• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

O Pravilniku AM

Started by Kizza, August 09, 2009, 10:17:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

Quote from: stameni on August 12, 2009, 11:55:17 am
pohvala često može da ima formu "slažem se" poruka, koje bi definitivno trebalo izbegavati; nije neko čudo što se to pominje u pravilniku.


Za takve komentare na forumima često ubace link tipa "hvala", "like" ili kako ga već nazovu. Možda mogu to i ovde da dodam, ako smatrate da je potrebno.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Peca

Ja imam jednu primedbu, a to je da se izbaci mogucnost pisanja cirilicom, jeste da je malo ne zgodno tako nesta predloziti s obzirom da je ovo ipak forum sa adresom RS.. ali ima dosta ljudi koji pisu iz Hrvatske i koji zive u Hrvatskoj ... Predpostavljam da su svi oni stigli da uce cirilicu u osnovnoj skoli ali ipak ... sta cemo kada dodje neki covek koji pise cirilicom a neko od nasih komsija ne moze da procita sta ovaj pise ( s obzirom da imam rodbinu u HR. i da tamo dosta cesto navracam znam da skoro niko od maldjih ljudi tamo ne zna da pise i cita cirilicu)... Verujem da to nece niko raditi iz politickih razloga vec iz navike ( kao sto i ja nekad krenem da pisem post iz navike cirilicom, pa se posle setim da to treba da cita i neko ko mozda ne razume bas naj bolje to pismo )... To je opet po malo ne zgodno sa svih strana pricati o ovome ali ... eto moderatori, admini razmislite ... mozda je zabrana preteska rec ali mozda jednoga dana docemo u vec opisanu situaciju pa ce biti potrebe da nekoga zamolite za taj mali ustupak...

Sasa

Možda samo da damo preporuku da se piše latinicom?

Peca

Nisam ja taj koji odlucije ti si admin ... Ali mislim da bi to mozda bilo naj bolje resenje

Danijel

Ja sam to kod sebe stavio u Uvjete iz istoga razloga.

I istina je, mi stariji još nekako slovkamao ćirilicu jer ju nikada nismo pisali ili čitali za ozbiljno, samo nešto malo u školi, dok od mlađih nitko ne zna ćirilicu. Da nisam bio u JNA u Makedoniji (ŠTIP - Šuti Trpi I Pati ;D ) ni ja ju ne bih znao jer sam ju zaboravio, no tamo sam se opet prisjetio pa mi je "ostala" ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

stameni

Quote from: Sasa on August 24, 2009, 02:00:19 am
Možda samo da damo preporuku da se piše latinicom?


Da, baš tako, preporuku. Naime, iz pominjanih razloga stvarno je poželjno na ovom forumu pisati latinicom, ali treba ostaviti prostor i za ćirilicu, ako npr. treba odraditi copy / paste iz nekog ćiriličkog foruma ili sajta ili ćiriličke e-knjige. Ili, ako se pojavi neko ko bi pisao na makedonskom...

Preporuka ne mora ni da bude zvanična; može npr. negde da se pominje "sitnim slovima".

Ljubo

August 25, 2009, 11:15:03 pm #21 Last Edit: August 25, 2009, 11:23:25 pm by Ljubo
Ma 'najjače' je izbaciti ćirilicu. Treba još više pooštriti kriterijume ovog foruma. Nije dovoljno što je "admin uvijek u pravu" (?!?), nego i nekoga ograničiti (u svojoj zemlji!) kakvim će pismom pisati. Total madness - russian sindrom.
U strahu od trolova, nekima su izgleda porasle uši.

Ajde da stoji "poželjno je pisati latinicom", to još nekako i može biti razumljivo, ali ovo što se protura podsjeća me na ono isto što su uradili kod nas u CG. A sljedeće je bilo: uklonjena bista Vuka Karadžića iz hola srednje škole, zamjena naziva jezika maternjim, raznorazna svojatanja i prišivanja nacionalnih etiketa raznim književnicima (iako se oni sami o tome nisu izjašnjavali).
Uočljivo je da svaki put kada admini intervenišu na ovaj ili sličan način na forumu, nama naglo opadne broj postova i ljudi manje razmjenjuju mišljenja opterećujući se ovakvim postovima kao nečim što ograničava u dobroj mjeri želju da pišu, komentarišu, odobravaju ili ne odobravaju neke stavove i mišljenja.

bear

Par napomena pre nego sto se zaglibite u diskusiji...

1. Tehnicki je zdravo komplikovano. Moze da se promeni enkoding, ali ni to nije zabrana, nego ce ljudi videti kuke i kvake, sto je najgora kombinacija. Alternativa je da se prisu razne skripte za detekciju i konverziju... zali boze truda.
2. Forum, kao internet, nema 'svoju zemlju'. Ako bas moram da kazem neku zemlju, onda bih rekao Holandija posto je fizicki tamo.
3. Kucni red nije pitanje demokratije vec normi administratora (osecam potencijal da ovo shvatite pogresno, ali sta je tu je).

