• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Smrznuti Mesec

Started by Laci, February 06, 2010, 03:01:25 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Ponoć 01./02.02.2010. je bila hladna ali vedra pa je obećavala solidno posmatranje. Nadao sam se planetarnom posmatranju Marsa i Meseca pa sam postavio na hlađenje njutn GSO 150/750 sa okularima 25mm Super Plosl, 6mm UWA i Barlow 2X u svom dvorištu oko 1h(LT). Transparencija je bila vrlo dobra: nebo vedro sa tankim oblacima i tek s vremena na vreme bilo prekriveno dimnom zavesom iz odžaka okolnih kuća. Ali ono što nikako nije odgovaralo jeste nemirna atmosfera. Seeing svega 2/5. Ovo je značilo da te večeri neće biti ništa od posmatranja Marsa :( a da će se posmatranje Meseca svesti na srednja povećanja. Pomalo sam i virnuo kroz Barlow nadajući se nečemu.


Mesec star 17 dana visoko na nebu u blizini svoje kulminacije oko 1h45min(LT) Virtual Moon Atlas

Okular 25mm mi je pokazao oštru sliku sa mnoštvom detalja u okolini Mora Hladnoće (Mare Frigoris), Mora Vedrine (Mare Serenitatis), Mora Spokoja (Mare Tranquillitatis) i More Nektara (Mare Nectaris).
Vreme: 1h47min(LT). Prvo sam uz pomoć Filipsovog atlasa potražio zaravan Posejdon na istočnom rubu Mora Vedrine a zatim se pomerajući na sever uočio dva kratera: Herkul i Atlas. Okular 6mm mi je pokazao da je Atlas već dobrano ušao u senku i njegove ivice su se oštro prikazivale. Dno od Herkula je bilo u senci. Jedino je bila osvetljena njegova unutrašnja istočna padina zida i vrh malog kratera u njemu. Zapadni spoljašnji zid je vrlo izrovan i pokazuje se izbočina ka zapadu.
Vreme: 2h17min(LT). Okular 6mm prikazuje na mahove oštro Rima Kosi u istočnom delu Mora Spokoja. Prelomljena je u dva nejednaka dela ali se ceo rased pruža u približno istom pravcu.
Vreme: 2h30min(LT). Krećući se ka jugu okularom 25mm stižem ka Moru Nektara i na njegovom južnom obodu uočavam krater Fracatorium. Okular 6mm pokazuje razbijeni luk oštrih ivica.
Vreme: 2h41(LT). Povratak u More Vedrine i zaravan Posejdon sa okularom 25mm. u istom vidnom polju se uočava Rima Bond. 6mm okular pokazuje da se ovaj rased proteže gotovo cirkularno oko kratera Bond.
Vreme: 2h45(LT). Okularom 25mm se krećem na sever i u Moru Hladnoće uočavam zaravan Gartner. Okular 6mm pokazuje razbijeni krater čija zapadna ivica prelazi u formaciju oštrih vrhova.
Oko 3h(LT) sam završio posmatranje Meseca za tu noć i postavio teleskop na odmrzavanje.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

hvala na lijepom reportu laci
m
Vidulini Observatory

Ljubo