• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Film "CONTACT"

Started by Gugi, May 24, 2005, 01:33:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

 Za ljubitelje reci i dela Z. Zivkoivca:

MOTIV PRVOG KONTAKTA U SF DELIMA ARTURA KLARKA

Tekst Zorana Živkovića "Motiv prvog kontakta u SF delima Artura Klarka" deo je autorovog magistarskog rada odbranjenog 1979. godine na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ogled je izvorno objavljen u knjizi PRVI KONTAKT ("Književne novine", Beograd, 1985) zajedno s četiri Klarkova dela koja se u njemu razmatraju. Integralna verzija eseja pojavila se u prevodu na engleski jezik u februarskom i martovskom broju za 2001. američkog časopisa "The New York Review of Science Fiction".

Gugi

QUOTE (sashastar @ 25. May. 2005., 14:00)

...ali na tom mukotrpnom evolutivnom putu pomazumu vanzemaljci koji u presudnim
momentima evolucije salju ili postavljaju crne monolite koji coveku omogucuju da poskoce u evoluciji
kako fizicki tako i u svesti da bi se jednog dana pridruzili velikom svemirskom jedinstvu

[/quote]
No, danas sam odgledao Odiseju 2001.

Kao prvo, dugacak film,  scene se sporo odvijaju i zaspao sam u jednom trenutku. Ne kazem da je to lose, ali sam primjetio razliku izmedju tog filma (nastalog godine...?) i ovih danasnjih prepuni akcije. Za Odiseju ne mozemo reci da je prepuna akcija.

Hej, pa to je blagi HOROR film zbog onog HAL-a koji je poludio! Najezio sam se! Kreten jedan (da prostite) ali on, robot (ipak!) mijesa se u ljudske odluke! I ja bih ga iskljucio kad je takav!  :lol:

No, vidljivo je da je prisutna filozofija u filmu...Nije sve doreceno, dakle "ajmo majstori, bacite se na razmisljanje".

Ono sto sam naveo kao citat, svidja mi se: "poskok" u evoluciji ili izmjena odn. promjena covjekove svijesti. Koliko znam, u Odiseji 2010 ljudi bi se pobili na Zemlji, da Jupiter nije postao Sunce i na taj nacin je covjek shvatio da predstavlja nisticu ispod zvjezdanoga svoda...Glupavi smo totalno: umjesto da se divimo univerzumu prepunome cuda, mi se istrebljujemo zbog sitnih i cesto sebicnih interesa.

Naravno, malo tko ce shvatiti poruku filma i ratovi ce se nastaviti. Kazem da nas samo Bog moze izbaviti od unistenja koje smo spremni jedni drugima prirediti.

Dobra je i ta ideja da su ONI NEGDJE TU i da nas posmatraju...Cekaju da PORASTEMO.

Dobar je film jer daje dobre poruke!

A moj KONTAKT smo malo zanemarili u ovom topiku. Sta cemo sad?  :D  

Gugi

 
QUOTE (Sasa @ 27. May. 2005., 01:46)
Za ljubitelje reci i dela Z. Zivkoivca:

MOTIV PRVOG KONTAKTA U SF DELIMA ARTURA KLARKA

Tekst Zorana Živkovića "Motiv prvog kontakta u SF delima Artura Klarka" deo je autorovog magistarskog rada odbranjenog 1979. godine na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ogled je izvorno objavljen u knjizi PRVI KONTAKT ("Književne novine", Beograd, 1985) zajedno s četiri Klarkova dela koja se u njemu razmatraju. Integralna verzija eseja pojavila se u prevodu na engleski jezik u februarskom i martovskom broju za 2001. američkog časopisa "The New York Review of Science Fiction".[/quote]
Ala se uobraze ovi magistri i doktori! :lol:

Pazi recenicu iz onoga sto navodis da procitamo:

QuotePostoji, međutim, i takvo antropomorfizovanje heterogenog entiteta iz pespektive 'sveznajućeg pripovedača' koje ne ugrožava koherenciju dela.


Razumijete ovo bez problema? Malo tko to razumije tako jasno kao "dobar dan"!

Ovakve "bisere" u smislu nepoznatih rijeci siroj publici dalje ne zelim nabrajati.

Nacin pisanja ovog covjeka u doticnoj radnji mogu razumijeti ako je radnja pisana SAMO za one pred kojima polaze doticni magistarski rad. ALI ako je to upuceno ipak siroj publici, brate mili, nemoj koristit te IZRAZE koje malo broj ljudi zna.

Pa i ja sam napisao diplomski na fakultetu i nisam koristio 500 slozenih odn. manje poznatih te strucnih rijeci jer sam rad pisao za sve vrste citatelja. To je umijece: GOVORI TAKO I PISI DA TE SVAKI COVJEK RAZUMIJE! Uf, da li je to moguce? Jeste ako se ne pretjera odn. zauzme stav "zlatne sredine" pripovijedanja..

Svaka cast gosp. Zivkovicu na doprinosu svojom radnjom, ali po mom misljenju pretjerao je sa doticnim izrazima!  <_<  

sashastar

 Nije zaboravljen kontakt nastavicemo o tome
ali mi se ne svida sto si zadremao valjda si bio jako umoran
ali ipak moram da se vratim na odiseju
sto se tice Hala tog superiornog kompjutera tu ima jedna poruka
da nesavrseni covek nemoze da napravi savrsen kompjuter a da se
neponasa kao i covek
iako taj deo filma lici na horor to ipak nije jer Hal zapravo pokazuje
sve elemente coveka kao nesavrsenog bica pre svega borio se za
svoj opstanak zapravo mi bi smo trebali biti na strani Hala jer
kao sto sam rekao on predstavlja ono sto je covek pa cak i u
najgorem svetlu
kako covek prema coveku ne obraca bas najbolje paznju
tako i ovde covek malo obraca paznju na Hala
ono sto si pri kraju rekao moze se reci da je vec odavno obradeno
u SFu ima u jednom SF filmu prica kako nas vanzemaljci posmatraju
i to gledajuci zemaljske tv stanice
zamisli samo kakve su sve grozote videli u filmovima
narocito ponasanje prema vanzemaljcima seti se svih filmova
kako ih tamanimo i kako ih smatramo neprijateljima a da ne govorim
sta rade ljudi jedni drugima
i naravno nece da stupe u kontakt sa nama mozda se boje a mozda
nismo dostojni da stupimo u kontakt
ako malo razmislis ima tu i nekih poredenja i sa filmom kontakt
iako je u filmu kontakt sam kontakt sproveden tek delimicno
i mogao bi da ima nastavak bar sam ja za to

p.s oprosti kad nekad nesrocim recenicu kako treba jer cesto zurim
     

Dule_smor

 Mozda ovaj zivkovicev rad nije za shiru publiku, ali mi je zaista otkrio neke nove nacine razumevanja klarka.Susret sa meduzom je jedna od najboljih sf pripovetki uopste i jedna od mojih omiljenih, ali pola stvari sam shvatio tek kad sam procitao zivkovicevu analizu.

marino

 da ne duljim..dizanje kose na glavi i suze u ocima i danas su sastavnica gledanja ovakovih Filmova..a sto se tice razumijevanja (narocito odiseje)..neznam, svaki puta iznova nesto shvatim, svaki puta iznova nesto novo ne shvatim..mislim da ni tvorci odiseje nisu nacisto sa time..
mislim da tko nije odgledao odiseju da nije kompletna licnost (ma sto to znacilo:)
inace, i nase ljetne astronomske radionice na neki nacin "mirisu" na odiseju i a.c.c.

pogledati plakat na; http://www.clarke2005.zvjezdarnica.net/index.htm

m
Vidulini Observatory

eolac

 Odiseja 2001 jeste revolucionaran film za svoje vreme i nije cudo sto je pobrao mnoge simpatije. Ipak slazem se da u nekinm delovima gledanja filma se gubi veza, uostalom treba biti jako skoncentrisan i odrzati paznju sve vreme. Jak umetnicki dojam filmu postignut je sjajnim izborom muzike i njenim uklapanjem u sliku, koja u nekim trenucima jednostavno predstavlja vrstu modernog filmskog baleta. Ako vam u filmu i nije bas sve najjasnije, posle procitane knjige otklonicete sve nedoumice koje vas muce.

sashastar

 eolac sve je tacno sto si rekao a narocito da je veoma vazno procitati
i knjigu ali nebi bilo na odmet procitati i jos koju knjigu od Artura Klarka
da bi se sto bolje razumela odiseja

Dule_smor

 trebao bi procitati mnogo toga od klarka...ali necemo sad o tome:)

sashastar

 Dule_smor hvala ti sto si me podrzao jer su neki moji drugovi
rekli da sam lud sto sam procitao jako mnogo knjiga koje je pisao
Artura Klark cak sam bio nabavio i njegove knjige kao sto su
misterije sveta i svet zagonetnih sila mnogi su me zaje.... zbog
toga ovde barem imam podrsku i to mi je drago  :)


Dule_smor

 pa eto, bas lepo:)...i ja sam procitao mnogo sf knjiga, ali vecina mojih drugova smatra da su to gluposti i nece da procita ama bas nista sto ima ja preporucim...life is a bitch:)

sashastar

 Dule_smor dobro znam kako je to
jedino sto sam ja uspeo nekolicinu drugova da ubedim
da procitaju barem nekoliko SF pripovedaka
pa su barem malo shvatili da je pravi SF velika knjizevost
jedino sto za SF treba ipak imati odredeno predznanje da bi se
razumeo to u stvari odbija mnoge citaoce

eolac

 Pozdravljam sve citaoce sf knjiga! I ne brinite sta drugi kazu, ima nas jos koji uzivamo uz ovaj zanr.  

Sich

 jel ste citali ovu sjajnu kratku sf pricu.

THEY'RE MADE OUT OF MEAT

ako niste, sve preporuke
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

 joj dok ja ovo prevedem pa makar svaku drugu rec