Peca

August 26, 2009, 12:40:04 am #23 Last Edit: August 26, 2009, 12:50:26 am by Peca
ova rasprava ce brzo biti gotova bear. a sada moram da odgovorim "Ljubi"

kod svih goruma na koje sam poseciva prva dva pravila koja postoje su 1. admin je uvek u pravu 2. ako admin nije u pravu pogledajte pravilo boj jedan.... to je jednostavno tako...

sto se tice trolova meni su oni od uvek bili zabavni, cak ne vidim kakve cirilica ima veze sa trolovima, a sto se tice zabrane cirilice nju niko nije predlozio, ja sam samo rekao da je to mogucnost a posle sam se ispravio...

P.S. Ne bi palo na pamet reci "najjace je zabraniti cirilicu" niti bi " poturao nesta" sto podesca na situaciju koju si opisao u drugom delu svog posta... Zastia ne zalim da ovaj predlog dobije pliticku pozadinu

Yagodinac

Dajte ljudi, pišite čime hoćete  ;D Engleski svi znaju, ajmo na latinskom...

Šala. I ja isključivo pišem latinicom jer su veće šanse da Hrvat ne zna ćirilicu nego Makedonac latinicu. I tu nema politike, ako se sećam ovde su oba pisma po zakonu ravnopravna.

Ljubo

August 26, 2009, 01:22:49 am #25 Last Edit: August 26, 2009, 08:34:21 am by Ljubo
Peca:
QuoteJa imam jednu primedbu, a to je da se izbaci mogucnost pisanja cirilicom


Bear:
QuoteForum, kao internet, nema 'svoju zemlju'. Ako bas moram da kazem neku zemlju, onda bih rekao Holandija posto je fizicki tamo.

Da je tako, ne bi mijenjali domejn .YU . No dobro, nisam ni mislio da treba nacionalizovati stvar, već samo dozvoliti onome ko se borio da piše ćirilicom, a koristi domejn .RS da je i dalje koristi... A ko nije, neka se pravi i dalje Holandjanin, ne smeta to ništa.

Ja lično isto pišem više latinicom (osim u dnevniku, gdje se preporučuje ćirilica) iz razloga što mahom koristim engleski kao jezik sporazumijevanja.
Samo mi to ograničavanje nekako nije u duhu...
Ako ne smeta, a treba da se uradi, onda bih predložio za forum: "Poželjno je pisati latinicom" iz već iznesenih razloga kroz postove ovdje. No, admin će već sam odlučiti (prvo i poslednje pravilo foruma).

mmilan

August 26, 2009, 02:03:05 am #26 Last Edit: August 26, 2009, 02:13:51 am by mmilan
Nema nikakvog razloga da se neko pismo favorizuje u odnosu na drugo. Ako neko hoće neka piše i kineski, njegov problem što niko neće da ga razume.

Quoteako se sećam ovde su oba pisma po zakonu ravnopravna.

Bilo je to u nekom starom zakonu. Sada sve što je zvanično mora da bude pisano isključivo ćirilicom.

Ko ima problem sa ćirilicom / latinicom neka proba https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6633
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

bear

Quote from: Ljubo on August 26, 2009, 01:22:49 am
Bear:
QuoteForum, kao internet, nema 'svoju zemlju'. Ako bas moram da kazem neku zemlju, onda bih rekao Holandija posto je fizicki tamo.

Da je tako, ne bi mijenjali domejn .YU


To nema veze sa Internetom vec sa nasim balkanskim poslovima. Domen .SU (Soviet Union) postoji i dan danas i nikom nista.

Quote from: mmilan on August 26, 2009, 02:03:05 am
Bilo je to u nekom starom zakonu. Sada sve što je zvanično mora da bude pisano isključivo ćirilicom.


To je najbitniji detalj. Nije forum pravni dokument. Ustav i zakon ne zabranjuje upotrebu nikakvog pisma ili jezika u licne potrebe, pa je bilo kakvo razglabanje oko te zakonske regulative suvisno, adminova je svakako poslednja.

mmilan

Mislim da je bitnije insistiranje na tome da se koriste sva slova jezika kojim pišete, a ne neki alternativni znaci. To odavno nije komplikovano tako da ... :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

bear

Quote from: mmilan on August 26, 2009, 11:59:00 am
Mislim da je bitnije insistiranje na tome da se koriste sva slova jezika kojim pišete, a ne neki alternativni znaci. To odavno nije komplikovano tako da ... :)


Kriv sam po svim navodima optuzbe. Uvek se zakunem pa me posle mrzi da prebacujem rasporede, plus sto jos i kucam sporije... Gori sam od chain-smokera koji bezuspesno pokusava da se odvikne :) :(