• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NAMESTANJE TELESKOPA

Started by aleksandar, August 07, 2009, 08:34:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

aleksandar

Molim nekoga od forumasa da mi pomogne oko namestanja teleskopa (geogr. sirina, sati, minuti, kolimacija, ... ):-\ :-\ :-\
Nasao sam par tekstova na ovu temu medjutim ne ide bez pomoci (uz finansijsku nadoknadu).

Ljubo

Ajde prvo napiši koji teleskop, koja montaža?

aleksandar

Quote from: Ljubo on August 07, 2009, 08:35:47 pm
Ajde prvo napiši koji teleskop, koja montaža?

Sky-Watcher f1000mm/D102mm, EQ4

Ljubo



sale11472

Eh pa toje refraktor na EQ3 montaži šta će ti tu kolimacija, dužina širina i slično  ???  Ako nisi dobio uputstvo sa teleskopom preuzmi ga ODAVDE probaj po njemu da se orijentišeš ako ne pomogne da vidimo gde je zapelo.... Doduše najlakše bi bilo da neko navrai do tebe i praktično ti pomogne...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Ajmo po redu:
1) geogr. širina: Na središnjem dijelu glave montaže, nalazi se krug. Duž ivice tog kruga ispisani su brojevi. Otkoči kočnicu koja drži osovinu glave, tako da se može pomjerati skala i postavi je na geogr. širinu tvog mjesta i potom ponovo zakoči. Kada posmatraš astro, metalna osovina koja prolazi kroz ovaj krug treba da gleda prema Sjevernjači (namjestiš otprilike za početak). A kako se namješta i gleda tvojom montažom, pogledaj OBAVEZNO ovdje: http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/Pointing.pdf
2) sati, minuti sada ti nisu bitni....
3) Kolimacija: Ako se na prednjem dijelu cijevi, gdje se nalazi objektiv, ne nalazi nikakav šaraf, tada ti kolimacija neće ni trebati, uopšte!

Pretpostavljam da montaža nema motore. U suprotnom, situacija oko njenog namještanja i posmatranja će biti malo komplikovanija, ali u suštini slična.

aleksandar

August 07, 2009, 11:35:21 pm #7 Last Edit: August 08, 2009, 07:59:19 pm by aleksandar
Pokusavam...  :'(
Hvala za linkove.
Ipak ce mi trebati privatni casovi.  :-[
Ako je neko raspolozen neka se javi na PM

P.S.
Morao sam da skinem znake navoda za "privatne casove" da neko ne bi pomislio svasta :D

Sekula

Oglas je stariji od 01.01.2010. - LOCK
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |