• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Deep Impact

Started by sashastar, May 24, 2005, 02:05:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

 Sta mislite kako ce se odvijati dogadaj Deep Impact
interesuje me vase misljenje o mogucim ili nemogucim pogledima
evo nekih ozbiljnih,neozbiljnih,saljivih:

optimisticko, naucni pogled
veliki uspeh, opravdana misija, senzacionalne informacije,novi naucni podaci

pesimisticki pogled
sonda ce promasiti kometu ili samo buc i nista

misteriozni pogled
ovo je tajni projekat gadanja i unistavanja moguceg napadaca asteroida ili komete na zemlju
mozda se vec zna za takav objekat u buducnosti pa je ovo priprema

katastrofalni pogled
udar sonde ce dovesti do neke lancane reakcije koja ce skrenuti kometu prema zemlji
sobzirom da se nezna sastav ko zna kakve sve elemente sadrzi koji mogu do
ovoga da dovedu ili ce se pak kometa raspasti

SF pogled
sonda ce samo uznemiriti vanzemaljce koji koriste kometu kao prevozno sredstvo
ili neku od njihovih stanica koja su u utrobi komete
zamislite tek odmazdu zbog ovoga

astro-amaterski pogled
hocu li i ja nesto videti kroz moj teleskop a mozda i uslikati

umetnicki pogled
lepe slike,sjajni izgled komete,razvoj novih inspiracija

komercijalni pogled
mozda ce misija dati takve podatke da ce nam omoguciti u buducnosti da se vozikamo
po kometama ili pravimo male rudnike...

Ja naravno gledam na taj dogadaj vrlo ozbiljno i drzim sipke da bude veliki uspeh
i radujem se sto ce to AM pratiti i davati vazne informacije i najvanije da
budemo u toku razvoja dogadaja

a kakvi su vasi pogledi ???

pip

 ja sam za onaj misteriozni pogled .
nije preporucljivo igrati se sa nuklearnim oruzijem i kometama zajedno.veoma je tesko da ce ona da promeni smer,ali isto tako je moguce da se od nje odlomi parce i krene ka nama.
iskreno ja nasi nista neverujem.

vanillasky

  Slazem se sa pip-om

sashastar

 mozda sam pogresio sto sam ga nazvao misteriozni pogled
mozda je bolje Dosije X pogled

prdlozite i vi neki od scenarija ili pogleda  

Sich

QUOTE (pip @ 24. May. 2005., 20:28)
...
iskreno ja nasi nista neverujem. [/quote]
na ovome svetu...sto bi' naglasio...da...propaganda...to sto vecina kazu...da ovome... nije istina!!
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 hehe, sf pogled:)

sashastar

 eskimski pogled
mozda ce sondi biti zima ipak tamo ima i leda
u svakom slucaju gde god daje zimamuje

Skyw@lker

 Jedva cekam taj 4 juli (Dan Nezavisnosti - jel se neko seca istoimenog filma?  ;) ), ja sam medju onima koji su se upisali na plocicu koju nosi "Impactor" (i koja ce se najverovatnije otopiti smrc) Medjutim, ono sto ce mi zaista biti interesantno su podaci i tih nekoliko desetina megabajta slika koje cemo dobiti... Zamislite kometu - jedan od najstarijih "relikata" iz nastanka Suncevog sistema! bice to kao neko putovanje kroz vreme...  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

marino

 istrazivanje, naprosto dobiti cemo mnogobrojene odgovore, al i bar deset puta vise pitanja..nikakve senzacionalisticke stvari tipa "filmski scenariji" nece se odigrati..
vec smo naglasavali, al eto jos jednom..
zamislite planine velicine himalaja, to je PUNO puta veca kolicina materijala nego na najvecim planinama u hr (scig...) e sada zamislite mizernih 5tona exploziva koji ce sa vanjske strane okrznuti tijelo takove planine...biti ce dovoljno materijala za napraviti spektrografsku analizu sastava tijela komete (odnosno povrsine tijela komete)
uostalom, ako se nakome tih 5tona TNT cini puno...raspitajte se o kolicini exploziva u kamenolomima ili tunelima gdje se pazljivo kontroliranim i namjestenim (strateski) polozajima punjennja na poznatom sastavu mateijala uspiju odvajati tek komadici matreijala..


e pa komet 9/P Templ ima nekih 8-10km u promjeru!

m
Vidulini Observatory

sashastar

 I ja se nadam da ce sve biti ok
valjda ce biti barem dobrih fotografija
a imam poverenja i u astronomski magazin da ce to kvalitetno
pratiti i obavestavati to mi mnogo znaci

sashastar

 Bravo Srdane za Deep Impact .  :)
Prave informacije na pravom mestu a za odbrojavanje fenomenalno.  :)



sashastar

 Ko ima intaliran Winstar 2 planetaijum moci ce simulativno da prati
sondu koja ide prema kometi Tempel

http://www.winstars.net/english/news.html

sashastar

 Ko ima instaliran planetaijum Celestia moze na ovim stranicama
da doda i ovaj vazan dodatak za Deep Impact

ovde moze da se nade kometa 9P/Tempel 1

http://www.celestiamotherlode.net/catalog/comets.php

ovde moze da se nade Impactor sonda

http://www.celestiamotherlode.net/catalog/spacecraft.php



SrdjanP

 Sashastar, hvala na informacijama. Astronomski magazin sjajno pokriva sva desavanja u vezi Deep Impacta, narocito sa novim Stromarovim tekstovima o snimanju i pronalazenju komete, Ratkovim clankom o Tempel1 i komentarima Knezevica i Filipovica.

Nego, takmicenje je uveliko u toku. Probajte da pogodite velicinu kratera. Moja procena je okruglo 100 metara. Vecina ucesnika u igri misli da ce krater biti izmedju 80 i 100 m, ali ima i onih koji smatraju da udar na kometi nece ostaviti traga.

Glavne nagrade su fantastican novi broj Astronomije i DVD film o Svemirskom teleskopu Habl. Mnogo hvala Bojanu na ovom disku. Naravno, mi delimo kopiju.  :)  

Sasa

 Ja sam verovatno duzan neke odgovore Saletu, je l' tako? U vezi Celestie i kako je vidim na mom racunaru. Bio sam jako zauzet i jedno vreme nisam mogao dadolazim na forum.

Uglavnom, najnovije vesti o mom setanju kroz Celesiu su zalosne. Pokvarila mi se graficka kartica i svaka poseta malo zahtevnijem programu je rizicna. Ekran se zacrni i - to je sve sto vidim dok ne resetujem racunar.

Vreme je lose i mnogi ce biti razocarani sto nece moci da gledaju kometu. Ja licno se uzdam u Nasu i Srdjana. Samo da Internet radi :)