu i konacno svest ljudi se podize
na visi nivo
neznam da li si shvatio jer jako je tesko odabrati prave reci za opis ovako dubokog dela
koji se mora gledati mnogo puta da bi se razumeo i shvatio jer svaki deo filma ima poruku
i svoj smisao i svrhu

ovo neka ti bude moj skromni vodic.

Sasa

 Odiseja 2001?

Dozvolite jedan citat:

"Ipak većina kritičara se slaže da film do kraja ostaje nerazjašnjen. Neki ga tumače religiozno, neki uočavaju razum kao stepenicu između životinjskog i ljudskog sveta i  pokušavaju da dokuče šta je sledeća stepenica između ljudskog i nečeg višeg, treći opet govore da nas monoliti od početka osmatraju, da su nam dali sudbonosni podsticaj za razvoj i da je zadatak posade broda da otkrije vanzemaljsku silu koja motri na nas....Ostali, čini se, i ne pokušavaju film da objasne. Kažu da je i Kjubrik izbegavao o tome da priča. A sam Klark jednom je izjavio: "If you understand 2001 completely, we failed. We wanted to raise far more questions than we answered."

Nije bez razloga rečeno da je Odiseja 2001 prvi filozofski SF film."

Itd. Vise: Odiseja 2001


sashastar

 Sasa odlicno si prikazao ovaj citat
Ja sam slusao neke intervjue sa Arturom Klarkom koji je uvek vesto
izbegavao da objasnjava odiseju ali je bar toliko rekao da film nije za sve isti
nego da svako treba subjektivno da ga dozivi i objasni prema svojim ubedenjima
znanju itd
film ima jednu veliku pomirljivost izmedu mistike,nauke,religije itd

mozda je bolje film  i neobjasnjavati nego jednostavno uzivati u njemu
iako se o njemu moze mnogo pricati

Sasa

 Hvala.
Sad cekamo 2010. godinu pa da se u Astronomskom magazinu objavi i prica o Odiseji 2010. :)  

sashastar

 zaista bi u magazinu trebalo opisati ali detaljnije sve o odiseji
mi imamo neprikosnovenog strucnjaka za SF
mislim na Dr.Zorana Zivkovica koji bi mogao da dozvoli njegovo
misljenje o odiseji jer mi mozemo da pricamo koliko hocemo
jedino on moze da nam bar da nacin kako da sagledamo ovu epopeju
jer mozda sam malo pristrastan prema ovom coveku jer neko ko je
doktorirao na SFu,koji je napravio genijalnu enciklopediju SFa
ciji prevodi knjiga,pripovetki a i sama njegova dela govori nam
kome se najbolje bilo obraditi za obradu odiseje